İzmit’te Hürriyet’e karalama kampanyasının kimseye faydası olmaz!  

 İzmit’te yapılan seçimler iyi irdelendiğinde İzmit seçmeninin çok ayrıntılı kararlarla sıkça  siyasi partilere dersler verdiğini hemen görüyoruz. İzmit,2009 seçimlerinde AKP’li belediye başkanını küçük bir farkla seçerken (sandık itirazlarına ilişkin tartışmaları ayrıca belirtmek isterim) mecliste  CHP belediye meclis çoğunluğunu elde etmişti.

2009-214 döneminde CHP meclis çoğunluğu AKP’li belediye başkanına ciddi eleştiriler getirmiş, ama hiçbir zaman belediye yararına olacak işlerde engel olmamıştı. Yapıcı muhalefet yapılmıştı. Hatta iki belediye şirketinin ekonomik çıkmazı nedeniyle 4 milyon TL kredi aktarımı talebi usule uygun olmamasına rağmen, meclis çoğunluğu bulunan CHP’nin oluru ile kabul edilmişti. Kredi ve GM satışları konusunda da İzmit Belediyesi’nin yararı için CHP gurubunun her zaman belediye başkanına desteği olmuştu. Buna rağmen AKP’nin o zamanlar belediye meclis çoğunluğunu ele geçirmek için yaptığı ve sonuçta başardığı etik dışı davranışları burada hatırlatmak isterim.

Bu defa  2019 seçimlerinde İzmit halkı belediye başkanlığına CHP’li  Fatma Hürriyet Kaplan’ı seçerken, 2009’da olduğu gibi belediye meclisinde  AKP’ye çoğunluk tanıdı. Yani 10 yıl sonra roller değişti.

AKP İzmit dışında tüm belediyelerde iktidar. Ama anlaşılan o ki İzmit Belediyesi’ndeki kaybı bir türlü hazmedemiyor ve yapıcı muhalefetten çok topla, tüfekle haklı yada haksız, İzmit’in zararına bile olsa doğrudan Fatma Hürriyet Kaplan’ı hedefleyen, İzmit’e zarar getirecek kararlar alıyor. Hırsına engel olamıyor.

AKP’nin belediye kendilerinde iken İzmit’i ihmal ettiği, burada kaynakların iyi kullanılmadığı, hem fiziken ve hem de seçim sonuçları itibariyle görülüyor. İzmit’te hala adam gibi bir kent meydanı yok,yayalaştırma çalışmaları yapılmamış.İnönü caddesi dahil bir çok yerde İzmitli esnaf kepenk kapatıyor.Tramvay iyi ama güzergahı pek parlak değil.Şehir içi trafiği olması gereken gibi değil.İzmitlilik ve esnaf kültürü giderek yok oluyor.Sorunlar bu sütuna sığmayacak kadar çok.Söylemeye çalıştığımız  şey belediye meclisinin partizanlıktan sıyrılarak  İzmitlinin ve İzmit’in geliştirilmesi için ortak bir çaba ile çalışması lazım. Ama nerde!

Fatma Hanım ne yapsa kara propaganda ile karşılaşıyor. Belediyeden almak istediği yetkilere AKP gurubu sinsice engel koyuyor. Yani İzmit’in zarar göreceği kesin olmasına rağmen İzmit’in zararına bile olsa AKP meclis çoğunluğunu kötüye kullanarak, Fatma hanımı çalıştırmamak için her yolu deniyor, partizanlık yapıyor.

Geçen meclis toplantısında temizlik işlerinin belediye araçları ile yapılmasının daha karlı olacağı, İller Bankasından temizlik hizmet bedeli kadar alınacak kredinin ödenmesi ile belediyenin müthiş bir temizlik filosuna sahip olacağı AKP gurubuna açıkça anlatıldı. Bu şekilde bir yıllık temizlik hizmet bedeli parası ile belediye müthiş bir temizlik filosuna sahip olacak ve devam eden yıllarda bu miktar kadar sürekli kar ederek bu kaynakları İzmitlinin hizmet beklediği başka alanlara aktaracaktı.

Buna karşı çıkmak İzmit’e ihanet etmek olurdu. AKP grubu mertçe gerekçe koyarak buna karşı çıkamadı. Ama kredi alınmasını engelleyerek, sinsice bunun gerçekleşmesine engel oldu. Yani AKP. grubunun felsefesi İzmit Belediyesi kaybetsin, İzmit halkı zarar görsün, ama Fatma Hanımın çalışmasına engel olunsun. Belediye seçimleri bitti. Belediye meclisinin görevi partizanlık yapmadan İzmit için çalışmasıdır. AKP gurubu böyle devam ederse, kayıpları daha da genişleyerek devam edecektir. Bu karalama kampanyasının İzmit’e zararı olur, AKP grubuna da en küçük bir faydası olmaz. benden söylemesi .

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fahri Örengül - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Tahir Sümbül - CHP bırkın bu işler halkı aptal yerine koymayı, siz eleştirirken ifade özgürlüğü, seçildiğinizde halk yaptığınız pkk yandaşlığına tepki verirken karala kampanyası. Herkes biliyor HDP oyları olmasaydı Fatma hanım seçilmezdi, diyet borcu ödemek için pkk sempatizmanlarını çağıryor bunu da anladık ama bu kadar uç kişileri seçmek mecburiyetinde mi. Her gün şehit canazesi gelirken CHP Gebze il örgütü HDP kardeş partimiz diyecek, Fatma hanım, israfa son deyip pkk sempetizmanı sözde sanatçılara bizim vergilerimizi verecek, sonra karalama kampanyası yapmayınmış. Fahri bey bu vatan sahipsiz değil, bölücülerle iş tutan halktan cevabını alır, siz pkk yandaşlığı yapmayı bırakın. Bu halk susmaz bilginiz olsun. Bunun adıda karalama kampanyası değil vatan savunmasıdır. Bu vatan CHP minik makam oy hesaplarının üstündedir. 15 senden beri bu ilçede pkk nın adı anılmıyordu CHP geldi pkk sız gün geçmez oldu. CHP neyin peşinde? ne yapmaya çalışıyorsunuz, HDP ile kardeş parti olmak ne demek, bunu anlatan bir makale yayınlamanızı bekliyoruz sizden

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 19 Eylül 20:57

Anket Kocaeli'de en başarılı bulduğunuz milletvekili kim?