Yalnızlaşıyoruz!

2007 yılında Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki görüşmeler başlayınca kamuoyu ne de sevinmişti. O günün hükümeti bu konuda bayağı adımlar da atmıştı. Ancak sonradan ne olduysa Avrupa Birliği ile ipler gerildi, sonra da koptu.

Şimdiler de Türkiye yalnız. Dünyadan kopmuş vaziyetteyiz.

Devletin en yüksek Mahkemesi olan Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararlar için “Bizi bağlamaz.” Derseniz,

Yargıtay’ın vermiş olduğu kararlar için “Bizi bağlamaz” derseniz,

Danıştay’ın verdiği kararlar için “Bizi bağlamaz” derseniz,

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AHİM) verdiği kararlar için “Bizi bağlamaz” diyerek kendi kafanızdaki kararları uygulamaya kalkarsanız, dünyada yalnızlaşırsınız.

Yabancı sermaye temsilcileri, yatırımcılar Türkiye’de yatırım yapmak istemiyorlar. Nedeni ise; yabancı yatırımcı Türkiye’de hukukun olmadığını, mahkemelerin bağımsız olmadıklarını söylüyorlar. Herhangi bir durumda “Hangi hukuka güveneceğim.” demektedirler. Onlar evrensel hukuk kurallarının geçerli olduğu ülkeleri tercih ediyorlar.

Amerika ve Avrupa’da Türkiye’de basın özgürlüğü yok, hukuk işlemiyor, cezaevleri gazetecilerle dolu.  Ha… Bu arada şunu da belirteyim. 2020 yılında 228 yeni cezaevi yapılacakmış. Eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ seçim bölgesi olan Yozgat’ta halka şeker fabrikasının yerine bacasız fabrika yapacağını söyledi. Yani cezaevi yapılacağını.

Hukukun işlemediği yerde işsizlik artar, ekonomik büyüme olmaz. Enflasyon artar. Yani hukuk ile ekonomi arasındaki bağı göz ardı etmememiz gerekir.

Uluslararası Basın Enstitüsü ( IPI) Yönetim Kurulu Başkanı Markus SPİLLMAN başkanlığında bir heyet Türkiye’ye gelerek basın özgürlüğü konusunda yetkililerle görüştüler. Markus gözlemleri sonucunda Türkiye’de 162 gazetecinin tutuklu olduğunu, Türk Hükümetinin uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmesini istemiştir.

Cezaevleri sayısı ile övünen bir ülkede hukuku aramak deveye hendek atlatmaya benzer.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Kamil Çöpür - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Ersoy Kandemir - Bekir Bozdağ tam bir facia,ders olarak okutulmalı!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Ekim 08:47


Anket Cumhurbaşkanı'nın açıkladığı normalleşme sürecini nasıl karşılıyorsunuz