Reklamı Kapat

AKP ve MHP, Hürriyet’e sol gösterip, sağ vurdu!

31 Mart’ta yapılan seçimlerde CHP, 15 yıllık bir aradan sonra Belediye Başkanlığı’nı AKP’nin elinden aldı…

CHP ve İYİ Parti’nin adayı Fatma Kaplan Hürriyet, başkan seçildi…

Ama meclis çoğunluğu AKP’de idi…

Seçimlerden sonra yapılan Meclis toplantılarında AKP ve MHP’den oluşan Cumhur İttifakı, meclis çoğunluklarını değerlendirdi ve İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’i zor durumda bırakmak için her yolu denedi…

3 Eylül 2019 Salı günü İzmit Belediye meclisi toplandı…

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Meclis toplantısında, araç ve iş makinesi alımıyla ilgili Meclis’ten yetki istemişti.

AKP ve MHP’den oluşan Cumhur İttifakı, 13 Eylül’de yapılacak meclis toplantısında yetki verme kararı aldı…

Ama şartlı olarak…

Cumhur İttifakı, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’e araç ve iş makinesi alımı için yetki verdi…

Ama bunu belediyenin öz kaynaklarından alınması şartını koştu…

Araç ve gereçlerin kredi çekilerek alınması konusunda yetki vermedi…

Yani Cumhur İttifakı meclis üyeleri Hürriyet’e, “ Belediyenin parasıyla araç ve iş makinesi alabilirsin, ama kredi çekerek senin araç ve iş makinesi almana izin vermiyoruz” dedi…

Cumhur İttifakı’nın bu hamlesi, Başkan Hürriyet’i kızdırdı…

Duruma tepki gösteren Başkan Hürriyet, “Ben de vatandaşımıza milletin parasının nasıl ziyan edildiğini anlatacağım” dedi.

CHP İZMİT’TEN SERT ELEŞTİRİ

CHP İzmit İlçe Başkanlığı da konuyla ilgili bir açıklama yaptı…

Açıklamada AKP ve MHP meclis üyeleri hedef alındı…

 Açıklamayı birlikte okuyalım,

Bugün burada İzmit halkına yapılacak hizmetlerde tüm partilerin ortak akıl ile hareket ettiğinden bahsetmek isterdik, ancak ilk günden bu yana uzlaşma kültüründen uzak bir tavır sergileyen Cumhur İttifakı Meclis grubunun İzmit halkına hizmetleri nasıl geciktirdiğinden ve İzmit Belediyesi’nde kamu zararı oluşması noktasında nasıl tavır aldıklarından bahsedeceğiz.

SAYISAL ÜSTÜNLÜK

Cumhur İttifakı Meclis grubu ısrarla projelerin hayata geçmemesi için Meclis'teki sayısal üstünlüğünü kullanarak sürekli bir engelleme çabası ve hırsı ile hareket etmektedir. Geçtiğimiz ay Meclis toplantısında Cumhur ittifakı Meclis grubu çocuklarımızın faydalanacağı, maddi durumu müsait olmayan ailelerin elini rahatlatacağı bir proje olan Kreş Müdürlüğü kurulmasına onay vermemişti. Bu tavırları ile İzmit halkının hizmet almasını siyasi hırslarından ne kadar daha önemsiz gördüklerini açıkça belli etmişlerdi. Nitekim halkın sokak köpekleri ve sinekler konusundaki şikayet ve talepleri had safhada iken yine cumhur ittifakı meclis grubu tarafından veteriner müdürlüğü kurulması engellenmiştir.

VURDUMDUYMAZ TAVIRLAR

13 Eylül’de gerçekleşen Meclis oturumunda ise aynı vurdumduymaz tavırlarının devam ettiğine hep birlikte şahit olduk. 15 yıllık AKP yönetiminin İzmit'te özellikle mali konularda hizmet ve yatırım amaçlı değil tüketim amaçlı bir politika sürmesinin sancılarını hep beraber çekmekteyiz. 2019 yılının ilk 3 ayında 30 milyon cari borç ve genel toplamda 207 milyon borç yükü bırakan bir yönetim yüzünden birçok hizmet ekonomik çıkmazlarla karşı karşıya kalıyor.

VİCDANIN SESİ DEĞİL, SİYASİ HIRS

Tüm kamuoyunun bildiği üzere Cumhur ittifakı Meclis grubu belediye hizmetlerinde kullanılacak araçların satın alınması konusunda hemfikir olmuşken, bu araçların alınması için kredi kullanma yetkilendirmesi konusunda ret oyu kullanmıştır. Yine çözümün değil, çözümsüzlüğün bir parçası olmayı tercih eden Cumhur İttifakı Meclis grubu göz göre, İzmit halkının cebinden 60 milyon, eski parayla 60 trilyon israf etmeyi uygun görmüştür. Gerek Meclis oturumunda gerek komisyonda tüm veriler tane tane ilkokul seviyesinde ifade edilmesine rağmen, Cumhur ittifakı Meclis grubu vicdanının sesini değil, siyasi hırsının sesini dinlemiştir.

HALKIN PARASI ÇARÇUR EDİLMEYECEK

İzmit halkının sokağa atılacak tek bir kuruşu yoktur ve ne pahasına olursa olsun buna asla izin verilmeyecektir. AKP iktidarının genel politikada kendisine şiar edindiği sat-sat-ye döngüsünü yerel politikada da uygulamak istediği aşikardır. Nitekim geçtiğimiz dönemlerde belediyeye ait birçok bina (kaymakamlık, Belsa b blok vs) değerlerinin çok altında satılmış ve bugün kredi kullanma noktasında kamu zararı oluşacağını iddia eden AKP'li arkadaşların o süreçte hiçbirinin ağzından böyle bir ifade duyulmamıştır. AKP'nin kamu zararı anlayışı kendi çıkarlarına ters geldiği durumlarda ortaya çıkmaktadır.

BELEDİYENİN ARACI OLMAYACAK

Arkadaşlar hesaplar ortadadır, her şey çok açık, 3 yılda bakım onarım, kredi maliyetleri ve araç bedelleri toplamı 67 milyon lira bir bedel ile belediyenin araçları bünyesine katma şansı varken, Cumhur ittifakı grubunun karşı çıkması ile 3 senede toplam 64 milyon kiralama bedeli ödenecek ve süreç sonunda belediyenin herhangi bir aracı olmayacaktır. Geçtiğimiz yıllarda sadece bir makam aracına ayda 20 bin lira kira ödeyen bir grubun bu sözde mali hassasiyeti o günlerde neden göstermediği de ayrı bir tartışma konusudur.

BAZI KİRALAMA ŞİRKETLERİ

Geçtiğimiz 10 yılda kiralama şirketlerine yapılan ödeme ile yaklaşık 800 adet araç alınabilirdi. Göz göre göre İzmit halkının cebinden çıkan bu para israf değildir de nedir ? Yoksa bazı kiralama şirketlerine verilen sözler mi vardır ? Açık açık söyeylin arkadaşlar, kime ne kazandırmak istiyorsunuz ? Kiralama şirketlerinin menfaatleri İzmit halkının menfaatlerinden daha mı önemlidir ? Şayet öyle olmasaydı bugün bu kredi yetkisi kolayca verilir ve halkın 60 trilyonunun israf edilmesinin önü kesilirdi. İzmit belediyesi İzmit halkınındır ve herkesin İzmit halkının haklarını gözeterek hareket etmesi gerekmektedir.

VİCDANLI BİR DAVRANIŞ

36 aylık taksitlerin sonunda bir daha kiralama ücreti ödemeyecek olmak ve belediye envanterinde 183 aracın kaydedilecek olması çok karlıdır ve tartışmasızdır. İzmit halkının oyları ile göreve seçilen tüm Meclis üyelerinin siyasi hırslarını bir kenara bırakarak vicdanlı bir şekilde davranmalarını bekliyoruz. Bu umursamaz tavırları ve çözümsüzlük üzerine sürdürülen politikaları çarşıda, pazarda , sokakta tüm İzmit halkına anlatıp hem hizmet noktasında yapılan engellemeleri hem de siyasi hırs ile Nasıl bir israf düzeninin savunucusu olduklarını ifade edeceğiz. İzmit'te Yanlış politikalarının , har vurup harman savurmalarının cezasını 31 Mart'ta kesen İzmit halkının yine gereken hassasiyeti göstereceğinden asla şüphemiz yoktur.

ENGELLEME VE SABOTE ÇABALARI

Yine de tüm engellemelere ve sabote çabalarına rağmen İzmit Belediye Başkanımız Fatma Kaplan Hürriyet, İzmit halkının haklarını savunmaya ve hizmetlerin yerine ulaşmasını sağlamaya devam edecektir. Asla unutulmasın ki İzmit halkının tek bir kuruşunun israf edilmesine asla müsaade edilmeyecektir.”

CHP İzmit İlçe Başkanlığı’nın konuyla ilgili açıklaması böyle…

Önümüzde daha 5 yıl var…

Anlaşılan Cumhur İttifakı Meclis üyeleri ile İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet arasında gerilim devam edecek…

Bakalım bu gerilim, kime fayda sağlayacak…

KANTİNLERE SIKI DENETİM

Okullar açıldı… Okullar açılınca da kantinlerde denetim başladı… Kartepe Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri de öğrencilerin hijyenik ortamda alış-veriş yapmaları ve sağlıklı ürünlere ulaşması için belediye zabıta ekipleri okul kantinlerini mercek altına aldı. Zabıta Müdürü Ali Özbayraklı, denetimlerin sürekli yapılacağını söyledi… Gerçekten de belediyelerin zabıtaları, okul kantinlerini sürekli denetlemeli… Denetlemeli ki, çocuklara zararlı gıda maddeleri, içecekler satılmasın.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?