İnanılır gibi değil !..

Geçen gün yolum düştü, Saray Bahçe’ye gittim. Hani, Kültür Park  diyorlar ya… Kapladığı alanın tamamına yakını yapay taş ile döşenmiş.

Öncelikle hiçbir yerde eşi bulunmaz, böyle bir taş park yapan belediyeyi tebrik ediyorum! Çünkü eşi benzerine hiçbir yerde rastlamak mümkün değildir. Park konusunda bir ilktir.

Bu, park demeye dilimin varmadığı alanda (Tesis eden belediye orasını park zannediyor) deniz tarafına doğru yürüdüm. Biraz ötede bir kafeterya var.

Oraya yaklaştığımda  8-10 kadar, oldukça boylu sedir ağacının kupkuru durumda olduklarını gördüm.

Kendi oluşturduğu parkta  küme halinde kupkuru ağaçlar. 

Dünyanın hiçbir yerinde, üstelik parkta, böyle bir görüntüye katlanacak belediye bulmak mümkün olamaz. İnanılır gibi değil…

Son yıllarda İzmit’teki sedir ağaçlarına birşeyler oluyor; tamamen kuruyorlar. Örneğin, Atatürk heykelinin hemen arkasında bulunan sedir ağacı kurudu ve belediye bu ağacı dipten kesmek zorunda kaldı. Herhalde  Atatürk heykelinin hemen arkasında böyle bir görüntüye kimse tahammül edemezdi.

Acaba kent ve çevresindeki sedir ağaçları yaşlı veya genç neden kurumaktadır? Dünyanın en geri yerleri sayılan Patagonya ve Tanganika’daki kentlerde bile herhangi bir türe ait ağaçlarda kurumalar başlarsa  bunun nedeni araştırılır ve gerekli tedbirler belirlenir.

Kentin hemen hemen her tarafında olduğu gibi oturduğum Şirintepe’de de sedir ağaçları, adeta sıraya girmişcesine kuruyorlar. Aynı durum, otobüsün camından bile bakıldığında, Şirintepeyi – Kuruçeşmeye bağlayan tali yol üzerindeki genç sedir ağaçlarında da net olarak görülüyor.

Ama burası İzmit; ne oldu biliyor musunuz? Geçen sene, bu yol üzerinde kuruyan sedir ağaçlarına yaklaşık 30 metre mesafedeki alana belediye tarafından, kuruması için!  sedir ağaçları dikildi.

Ama olay bununla bitmedi: Dikilen ağaçların arasındaki mesafeler 1,5 -2 metre kadar. Sanki ağaç değil gül fidanları dikilmişti…

Bu olanlar neyi gösteriyor?  

Kentteki sedir ağaçlarının kurumakta olduğunun farkında değiller, ya da

bu durumu umursamıyorlar,

Sedir fidanlarını tanımıyorlar veya bir yere ağaç fidanları dikilirken, dikim aralığının en az, ileri yaşlarda oluşturacakları tacın genişliği kadar olması gerektiğini bilmiyorlar.

Pes vallahi!...İnanılır gibi değil…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Necdet Güler - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Kocaeli'de en başarılı bulduğunuz milletvekili kim?