Sakın dedikodu yapmayın tazminatsız işten atılırsınız!

İşsizlik rakamları arandı…

Türkiye genelinde işsiz sayısı 2019 yılı Haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 938 bin kişi arttı…

İşsiz sayısı 4 milyon 253 bin kişi oldu.

Çok ama çok yüksek bir rakam…

Genç nüfusun ise işsizlik oranı, yüzde 24,8 oldu.

Yani 1 milyonu aşkın genç var…

DEDİKODUCU İŞÇİYE TAZMİNAT YOK

Kimisi işe girmek için büyük mücadele veriyor, kapı kapı dolaşıyor…

Kimisi de çalıştığı işle değil, dedikoduyla meşgul oluyor…

Önceki gün gazetelerde ve internet sitelerinde ilginç bir haber yayınlandı…

Haberin başlığı “Dedikoducu işçiye tazminat yok”…

İHA’nın haberiydi… İlgimi çekti… Sizin de ilginizi çekeceğinizi düşünerek, haberi köşeme aldım…

İŞÇİYE KÖTÜ HABER

Haberi birlikte okuyalım;

Bursa’da çalıştığı iş yerinde mesai arkadaşlarının dedikodusunu yapan işçi, tazminatsız şekilde kovuldu. Mahkemenin yolunu tutan işçiye kötü haber Yargıtay'dan geldi. Yüksek mahkeme, mesai arkadaşlarına iftira atan, onların dedikodusunu yapan işçinin tazminatsız şekilde kovulmasının önünü açtı.

MAHKEMEYE DAVA AÇILDI

Yaklaşık bir buçuk yıldır çalıştığı iş yerinde, Z.T. ve T.Ö. isimli çalışanların dedikodusunu yapmakla suçlanan işçi, kovuldu. İş Mahkemesine dava açan işçi; iş yerinde uyumlu biri olduğunu, iş akdinin İş Kanunu’nun 25/II-d. maddesi gereği feshedildiğini, ancak feshin haksız olduğunu kaydetti.

TAZMİNATIN ÖDENMESİ

İş yerinde konuşmanın dedikodu mahiyetinde olmadığını, iş yeri çalışma barışını bozmadığını, iş yerinde gruplaşmaların ve konuşmaların olmasının insanın doğası gereği olduğunu öne sürdü. İş akdinin haksız gerekçelerle feshedildiğini savunan işçi, bu sebeple kendisine kıdem ve ihbar tazminatı ödenmesini talep etti.

AMİRİN YALAKASI…

Davalı işveren avukatı ise, davacının, Z.T. ve sorumlu T.Ö. arasında duygusal bir ilişki olduğunu iddia ettiğini, Z.T.'ye hitaben “Amirin yalakası. Dost hayatı yaşıyorsunuz, seni onun için koruyup gözetiyor” demek suretiyle iftira atıp hakaret ettiğini iddia etti.

YARGITAY’DAN EMSAL KARAR

Mahkeme, olayın geçerli feshe dayanak yapılabileceği, bu sebeple davacının kıdem ve ihbar tazminatı alabileceğine hükmetti. Kararı davalı temyiz etti. Yargıtay 9. Hukuk Dâiresi emsâl bir karara imza attı.Kararda, ”İşçinin İş Kanunu'nun 25. maddesi kapsamında değerlendirilecek ağır sözleri, işçi, işverenin veya vekilinin tahrikleri sonucu söylemesi, geçerli fesih nedeni sayılmalıdır.

DOST HAYATI YAŞADIKLARI…

Yapıcı ve objektif ölçüler içerisinde belirli bir uzmanlık alanı ile ilgili eleştiri ya da işletmedeki bozukluk ya da uygunsuzluklara ilişkin eleştiri söz konusu olduğunda geçerli fesihten bahsedilemez. Somut uyuşmazlıkta; dosyadaki bilgi ve belgelerden davacının iş arkadaşı kadın işçi Z.T.’ye ‘amirin yalakası, dost hayatı yaşıyorsunuz, seni onun için koruyup gözetiyor’ dediği, bunun ilgili olarak işverene verilen şikâyet dilekçelerinden anlaşılmaktadır.

YÖNETİME İNTİKAL EDİLMESİ 

Davacının, evli olan Z.T. ve T.Ö.’nün aralarında dost hayatı yaşadıklarına dâir dedikodular yaptığı ve bu hususun yönetime intikal ettiği anlaşılmaktadır. Davacının bu davranışı 4857 sayılı yasanın 25/II-D maddesi gereği iş yerinde başka bir işçiye sataşma olup, işverene haklı fesih imkânı vermektedir. İş akdi haklı olarak feshedilen davacının kıdem ihbar tazminatının reddi gerekirken kabulü hatalı olup bozmayı gerektirmiştir. Kararın açıklanan sebepten dolayı bozulmasına oy birliğiyle karar verildi.”

Haberi okudunuz…

Yargıtay, dedikoducu işçiye tazminat ödenmesini kabul etmedi…

İşyerlerinde dedikodu yapan çalışanlara rastlamak mümkün…

Sinir bozucular…

Ortalığı karıştırırlar…

Yargıtay, bence çok iyi bir karar verdi…

Umarım bu karar, işyerinde dedikodu yapanları biraz caydırır..

Güneş, kaydını Kandıra’ya aldırdı

CHP eski Kocaeli milletvekili Prof. Dr. Hurşit Güneş, kaydını yeniden Kandıra’ya aldığını Twitter hesabından duyurdu. Güneş, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla, “İkametimizi yeniden Kandıra’ya taşıdık. Malum son seçimlerde CHP’nin Kocaeli ve Kandıra’da adayı yoktu. Biz de oyumuzu İstanbul’da Ekrem İmamoğlu için kullandık. Şimdi yuvaya dönmüş olduk” sözleri ile duyurdu.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Kocaeli'de en başarılı bulduğunuz milletvekili kim?