Başarmak…

Ülkesini düşünenlerden olmak istiyorum. Bu düşünceden kendimi alamıyorum. Yazılı ve  görsel medyada her gün gelişen olayları  gördükçe, ben de bu ülkemizin geleceği için bir şeyler  üretebilir miyim, bir katkı  verebilir miyim, yöneticilerimizin kafasında bir şimşek çakmaya neden olabilecek bir  yardımım olabilir mi düşüncesi; Asla muhalefet etmek ya da eleştirmek niyetiyle değil, bütün  kalbimle ve iyi niyetimle  beynimi kemiriyor!

Terör mağduru ülkemiz ne yapacak, ne yapmalı diye düşününce aklıma gelen ilk soru; Terörün üstesinden gelecek miyiz, yoksa terörle birlikte yaşamaya alışacak mıyız,  sonuçlarına katlanacak mıyız, en sonunda bize kabul ettirilmek istenenlerden neleri kabul edebileceğiz.

Başarmak ve ülkemizin önünü açmak, halkımızı bu acılardan kurtarmak için, ilk adım olarak bir karar vermek gerekiyor. Başarıya ulaşabilmek için her türlü etkiyi bir yana bırakıp önümüzdeki duruma odaklanmak kaçınılmaz yöntemdir. Başarılı olmak için, zamanı; gerekirse bütünüyle, başarıyı getirecek düşüncelere ve etkinliklere ayırmamız gerekiyor.

Başarılı olabilmemiz için çevremizdeki ve elimizdeki olanakları, başarı yolunda işimize yarayanlar, yaramayanlar şeklinde tanımlayıp, işimize yarayacaklara öncelik tanımalıyız. Bizden istenenlerin, yahut bize karşı geliştirilen olayların, hatta verilen yardımların, hangilerini kabul edeceğiz ya da etmeyeceğiz, Titizlikle ayırt etmeliyiz.  Bütün baskı ve telkinleri bir kenara  iterek, sadece  ve  sadece,  tarihin tanıklığında  ve  önemli bir kesitinde,  bir arada, Türk   bayrağın altında,   Türk  Milleti  olarak birlikte  çarpan yüreklerle, kardeşçe  yaşanmış,   huzurlu  günlerimize  dönmek için   uzanan    hangi  elleri etkisiz hale getireceğiz?

Yöneticilerimizin bu  uğurda bize  gerekli olan ilişkiler ve yöntemlerle, gereksiz olanlarını  ayrımını   çok süratli bir şekilde yaparak işaret  etmeli, ve  buna göre yolumuzu  belirlemeliyiz. Ne yapıp yapmayacağımız  konusunda  kararsızlık  göstermeye tahammül  gösterecek  zamanımız da  yok.  Açıkçası kafamız  karışık olmamalı. Kafamızı  karıştırıp  bizi  kararsızlığa  ve  birlikteliğimizi  zaafa   götüren  oluşumları  süratle  ortadan kaldırmalıyız.

Bu işi başarmanın yolu yürekteki inanmışlıkla ve yüreğin inandıklarını beyinde geliştirip planlamakla olur. Bu bölüm işin manevi unsurunu oluşturur. Bir de bu işin maddi unsuru vardır ki, o da; Yüreğin inandığı, beynin planladığını hayata geçirecek unsurlardır. Yani devletimizin çok şükür her yere uzanabilecek elidir!  Güvenlik güçlerimizdir! Askerimizdir! Halkımızdır!

Başarmak için, iç dinamiklerimizin kendi konumunu gözden geçirmemiz, kendi öz varlıklarının  nelerden ibaret olduğunu ve de bunlardan ülkemiz  için ne kadarını verebileceğimizi üst sınırlarda   kabul edip, kararlaştırmak  ilk basamağımızdır. 

Her türlü şahsi veya toplu beklentilerimizi öteleyerek, samimiyeti esas almış maddi ve manevi özverimizin bu işin temellerinden olduğuna inanmak ikinci basamağımızdır.

İlle de ben yapayım, benim dediğimle, benim dediğim gibi yapılsın şeklindeki, ben merkezci bir  tutumun çözüm  noktasında  her zaman yararlı olamayabileceğini göz ardı etmemek ve  buna  göre  gereğini yapmak da üçüncü basamağımızdır.

Kısacası, başarmak kendi içimizde olur. Başarı için dışarıdakilerin düşünce ve desteklerin insafına teslim olamayız.  Unutmayalım ki " El elin kaybolan merkebini ıslık çalarak ararmış."

Bu yolda derhal bir gönül ve tavır birliği için seferberlik ilan edilmesini bekliyorum. Ülkemin geleceği için her türlü özveriyle bana uygun görülecek  "seferberlik görevine" de gönüllüyüm. 

Bu düşünce Kurtuluş savaşını gerçekleştiren yüce milletimizin,  Kurtuluş savaşıyla kurtarılmış aziz vatanımızın "ilelebet"  var oluşunu koruma seferberliğidir.

Aydın olduğunu, memleketini sevdiğini, inançlarında samimi olduğunu dile getirenler gerçekten samimi iseler; herkesi de bu seferberliğe davet ediyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Raif Kandemir - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Kocaeli'de en başarılı bulduğunuz milletvekili kim?