Meçhul rapor

İzmit’te Yürüyüş Yolu denilen, benim “Zehirlenme Yolu” olarak tanımladığım yolda devrilen çınar ağaçlarına geçenlerde bir yenisi daha eklendi.

Daha önce de yazdım:

Bu ülke bir Patagonya olmadığına göre çınar ağacının devrilme haberi gelince her iki belediyenin Park Bahçeler Müdürlüğü teknik elemanları hemen oraya gitmişlerdir! Orada devrilen ağacın bıraktığı kök  çukurunun büyüklüğünü ve  toprak yapısını incelemişlerdir! Kopan yan ve dip köklerin yoğunluğunu belirlemişlerdir! Toprağın drenaj durumuna bakmışlardır! Acaba çürüme var mı diyerek kökü elleyip koklamışlardır! Kökün ve toprakta kalan kök kalıntılarının  çeşitli açılardan fotoğraflarını çekmişlerdir.! Sonra bir araya gelip bunları tartışmışlar, bir rapor yazmışlardır!

Peki…Nerede  bu rapor? Haydi açıklayın bu raporu !

Şimdi haberler var : “Yürüyüş yolundaki asırlık çınarların tedavisine devam ediliyor. Bunun için İstanbul, Cerrahpaşa Orman Fakültesi ile işbirliği yapılıyor ve  çınarların akustik tomografi ile röntgeni çekiliyor.”

Oradaki ağaçların devrilmesini tedavi yoluyla önlemeye soyunanlar ve bunu savunanlar  siz böyle bir rapor gördünüz mü? Devrilen son  ağacın kökünü gördünüz mü? Hiç olmazsa devrildikten sonra bıraktığı kök boşluğunun ağacın gövde ve taç büyüklüğüne göre ne kadar küçük olduğunu belirlediniz mi? Ben gittim, gördüm ve gözlerime inanamadım desem yeridir.

Bu son derece yetersiz kök yapısı devrilmenin nedeni değil midir?

Bunları görseydiniz bu ağacın da hastalık nedeniyle değil, insanların uyguladığı işlemler nedeniyle yeterli büyüklükte kök geliştiremediklerinden devrildiğini hemen anlardınız. Olayın ağacın toprak üstünde kalan kısmından değil, toprak altında kalan kısmından kaynaklandığını hemen fark ederdiniz.

O yolda sağlığını kaybedip neredeyse tamamen kurumuş durumunda yıllardır duran  bazı çınarlar, onların sağlık durumu ile  devrilmeleri arasında ilgi olmadığını ortaya koymuyor mu?

Tedaviyi savunanlar hangi sonuca dayanarak devrilme tehlikesi olmayan ağaçları belirleyecekler? Onların devrilmeyeceğini neye dayanarak  garanti edecekler? Çok merak ediyorum.

Tehlike büyük… Bir başka çınar ağacı bilinmez bir zamanda aniden devrilebilir. Özellikle yoğun yağışlardan sonra ağaçların devrilme tehlikesi artacaktır. Nereden mi biliyorum? Kökler, su ile çok doygun hale gelmiş toprağa tutunma yetisini tamamen kaybediyor da ondan. 

Bu benim raporum… Veni, vidi et scripsi… Gittim, gördüm ve yazdım

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Necdet Güler - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Kocaeli'de en başarılı bulduğunuz milletvekili kim?