Reklamı Kapat

Başkan Vekili Yaşar Çakmak ve CHP’lilerin Babaköy gerilimi!

Kandıra Babaköy’de yapılan taş ocağı ve orman kıyımları büyük tepkilere neden oluyor. Yapılan doğa katliamını yerine yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir, Büyükşehir belediyesine ve yetkililerine tepki gösterdi…

Şöyle bir açıklama yaptı;

“Babaköy’de 13 hektarlık alanda bir taşocağı faaliyete geçti. Toplam 2 bin 159 ağacın kesilmesi kararlaştırıldı. Bu taş ocağı Kuzey Marmara Otoyolu’nu inşa eden ve AKP’nin prensleri olarak bilinen inşaat firmalarının taş ihtiyacını karşılayacak. Kentimizde onlarca taş ocağı yer alıyor. Peki ama neden bu ocaklardan taş temin etmek yerine yeni binlerce ağaç kesilerek yeni bir ocak açılması göze alınıyor? Bunun tek bir sebebi var daha fazla kar ve para hırsı. Konuyla ilgili kentimizde sadece bir kısım basın kuruluşları yayın yapıyor. Bunun dışında herkes suspus. “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, ilgili/ yetkili kamu kurumları ve kent akademik odaları ortaklığında ‘inceleme komisyonu’ kurulmasını teklif ediyoruz”” dedi…

TAŞDEMİR’E CEVAP ÇAKMAK’TAN GELDİ

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yaşar Çakmak, CHP’li Engin Taşdemir’in sözlerine, düzenlediği basın toplantısı ile cevap verdi. Çakmak, “Oraya kadar gidip açıklama yapıyor ancak demek ki dersine çalışmamış” dedi…  Taşdemir’in cevabını birlikte okuyalım; CHP’li arkadaşımızın beyanatları beni bu konuda bir açıklama yapma yönünde zorladı. Kandıra’ya kadar gidip basın açıklaması yapan arkadaşımız dersine daha iyi çalışmalıydı. Yaptığı açıklamada Engin beyin bilgisizliği ortaya çıkıyor.

MUHATTAP KOCAELİ VALİLİĞİ

CHP’li Taşdemir’in açıklama yaptığı konu Valilik ile alakalı…

Kandıra’da bahsi geçen tarihi mekânın Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile alakası yok. Konunun muhatabı Kocaeli Valiliğidir. Engin beyin Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın adını kullanarak ‘verilen 'sözler tutulsun’ açıklaması yapması yanlıştır. Başkanımızın böyle bir sözü olmamıştır. Başkanımız sözünün eridir. Engin beyin bu konu ile ilgili yaptığı açıklama doğru bir açıklama değildir. Zaten konunun muhatabı Kocaeli Valiliğidir…

BÜYÜKŞEHİRLE ALAKASI YOK

Yapılması planlanan taş ocağının Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile alakası yok… Engin beyin Büyükşehir Belediyesinin oradaki taş ocağının açılması ile ilgili hiçbir ilgisinin olmadığını bilmiyorsa, buna diyecek bir şeyimiz yok. Ama biliyorsa burada kasıt var. Keşke burada bize sorsaydı. Kocaeli’nin tarihi değerleri bizim değerimizdir ve korumak da bizim asli görevimizdir. Koruma Kurulu’nun orada bahsi geçen mezar ile ilgili taş ocağının sınırları dışında olduğunu belirten kararı var.

TARİHİ KORUMAK BİZİM GÖREVİMİZDİR

Kent tarihinin korunmasına her zaman destek vereceğiz…

Biz kentin tarihi ve kültürel değerlerini koruma noktasında bize gelen her türlü öneriye açığız.

Ama bu kentte büyük bir teveccüh ile seçilen bir belediye başkanına böyle ithamlarda bulunmak doğru değil. Bu söylemler doğru değildir. Engin arkadaşımızı daha dikkatli olmaya davet ediyoruz. Başkanımızın bir söz vermiş de sözünden çıkmış gibi yansıtılması kamuoyunu yanlış bilgilendirmektir. Başkanımızın orası ile ilgili verilmiş bir sözü yok. Biz dünyadaki tüm değerlerin korunmasından yanayız. Varsa bir tahribat elbette biz buna karşı dururuz. Ama bahsi geçilen tarihi alanda herhangi bir tahribat da yok…”

TANIŞ’TAN ÇAKMAK’A CEVAP

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yaşar Çakmak’ın açıklamalı böyle…  Çakmak’ın verdiği cevap sonrasında CHP Büyükşehir Meclis Üyesi Orhan Tanış da olaya müdahil oldu… Tanış, kendi sosyal medya hesabından şu yaptığı açıklamada bulundu…  “Sn Yaşar Çakmak, konuyu anlamamış, anlatalım o zaman. Sn Engin Taşdemir, Büyükşehir Belediye Başkanına bu konuda bir komisyon kurup bölgenin incelenmesini talep etmiş. Sn. Başkanın hassasiyetine binayen de bu konuya duyarsız kalmayın diye çağrıda bulunmuş. Öncelikle şu bilinmeli ki, Kocaeli sınırları içinde olan her sorun Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanını ilgilendirir. Yasal sorumluluk alanımda değil diyerek ortaya çıkan sorunlara kayıtsız kalamaz. Eğer kendi sorumluluğunda ise direkt müdahil olur, değil ise ilgili kurum nezdinde girişimde bulunur onların harekete geçmesini sağlar.

“HERKES HADDİNİ VE SINIRINI BİLMELİ”

 Sn. Yaşar Çakmak'ın bu konu Büyükşehir sorumluluğunda değil diyerek küçümseyerek yaptığı açıklama konuyu anlamamak değil ise, sorumlulukların bilincinde olmamakla açıklanabilir. Had bilme konusuna gelirse, hak veriyorum. Herkes haddini ve sınırını bilmeli.”

HAK ETMEDİĞİMİZ İTHAMLAR

Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir de Büyükşehir Başkan Vekili Yaşar Çakmak da açıklamalarına cevap verdi.  “Yaşar Çakmak’ın açıklamalarını şaşkınla okudum. Biz kent adına yapıcı bir öneride bulunduk. İnceleme komisyonu kuralım ve sorunları yerinde tespit edelim dedik. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi öncülük yapsın bu işe dedik. Karşılığında hak etmediğimiz ithamlarla karşı karşıya kaldık. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kent sınırlarında bütün işlerle ilgili sorumludur. Bütün sorunları dert etmelidir. Kimi sorunlar yetkisi dahilindedir ve kendi müdahale ederek çözer. Kimi sorunlarda ise yetkili kurumlarla irtibata geçere ve sorunun çözümü için öncülük eder.

SİYASETİMİZİ ANLAMAMIŞ

Yaşar bey bunu dahi düşünmeden, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bu kent için ne anlam ifade ettiğini bilmeden, talimatla, şahsıma yönelik, alelacele bir açıklama yapmıştır. Ben Babaköy’de incelemelerde bulundum ve belediye bu işe öncülük etmeli, çevre ve tarih sorunları bölgede giderek artıyor dedim. Beni dersime çalışmamakla suçladı. Oysa ortada bir ders yoktu, kent sorunu vardı. Onu gündeme getirmiştim. Maalesef yukarıdan aldığı talimatla açıklamalarımı okuyan Yaşar bey bu açıklamaları ve yapıcı, yol gösterici siyasetimizi anlamamış. Kendisi geçmişin karanlığında, saldırgan, kirli, çözüm aramak yerine hedef gösteren anlayışında mahsur kalmış.

HAFTALAR OLDU DÖNMEDİ

Biz kent menfaatleri için ortak bir dil oluşturmaya çabalarken, biz kent sorunlarıyla ilgilenirken Yaşar beyin şahsımı hedef alan açıklamalarını kınıyorum. ‘Orada bahsi geçen alanın da taş ocağının sınırları dışında olduğu ile ilgili bir karar var’ diyerek taşocağını aklamaya çalışacaksın, Engin Taşdemir’i karalamak için kameralar karşısına geçeceksin, kent adına faydalı tek bir iş yapmayacaksın, yok öyle yağma. Yaşar bey, Kocaeli’nin iyiliğine olan her konuda iş birliğine açık olduklarını ifade etti. Kendisine sormak istiyorum, Kurban Bayramı öncesinde, hayvan pazarları ile ilgili yaşanan sorunlarla ilgili neden ortak hareket edilmedi? Aradım, sorunları dile getirdim. ‘Size hemen döneceğim’ dedi. Haftalar oldu, hala telefon bekliyorum.

DERT EDİNMEYECEKSENİZ…

Biz, kavga ederek, sesimizi yükselterek, her gün sokakta sorunları bağırarak dile getirerek siyaset yapmasını da biliriz. Ancak bu kentin geleceği için işbirliği yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Tekrar ifade etmek istiyorum. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bu kentin başıdır. Bu kentteki bütün sorunlar belediyeyi ilgilendirir. Ya yetkisi dahilinde bu sorunları çözer ya da yetkili kurumla irtibata geçerek sorunların çözümü için mücadele eder. ‘Benim yetkimde değil, ben taşocağına ruhsat vermedim’ diyerek sorunları görmezden gelmek, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi gibi bir kurumun hiçbir yetkilisine yakışmaz. Bu kentin sorunlarını dert edinin, dert edinmeyecekseniz meşgul ettiğiniz o koltukları daha fazla işgal etmeyin.”

SORUNU VALİLİĞE PASLAMAK

Engin Taşdemir’in açıklamalarını, sonrasında Yaşar Çakmak’ın cevabını, daha sonra da Orhan Tanış ve Engin Taşdemir’in verdiği cevapları sizlerle paylaştım…  Çakmak’ın Babaköy’deki sorunu, Kocaeli Valiliği’ne paslamasını doğru bulmuyorum…  CHP’li Orhan Tanış’ın Çakmak’a verdiği cevapta,  “Kocaeli sınırları içinde olan her sorun Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanını ilgilendirir. Yasal sorumluluk alanımda değil diyerek ortaya çıkan sorunlara kayıtsız kalamaz” açıklamasını doğru buluyorum… Anlaşılan bu polemik devam edecek, Babaköy’deki çevre katliamı devam edecek… Kandıra’daki çevre derneklerinin, sivil toplum örgütlerinin bu konuya sessiz kalması da çok düşündürücü…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?