Gaziler günü

Türk milleti olarak şehitlik ve gazilik çok önem verdiğimiz kutsal kelimelerdir. Askerliği peygamber ocağı olarak kalplerimize kazımışız. Söz konusu vatan olunca gerisini teferruat kabul eden bir anlayış içindeyiz. Vatan uğruna ölen kişiler aziz kabul ettiğimiz şehitlerimizdir. Şehitlik üst mertebe olarak kabul edilir. Şehit aileleri ve çocukları şehit düşen yakını için gurur duyarlar.

Toplumumuzun geneli de aynı anlayışı paylaşır. Vatan uğruna bir savaşa veya benzer mücadeleye katılıp sağ kalanlara da Gazi diyoruz. Bunların da toplumumuz nazarında yeri ve önemi büyüktür.

19 Eylül Gaziler Günü olarak anılır ve kutlanır.

 Türkiye Muharip Gaziler Derneği bugün çeşitli etkinlikler, ziyaretler ve benzer programlarla günün anlam ve önemini topluma anlatmaya çalışırlar. Gaziler Derneğinin programında Başkan Nurettin Recep Sağlık Beyin konuşmalarını buraya aktararak kendi dillerinden anlamaya çalışalım.

TÜRKİYE MUHARİP GAZİLER DERNEĞİ

 1.Dünya savaşı sonrasında vatanımızı bölerek parçalamak isteyen yedi düvele mensup düşman dört bir yandan topraklarımızı işgal etti. Amaçları Anadolu’daki Türk varlığını tamamen ortadan kaldırmaktı.

Emperyalist küresel düşman bu işgali kolaylaştırmak ve Sevr Anlaşması’nı milletimize zorla kabul ettirmek üzere Yunan ordusunu Anadolu içlerine sürdü.

  Tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamış, esarete alışık olmayan Türk milletinin bu işgale dur diyeceği şüphesizdi. Yunan ordusunun Anadolu’daki ilerleyişi Polatlı önlerinde Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün komutasındaki kahraman Türk Ordusu tarafından durdurul-muştur. Türk ordusu, 13 Eylül 1921’de,22 gün 22 gece süren dünyanın en uzun ve en kanlı muharebelerinden birisi olan Sakarya Meydan Muharebesi’nde mağrur Yunan ordusunu tarihinin en büyük bozgununa uğratmıştır. Yunan ordusu, kurtuluşu muharebe meydanından kaçmakta bulmuştur. Yunan ordusu bir sene sonra Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nde birliklerinin birçoğu imha edilmiş olarak hezimete uğratılmış ve topraklarımızdan tamamen atılmıştır. Sakarya Meydan Muharebesi son savunma muharebesi olup, Türk ordusu’ nun 1683 İkinci Viyana Kuşatması’ndan beri süren geri çekilişine de son vermiştir.

  Anadolu’da çakan milli mücadele kıvılcımları Sakarya’da, Dumlupınar’da alev topuna dönüşerek bir volkan gibi patlamıştır. Anadolu halkının ölüm-kalım mücadelesi olan ve yokluktan var edilen bir ordu ile gerçekleştirilen Sakarya Meydan Muharebesi, Anadolu’nun karanlık günlerini aydınlığa dönüştürerek bugünün hür ve bağımsız Türk Cumhuriyeti’nin yolunu açmıştır. Sakarya Meydan Muharebesi’nin mimarı, muzaffer ve ebedi başkomutanı M. Kemal ATATÜRK’ e, 13 Eylül 1921 tarihinde TBMM tarafından Mareşal rütbesi ile Gazilik unvanı verildi. Bu gün, bu unvanın verilişinin 98’inci yıl döneminde Gazi M. Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarına minnet ve şükranlarımızı ifade ediyoruz.

‘’ Gaziler Günü ‘’olarak kutladığımız 19 Eylül aynı zamanda Türkiye Muharip Gaziler Derneği’nin de kuruluş günüdür.19 Eylül Gaziler Günü; Kurtuluş Savaşı’nda,1950’de Kore’de,1974 de Kıbrıs’ta savaşan Muharip Gaziler ile Türkiye Cumhuriyeti’nin rejimi, üniter yapısı ve toprak bütünlüğü uğrunda vatan hainlerine karşı kahramanca mücadele eden asker, polis, güvenlik korucusu ve vatandaşların tüm Malul Gazilerin Kahramanlık ve Şeref Günüdür. Kahraman Gaziler,” Gaziler Günü’nüz ‘’ kutlu olsun.

  Topraklarımızın bir daha istila edilmesine, bölünmesine, hürriyet ve bağımsızlığımıza göz dikilmesine ne biz, ne de bizden sonraki nesiller hiçbir zaman müsaade etmeyecektir

Evet bütün gazilerimizin önemli ve anlamlı günlerini tebrik ediyor, sağlık ve mutluluk diliyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Kocaeli'de en başarılı bulduğunuz milletvekili kim?