Cumhuriyet ve demokrasinin gelişiminde CHP etkisi

Cumhuriyet Halk Partisi, 9 Eylül 1923’te ülkenin kurucu lideri büyük Atatürk tarafından kuruldu. Geçen günlerde tüm Türkiye’de olduğu gibi Kocaeli’de de partinin kuruluş yıldönümü kutlandı. Kocaeli’de çelenk töreni dışında kuruluşa ilişkin pek önemli bir etkinlik yapılmadı. Oysa ki; son sistem değişikliğinden sonra ülkemizde ciddi biçimde siyasi sistemin yeniden cumhuriyetin kuruluş genlerine dönüşünü tartışıyor. Anıtkabiri milyonlar ziyaret etmeye başladı. Genç Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesi ile CHP’nin topluma verdiği mesaj aynı.Yani bu işin hakkı verilebilirse zaman CHP ile iktidar  zamanı.

**

Benim iki eserim var. Birisi Türkiye Cumhuriyeti, diğeri ise Cumhuriyet Halk Partisi diyen büyük Atatürk; iki önemli güç ile savaşmıştı. Bunlardan birisi dışarıdan gelen yıkım. Yani emperyalizm ve işgale karşı savaşmak. Diğeri ise kendisini yaradanın yeryüzündeki temsilcisi kabul ederken ülkeyi işgale ve emperyalizme teslim eden  saraya/sultana karşı savaşmaktı. Büyük Atatürk’ün bunun için kullandığı tek araç ise Anadolu’da bulunan tüm unsurları, emperyalizme karşı bir araya getirmek, milli bir meclis oluşturmak ve meclisin yani halkın kararı olmadan hiç bir şey yapmamaktı. Yani her iki büyük işgal ve tehlikeye karşı top yekün halkla birlikte savaşmaktı.

**

Bu mücadele; Anadolu’da yapılan kongrelerle halkın bir araya getirilmesi, millet meclisinin açılması, mecliste  “egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” kavramının kabulü, halifeliğin kaldırılması, daha sonra kurulacak olan halk partisinin ilk programını teşkil edecek 8 Nisan 1923 tarihli 9 umde/ilke adlı seçim beyannamesinin yayınlanması,1923 de TBMM’nin açılışı ve halk iradesi ile cumhuriyetin ilanı ile başarılacaktı. Tabii bu aşamalara Atatürk’ün yaşadığı dönemde yaşanan çok partili sisteme geçiş çabaları ve daha sonra CHP’nin içinden doğan Demokrat Parti ve devamında öyle yada böyle biçimde gelişen demokrasimizi de sayabiliriz.

**

Anadolu çok önemli bir coğrafya. Emperyalizmin başarılan kurtuluş savaşı sonrası temelleri sağlam atılmış Türkiye Cumhuriyetine rağmen; Anadolu coğrafyasının köleleştirilmesi,sömürülmesi açısından durmak bilmeyen bir çaba ile halen çalışmaya devam ettiğini artık herkes görüyor.Emperyalizmin panzehirinin laik,demokratik,hukuk devleti olduğu da toplum tarafından  artık anlaşılıyor.Biliyoruz ki :emperyalizm Ortadoğu’da dini afyon gibi kullanan anti demokratik ülke yapısı ile sömürü düzenini sürdürüyor.CIA’nın eski Ortadoğu masası şefi GRAHAM FULLER’in  yeni Türkiye Cumhuriyeti adlı kitabında,Türkiye’nin yeniden dine dayalı bir siyasi anlayışa   girmesi ile  Ortadoğu’da lider ülke olacağını savunması,son dönemde yaşanan büyük Ortadoğu projesi Irak’ın işgali ve Suriye’de yaşananlar emperyalizmin  Anadolu coğrafyası açısından hala oyununu oynamaya devam ettiğini gösteriyor.

**

Buna verilecek en büyük cevap Türkiye Cumhuriyeti’nin laik,demokratik,sosyal hukuk devleti şeklindeki kurucu genlerini ısrarla savunması ve bu özelliklerden ödün vermemesidir.Türk demokrasisinin gelişmesinde CHP etkisi hava gibi su gibi bir gerçektir.CHP’nin AKP ve MHP tavan yönetimi dışında kalan  tüm unsurlarla ,İyi Parti, Saadet Partisi ve HDP tabanı ile geliştirdiği demokratik anlayış bu açıdan çok önemlidir. Buna CHP Kocaeli örgütlerinin büyük düşünerek ülkemizde yaşanan bu mücadeleye Kocaeli’de daha fazla katkı sağlaması, tüm bileşenleri bünyesinde toplaması ve çok çalışarak genel merkez rüzgarını Kocaeli’de daha fazla hissettirmesine ihtiyaç vardır. Bunun için büyük adam iddiasında olmaya gerek yok. Büyük düşünmek ve çok çalışmak yeterlidir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fahri Örengül - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Kibarcik - osmanlı batmadı senın gıbı besmlesız zıhnıyetın tezahürleri nın sayesınde olduveselam

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Eylül 15:27


Anket Cumhurbaşkanı'nın açıkladığı normalleşme sürecini nasıl karşılıyorsunuz