Kapalı yüzme havuzunun akıbeti ne olacak?

Büyükşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz dönem yapımına başlanan Kartepe Kapalı Yüzme Havuzu Projesi ilçede büyük bir sevinçle karşılanmıştı. Dönemin belediye başkanı Hüseyin Üzülmez tarafından her ortamda “tamamlanan projeler” arasında gösterilen yüzme havuzu inşaatı uzun süredir yerinde sayıyor. Belli bir seviyeye gelen ve açılışı yapılacağı konuşulan projenin bugünkü hali içler acısı… Dış cephe malzemelerinin bir kısmının söküldüğü kapalı havuzun iç kısmına henüz başlanmamış bile. Vatandaşlar bu görüntü karşısında üzgünlüklerini belirtiyor. Bölgeye büyük bir dinamizm katması beklenirken uzun süredir çivi çakılmayan bu prestij projesinin devam edip etmeyeceği bile henüz belli değil! Kartepeli gençler bir sonraki yaz döneminde bu havuzdan yararlanma hayalleri kuruyor. Projeyi Büyükşehir Belediyesi yapsa da, Kartepe Belediyesi yetkililerinin de konunun takipçisi olarak gereken adımların süratle atılması için girişimde bulunması faydalı olacaktır.

Demirci ne söyledi?

Ak Partili eski Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci partisi tarafından disipline sevk edildi ve savunması istendi. Partiden ihraç edileceği söylenen Demirci’nin suçu ise parti yöneticileri ve yetkilileri hakkında söylediği sözler. Ak Parti’de pek alışık olunmayan bu ihraç sonrası kamuoyu da benim gibi şaşkınlığını gizleyememiş. Bu partide düne kadar Erdoğan aleyhine bile ağza alınmayacak sözler söylediği halde bugün görev alan isimler var… Şevki Demirci kim için nasıl bir söz söylemiş ki ihraç edilmiş? Ya da bu sözleri söylediği nasıl biliniyor? Gizli kayıt mı yapıldı? Bu gibi sorular hemen akıllara gelse de, Ak Parti’de disiplin süreci işleyişine bir türlü anlam veremiyorum. Şayet suç işlemiş ve belgelenmişse bu kural bugüne kadar herkese uygulanmış mı? Ya da her suçun belgelenmesi mi gerekiyor? Toplum içerisinde parti yetkililerine en ağır sözleri söyleyenler neden ödüllendirilir gibi belirli konumlara getiriliyor? Suç varsa, ceza da herkese aynı oranda uygulanmalı.

İnşaatta kıpırdanma!

Bir süredir hatta uzun bir süredir inşaat sektörünü vuran derin krizin etkileri halen devam ediyor. Ne inşaat yapılıyor, ne de satış var! Adeta yaprak kıpırdamıyor. Faizlerin yükselmesi, dövizde yaşanan artışlar, enflasyonun yükselmesi derken, inşaat sektörü birden hız kesti! Birçok firma sektör değiştirmek zorunda kaldı. Kimi firmalar iflas vermek zorunda kalırken kimisi de elindekilerini ucuz ucuz çıkartarak durumdan en az zararla çıkmaya çalıştı. Bu tablo belki 2 yıldan bu yana böyle. Ancak gidişat bu ara biraz olumlu yönde değişmeye başladı. Ekonomide yaşanan iyimser tablo sonrasında dövizdeki düşüşler ve son olarak faizde yaşanan indirimler inşaat sektörünü yeniden canlandırmaya başladı. Bu canlılık şimdilik sadece kıpırdanma şeklinde… Yoksa ayağa kalkıp yürüdüğü filan yok sektörün. Ama bu küçük hareketler, yürümeye ve sonrası koşmaya işaret olarak görülüyor. Elbette önümüzdeki günlerin neler getirip götüreceği belli değil, bu olumlu tabloyu görebilmek için gereken şeyler, istikrar ve güven. Bir süre bu ortam sağlanırsa eskiye dönüş hiç de uzak değil…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Kocaeli'de en başarılı bulduğunuz milletvekili kim?