Reklamı Kapat

Atatürk'e düşmanlık!..

İçinde yaşadığımız ekonomik, sosyal ve siyasal sorunlara karşın, halkının büyük çoğunluğu Müslüman olan 57 ülke içinde, uygarlık koşullarına en yakın ülke Türkiye’dir.

Osmanlı Devleti’nin SEVR Antlaşması ile çöküşü ve elinde kalan son vatan topraklarının emperyalist ülkelerce paylaşımına karşı çıkan, Anadolu halkı ile onurlu bir Kurtuluş Savaşı’nın önderliğini yapan Mustafa Kemal, LOZAN Antlaşması ile onaylanan yeni bir devletin, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini attı.

O’nun Cumhurbaşkanı olduğu ilk 15 yıl içinde;

 • Osmanlı borçları ödendi, Duyun-u Umumiye yönetiminin el koyduğu limanlar, demiryolları ve üretim kuruluşları satın alındı,
 • bir yandan da hiçbir ülkeden borç alınmaksızın SEKA, SÜMERBANK, ETİBANK, İŞ BANKASI gibi kurumlar kuruldu ve şeker fabrikaları başta olmak üzere pek çok fabrika kuruldu.
 • Yurt dışına eğitim için gençler gönderildi.
 • Kadınlara “İNSAN” olarak değer ve seçme-seçilme hakları verildi.

Elbette, 622 yıl bir sülalenin egemenliğinde “vatandaş” olarak değil, “Padişah’ın kulları” olarak yaşamış, ciddi bir örgün eğitim görmemiş, çağa uygun üretim düzeni yaşamamış bir toplumun “DEMOKRASİ” gibi bir kurumsal değişimi kısa sürede yaşaması olası değildi.

Bu nedenledir ki, 1946 yılına kadar “Tek Parti” düzeni yaşandı.

Tek parti döneminde bu ülke için çok önemli atılımlar ve kazanımlar sağlanırken, kuşkusuz hatalar da yapıldı.

 1950 sonrası başlayan “çok partili düzen” içinde de olumlu ve olumsuz olaylar yaşandı.

Örneğin;

 • Eğitim ışığı “Köy Enstitüleri” yok edildi! Dini kişisel çıkarları için kullanan asalak unsurlara yol verildi! 1950 sonrasında, “Atatürk, Cumhuriyet ve Laik Devlet” karşıtları giderek palazlandı ve siyasetin belirleyici unsuru haline geldi.

Özellikle, AKP’nin iktidar olduğu son 17 yıl içinde, dini cemaat ve vakıflara devlet kaynaklarından maddi-manevi büyük destekler sağlandı. Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet ve Laik Devlet’e karşı saldırılar inanılmaz boyutlara ulaştı.

İşte bazı örnekler;

 • 31 yıllık Kartal Anadolu Lisesi logosundan Atatürk’ü sildiler. (25.5.2016)
 • Bursa’da bir Anadolu Lisesi’nde karne töreninde Atatürk’ün “Gençliğe Hitabesi’ni” okuyan öğrenci hakkında disiplin süreci başlatıldı! ( 27.6.2016)
 • Bolu Milli Eğitim Müdürü törenlerde “10. Yıl Marşı” çalınmasını yasakladı. Protesto eylemi yapan halk polis copu ve biber gazı ile dağıtıldı. ( 21.6.2016)
 • Şeriat düzeni ve Hilafet isteyen bir örgüt, Ankara’da “Hilafet hayal mi yakın bir gelecek mi?” başlıklı uluslar arası bir konferansı hem de “Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda” gerçekleştirdi. (7.3.2016)
 • “Laiklik Anayasa’dan çıkarılmalı” diyen Meclis Başkanı İsmail Kahraman’a tepki olarak asılan; “Türkiye Cumhuriyet’i demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir-Anayasa Madde 2” pankartı indirildi ve para cezası kesildi. ( 13.5.2016)
 • Meclis Başkanı İsmail Kahraman, Meclis’te düzenlediği iftar yemeği davetiyesinde, logodan “Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir” sözünü çıkarttı! (14.6.2016)
 • AKP Ankara 2. Bölge milletvekili aday adayı Ela Kiraz, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ilgili olarak attığı Tweet’te “Bir gün gelecek 29 Ekim’i yas, 10 Kasım’ı bayram olarak kutlayacağız” dedi! (30.10.2015)
 • Meclis’te vekillere Atatürk’e “diktatör” diyen “Tarih ve Gündem” dergisi dağıtıldı! ( 8.4.2016)
 • AKP Anamur Gençlik Kolları Başkanı, Tweeter mesajında; “Atatürk keşke olmasaydı. Selanik doğumlu ve orijinali Yunan, Türk’e benzemiyor” dedi! ( 18.2.2017)
 • Denizli-Pamukkale Milli Eğitim Müdürü Z.Ç. referandum öncesi; “İlk kez ülkemizi geri almak için bu kadar yaklaştık. Ya sandıkları patlatıp Osmanlı’nın torunları olarak masaya yumruğumuzu vurup sahaya ineceğiz, ya da bir 90 yıl daha sürünmeye devam edeceğiz” dedi! (18.2.2017)
 • Gaziantep’te bayram namazında vaaz veren imam; “Kurtuluş mücadelesinde bizi kandırdılar, keşke o gün savaşı kaybetseydik” dedi. ( 5.6.2019)

Bu ve benzeri örnekler o kadar çok ki, tümüne bir köşe yazısında yer verilmesi olanaksız!

Birileri, Türkiye Cumhuriyeti’ne son vermek, laik devlet düzenini yıkarak hilafet düzeni kurmak ısrarında!

Sizler buna razı mısınız?

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Şaban - Yedisinde Yetmişine Her kesin cebinde cüzdanında taşıdığı tek bir kişi olarak ATATÜRK'ü taşıyor onunla alış veriş yapıyor.Dernekler emlak alımında yapımında hep o nun resimleri ile dolu Gizli Filigramlı Kabartmalı Fotoğraf olarak hepimiz kullanıyoruz.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Eylül 12:13
01

Ersoy Kandemir - Ben bir Atatürkçü olarak ne kadar hazımsız Atamın düşmanı olan varsa makam mevki ayırtetmeksizin gereğini yapmaya devam ederim.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 15 Eylül 18:56

Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?