Reklamı Kapat

Ortak değerlere sahip çıkılmalı  

Toplumlar belli bir amaç ve ülkü etrafında bir araya geldiklerinde millet olma şuuruna erişirler. Ortak bir tarih gelenek görenekler acılar ve sevinçler adeta bir tutkal gibi milletleri bir arada tutarlar.

2200 yıllık devlet kültürü olan biz Türklerde de gerek devleti yönetenlerden gerekse içeride farklı hesapları olanlardan kaynaklı ayrıştırmalar hep hüsranla sonuçlanmış. Günümüze kadar 16 devlet kurmuşuz. Aslında hep övündüğümüz bu durum ne kadar kolay yıkılıp gittiğimizin de resmi adeta.

Gerek uzak gerekse yakın tarihimiz bizlere çok önemli dersler vermesine rağmen ders çıkarmamakta direniyoruz maalesef.

Dedik ya gerek yönetimsel gerekse iç ve dış farklı mihraklar önce milleti sonrada devleti yıkma aşamasına getiriyor diye.

Bugün içerisinde bulunduğumuz ahvalde tamda böyle. Belki farkında değiliz ama en fazla bir arada olmamız gereken zaman bu zaman!.

Her türlü farklılığımızı tehdit değil zenginlik gören ötekileştirmeyen kendi partilisini toplumun üzerinde görmeyen bir anlayışı hakim kılmak gerekiyor.

Bunu da bugün yapacak olan yapması gereken ülkeyi 17 yıldır yöneten cumhurbaşkanı Erdoğan' dan başkası da değil.

Dün ne söylediği ne yaptığı çok önemli değil, bugün ne yaptığı nasıl bir aksiyonda bulunduğu önemli.

Geçtiğimiz hafta Büyükşehir Belediye Başkanlarıyla bir araya gelmesi sorunları yerinde dinlemesi önemli. Halkın seçtiği kişileri parti ayrımı yapmaksızın eşit muameleye tutacağını ifade etmesi önemli.

Burada önemli olan teröre hiçbir şekilde bulaşmamış veya zımni olsa da desteğini belirtmemiş olanların temsil edilmesi.

Aksi zaten düşünülemezdi.

Türkiye'nin güneyinde sınırların sürekli değiştiği ve kurulması planlanan terör devleti gibi bir tehdit algısı varken hemen herkes teröre karşı duruşunu net sergilemeli.

Ortak değerlere sahip çıkalım derken kastettiklerimizden biriside bu.

Üç beş oy uğruna ülkemizin bekasını tehdit eden PKK ve FETÖ gibi terör örgütlerini görmezden gelen bir anlayışta bu ülkenin bekasına hizmet etmediği gibi tarihe kara bir leke olarak geçecektir.

Ülkemizin yarınlara daha fazla demokrasi daha fazla insan hakları ve  özgürlüklerle sağlam bir şekilde gideceğine inananlardanım .

Bunun için herkesin demokrasiyi işine geldiği gibi değil de herkesin evrensel demokrasiye ne kadar uyduğunun önemi var

Başta da belirttiğimiz gibi balık baştan kokar misali ülkeyi yöneten Erdoğan ve ekibinin son zamanlarda toplumun farklı kesimlerine olan yaklaşımı ümit verici.

İçerisinde bulunduğumuz durumda toplum olarak birlik beraberliğe o kadar çok ihtiyacımız var ki bunun için adım atan herkese olumlu bakmamız gerekiyor.

Aksi durumda olacaklar için yakın tarihe bir göz atmamız yeterli olacaktır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?