İzmit Sanat Festivali…

İzmit’te dört gün süren bir festival, olması gerektiği gibi ve ben her gün oradaydım. Sizlere aldığım notlarla günü gününe anlatmak istiyorum.

Festivalin birinci günü gittiğimde niyetim workshop etkinliklerine katılmaktı, hepsi birbirinden güzel, hangisine saatim uyarsa ona katılırım diye düşünüyordum. Henüz stantları gezerken duyduğum anonsla hemen o etkinliğe yöneldim. “Tarihi şehir turu…”  Bir buçuk saat süreceğini öğrenince hemen kaydımı yaptırdım. Çünkü akşam katılmayı düşündüğüm başka bir etkinlik vardı aklımda. “ Kadının Adı Var” etkinliği. Ve ona yetişmem gerekiyordu. Rehber eşliğinde gezeceğimiz söylendi ve daha sonra rehberimizin her hafta cumartesi günleri katıldığım “gez çiz yaz” projesinin başkanı Akın Ülkü Sevinç olduğunu öğrendim. Dolayısıyla benim için bir hatırlatma gezisi gibi oldu bugün katıldığım tarihi şehir turu. Festival alanına tekrardan geri döndüğümüzde, bu sefer detaylı olarak stantları gezdim. Neler yoktu ki! Bir festival alanında olabilecek ve kadınların yaptığı aklınıza gelebilecek her şey. Kıyafetten takıya, seramikten sabuna kadar ve bir mola vermek için oturup yemek yiyecek kadar zaman ayırmak kendimize. Tabii ki bana göre bir festival alanında aşure görüp yememek olmazdı herhalde. İki saatlik zaman dilimini biraz dolaşarak, stantları gezerek, yemek yiyerek biraz da dinlenerek ve bol bol fotoğraf çekerek geçirdim. Saat sekizde başlayacak “kadının adı var” etkinliğine katılmak için sahne alanının oraya gittim. Sahne hazırlıkları yapılırken yazar Banu Özkan Tozluyurt’la göz göze geldiğimizde,  sanki iki yıl önce kitap fuarında sadece bir kere olmak üzere karşılaşıp konuştuğum, kitabını imzalattığım yazar değil de sanki senelerdin tanışan iki arkadaş gibi enerji aldım kendisinden birbirimize el salladığımızda. Sonra yanına gittiğimde fazla konuşamadık çünkü programın başlama çağrısı yapılmıştı. Ama bu arada Özge Uzun ve Ebru Tuay ile tanıştım ve kendilerine başarılar dileyip yerime geçtim. Üç kadın birbirlerinden farklı olmak üzere, neden burada olduklarını anlatarak başladılar konuşmalarına. Sloganları ise “Kadına ve erkeğe eşit uzaklıkta insana yakın”

Festivalin ikinci günü festival alanına gitmek için can attım derler ya, aynı öyleydim. Bir gün önceki yorgunluğumdan eser yoktu üzerimde. bugün “Kağıt katlama sanatı” workshop etkinliğine katıldık arkadaşlarla. Çok zevkli bir zaman dilimiydi benim için. Önceden sarılan gazete kağıtlarından sepet yaptık daha doğrusu kendi adıma yapmaya çalıştığımı söyleyebilirim. Basit gibi görünen zor bir iş... Gazeteyi geri dönüşüm olarak bu şekilde kullanmak yerine ben sadece yazmalıyım diye düşündüm. Yalnız, uzun süren fakat keyifli geçen zaman diliminden sonra kadınlarda gönüllülük bilincinin ne kadar geliştiğini gördüm diyebilirim. Çalışma ortamını toplama işini bir kişiye bırakmak yerine ve yardım talebinde bulunmadan herkes eline bir ya da iki parça bir malzemeyi alarak yerlerine götürdüler. Bu etkinlik dışında vaktimi biraz gezerek ve biraz da KASK’ın standında geçirdim. KASK “fotoğraf maratonu” isimli ve konusu “festival” olan bir yarışma düzenledi. Bir yarışmanın ne kadar titiz hazırlandığını, ne kadar hassas davranıldığını burada yakından görmüş oldum. Akşam Belediye Başkanımız Fatma Kaplan Hürriyet gelerek bütün stantları gezdi, samimiyeti, içtenliği görülmeye değerdi ve büyük sahnede festival konuşmasını yaptıktan sonra MOĞOLLAR’ın konseriyle geceyi sonlandırdık.

Üçüncü gün gittiğimde katılmak istediğim workshop etkinliğinin katılım sayısı dolmuştu ve katılamadım. Demek kayıt olmak için daha erken gelmek gerekiyor diye düşündüm. Talebin çokluğu festivale ilginin de büyüklüğünü gösteriyordu bir yerde. Bugün kırkyama hocası Hediye Hanım ve öğrencilerinin çalışmaları uçurtma tepesinde sergilenmişti. Yanlarına gidip Hediye Hanımla konuştuğumda hayalinin bir gün yaptıkları bu kırkyamaları çimenlerin üzerinde sergilemek olduğunu ve bugün bu hayalini gerçekleştirdiğini söyledi bana. Güzel ve keyifli geçen bu sohbetin ardından yanlarından ayrılıp uçurtma tepesinden aşağıya indiğimde kağıt katlama sanatı hocası Nesrin Morkoç’u ziyaret etmek için İzmit Belediyesinin ( İzmek ) standına uğradım. Orada ki çalışmalar da harikaydı, hepsi birbirinden güzel çalışmalar. Ama maalesef bugün orada fazla kalma şansım yoktu, biraz daha stantları gezip, alışveriş yapıp, istemeye istemeye festival alanından ayrıldım.

Dördüncü ve son gün, bugün özellikle fotoğraf maratonu için gittim. Daha doğrusu özellikle gittim dersem haksızlık olur. Tekrar tekrar ve son kez doyasıya gezmek için de gittim. “Nedir bu kahve meselesi” isimli workshop’a katıldım arkadaşım Özlem Kaya ile. . Bir kahve sever olarak kahvenin ince ayrıntılarını dinledikten sonra filtre kahvelerimizi yudumladık ve sonrasında kırkyama atölyesine katıldık. O çalışmada, kitap ayracı yapmış olmanın çocukça sevinciyle oradan ayrıldık. Mary Jane konserini biraz dinledikten sonra dört günlük festival süresinin sonu gelmişti bizim  için.   

Genel olarak dört gün süren festivale geri dönüp bakarsam, benim katıldığım ya da katılamadığım kağıt katlama sanatı atölyesinden ebru atölyesine, doğa atölyesinden mozaik atölyesinin gerçekleştiği workshop etkinliklerini gördüm. Tarihi şehir turlarını gördüm. Konserler ve Dj performanslarını gördüm.  Kimi kadınlar atölye çalışması yaparken kimileri ise zumba yapıyordu. Kimi çocuklar kukla izlerken diğer çocuklar ise masal dinliyordu. Gözleme yerken yanında içtiğim ve tadı damağımdan gitmeyen çayın keyfi, tanıdık simalarla sıcak karşılaşmalar, yeni arkadaş kazanımları, yaptığım alışverişten aldığım keyifler, dört gün boyunca beni oraya çekercesine koşturmalarım, dereceye giren ve sergilenmeye değer bulunan fotoğraflarla göz göze gelmek. Ve daha pek çok güzel şey...

“Kadının gücü” sloganı ile bu yıl ilki gerçekleşen “İzmit Sanat Fest” ile kadının gücünü ve kadının her zorluğu aşabileceğini gördüm. Bu festivalin geleneksel hale gelmesini dileyerek Sevgili Başkanımız Fatma Kaplan Hürriyet, Kültür ve Sosyal İşler Müdürümüz sevgili Dilek Alp ve bizlerin görmediği arka plandaki ekiplerine sonsuz teşekkür ediyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Gül Anasal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Cumhurbaşkanı'nın açıkladığı normalleşme sürecini nasıl karşılıyorsunuz