Reklamı Kapat

İyi ahlak şart

Yıllar öncesinde yayımlanmış olan aşağıdaki ilanı gördüğümde  4. maddesi çok hoşuma gitti. Çünkü bu maddeye göre Orman Mühendisi olmak için ceza içerikli  hiçbir suç işlememiş olmak yetmiyor. “iyi ahlaklı olmak” da  gerekiyordu. 

İlan şöyle:

Yüksek Orman  Mektebi

Boğaziçinde Büyükdere-Bahçe köyündedir. Tahsil müddeti üç senedir. Leyli meccanidir. Talebenin her türlü ihtiyacı temin edilir. Mektebi ikmal edenler”Orman Mühendisi”diplomasını alırlar.

Orman Mühendisi Olmak için

Taliplerin 1/ Teşrinevvel 1930 tarihine kadar mektup rektörlüğüne, yahut vilayet orman müdürlüklerine müracaaat ederek evrakını ibrazla muamelelerini ikmal ettirmeleri lazımdır.

Yüksek Orman mektebinin kayıt ve kabul şartları:

1- Taliplerin Türkiye Cumhuriyeti tebaasından olmaları.

2- Yaşlarının 18 den aşağı ve 25 ten yukarı olmaması.

3- Tam devreli lise mezunu olmak, yahut o derece tahsilde bulunduğu maarif vekaletince tastikli lise ve muadili şahadetnameye.

4- Eyi ahlaklı olduğu ve hiçbir gün cezayı müstelzim ef’al  ve harekatta  bulunmadığını beyan eden ve mahalli zabıtanca tasdikli olan İhtiyar hey’eti mazbatasına ve.

5-  Her türlü hastalıktan salim ve bilhassa kuvvei sem’iye ,basariye ve lisaniyesi tam ve diğer noksanlardan beri ve gezip yürümeye, süvariliğe mütehammil olduğuna müş’ir  tabip raporuna malik olmaları lazımdır.

6- Talipler yüksek orman mektebi rektörlüğüne yazdıkları bir istidaya en son mektup şahadetnamesini, sıhhat raporunu, aşı şahadetnamesini, hüsnühal mazbatasını, hüviyet cüzdanını raptederek bizzat mektebe veya vilayet orman müdürlüklerine müracaat ederler.

7- Mektebe kaydolunduktan sonra mektebe dahil olmak için olbaptaki şartlarına tevfikan noterlikten tasdikli kefalet senedi vermek lazımdır.

8- Taşradan mektebe gelecek talebenin yol masrafı kabul olunduktan sonra mektepçe tesviye edilecek ve dersler  başlayıncaya kadar yemek ve yatmaları  mektepçe temin edilecektir.

9- Fazla tafsilat isteyenler Büyükdere 70 numaraya telefon edebilirler.

Bu ilana göre Yüksek Orman Mektebi yani Orman Mektebi Alisi, şimdi benim de mezun olduğum İ.Ü. Orman Fakültesinin olduğu Sarıyer/Bahçeköy’dedir.

Dikkatinizi çekti mi? Bu 4.maddede Bir zamanlar Orman Mühendisliği yapmak için aranan  “iyi ahlaklı olmak” şartından Peki…İyi ahlak neden şart görülmüş ?.....

Kaynak:

Özdönmez.M-Ekizoğlu.A. 1996. Türkiye’de ormancılık yüksek öğretiminin başlangıcından bu yana mezunlarına verilen ünvanlar ve diplomalar.İ.Ü.Orman Fakültesi Dergisi. Seri B. Cilt 46. Sayı 1-2-3-4 1996

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Necdet Güler - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Cumhurbaşkanı'nın açıkladığı normalleşme sürecini nasıl karşılıyorsunuz