Reklamı Kapat

Deprem korkumuz devam ediyor

Deprem bir doğa olayıdır.

Depremler ne ilk ne de sondur.

Dünya durdukça özellikle fay hattı bulunan yerlerde deprem olacaktır. 

Deprem Dede olarak bildiğimiz rahmetli Ahmet Mete Işıkara depremler insanı öldürmüyor. Depreme dayanıklı olmayan yapılar insanı öldürüyor diyordu.

Mekânı cennet olsun. Toplumumuzu iyi bilinçlendiren bir ilim adamıydı.

**

Kocaeli olarak 1999 depreminde insan ve maddi olarak çok büyük kayıplarımız olmuştu. Çok acı çekmiştik. Depremi ve yarattığı yıkımları bizzat yaşamıştık. Bir takım tedbirler elbette ki alındı.  Ama yeterince ders aldığımızı söylemek mümkün değildir.

Bodrum açıklarında 6,5 şiddetinde yaşanılan deprem hem korkutup, hem de panik yaratmıştı.

Yapılan açıklamalara göre 350 civarında insan yaralanmıştı. Bodrum’da can kaybı yok.  Ama maddi hasar hayli büyük. Tusunami nedeni ile koylardaki sandal, yat ve ufak bazı deniz araçları iç içe geçerek kırılıp dökülmüş. Çok şükür can kaybı olmadığı büyük tesellimiz oldu diye anons etmişlerdi.

Gece 1.30 civarında olan depremde uykulu olan ve panik halinde kendisini dışarıya balkonlardan atan bazı kişilerde kırılma, yaralanma gibi hasarlar olmuştu.

Düzce’deki depremde de çok korkmuş çok sallanmıştık.

26 Eylül günü saat 14.00 sularında Kültür Evinin balkonunda otururken yine sallanmaya başladık. Merkez üssü İstanbul Silivri olarak bildirilen 5.8 şiddetindeki deprem başta İstanbullular olmak üzere hepimizi korkuttu. İnsanlar birbiri ile iletişim kuramadılar. Çünkü telefonlar kitlenmişti.

Herkes birbirine geçmiş olsun diyor, kimileri dua ediyor. Kısacası herkes te bir korku olduğu görünüyor.

Asrın felaketi Marmara Depremini unutulmaz acılarla Kocaeli halkı olarak yaşadık, unutmamız mümkün değildir.

Allah bir daha göstermesin temennisi ve korkusu ile yaşamımız devam ediyor. Ders çıkarabildik mi? Evet yeterince çıkardık diyemeyiz.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tüm tedbirler alındı paniğe gerek yok diyor. İlave ediyor sadece 3 binada hasar olduğunu söylüyordu. Hafif yaralanan 6 kişinin tedavi sonrası taburcu edildiğini duyurdu. Soruya soru ile cevap vererek evinizde depreme karşılık gereken tedbiri aldınız mı diye televizyon muhabirlerine soruyordu. Bilim adamlarınca defalarca açıklanan İstanbul depremi kapımızdadır. Büyük kayıplarımızın olacağı söyleniyor.

İstanbul depreminde sıcağı sıcağına açıklanan rakamlar da oldukça değişiktir. İlk verilere göre 172 binada ciddi ve korkutucu çatlaklar oluşmuş. Her binada on aile yaşadığı hesaplanırsa 1720 aile yapar. Her aile ortalama beş kişi olarak düşünülürse ilk etapta 8600 kişi açıkta ve mağdur durumdadır.

İnceleme, araştırma ve denetim sonucunda yaralanan insanların ve hasarlı binaların sayısı netleşecek. Sayıların azlığı veya çokluğu depremin yıkıcı ve korkutucu gerçeğini değiştiremez.

İMAR AFFI 

Plan yok, planlama yok. Kişi kafasına göre ruhsatsız kaçak bina yapıyor. Elektrik, su bağlanamaz. Ama bir müddet sonra seçim, oy kaygısı nedeni ile elektriği ve suyu bağlanıyor.

Türkiye’de bu tip yapılaşma milyonlarca dır. Sonra imar affı nedeni ile bir miktar para alınarak sisteme sokuluyor.

İnşaatlarda denetim gerçek anlamda yapılabiliyor mu? Demiri, çimentosu, kumu vs. tam kullanılıyor mu? Bu konularda eksiklik olduğu vurgulanıyor. Japonya’da 9 şiddetindeki depremde kimsenin burnu bile kanamıyor. Bizde ve bizim gibi ülkelerde ise 7 şiddetindeki binlerce, on binlerce insan ölüyor ve binalar domino taşı gibi devriliyor. Sonra da işi kadere bağlıyoruz.

Allah bizlere akıl, fikir versin!

İşimiz dua etmeye ve umudumuz Allah’a kaldı. Allah yardımcımız olsun demeye devam edeceğiz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Jeol.müh. Behzat Gönül - Syn Bilal Dündar, bu yazınız ve 26/09/2019 tarihli mg:5,8' lik deprem şu gerçeği de hatırlattı, sallantı sırasında beton ve demirler birbirlerini örseledi vede demir düğüm bağlantı noktalarının güçlerı zayıfladı. Bu olaylar, Kocaeli ve bölgede bulunan az hasarlı binaları orta hasara, orta olanları da çok hasarlı bina konumuna taşıyabilir! Yöneticilerin ve teknik kadroların bu durumu ele almasında fayda var. (Jeoloji Müh. Ve İnşaat Teknr. Behzat Gönül. Kocaeli).

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Eylül 14:34


Anket Covid-19 nedeniyle bir süredir kapalı olan okullar, salgın kontrole alındığı taktirde 1 Haziran’da açılmalı mı?