TÜİK’ten dikkat çeken kadın-erkek verileri!

Türkiye İstatistik Kurumu Kocaeli Bölge Müdürlüğü, zaman zaman veriler paylaşır…

TÜİK, bu kez “İstatistiklerle Kadın, 2018” başlıklı verileri paylaştı…

Türkiye nüfusunun % 49,8'ini kadın nüfus oluşturduğu belirtildi.

Türkiye İstatistik Kurumu Kocaeli Bölge Müdürlüğü’nün verilerini sizinle paylaşmak istiyorum; 

KADINLARIN LEHİNE DEĞİŞTİ

Türkiye'de 2018 yılında, erkek nüfus 41 milyon 139 bin 980 kişi olurken, kadın nüfus 40 milyon 863 bin  902 kişi oldu. Diğer bir ifadeyle; nüfusun % 50,2'sini erkekler, % 49,8'ini ise kadınlar oluşturdu. Kadınlar ile erkekler arasındaki bu oransal denge, kadınların daha uzun yaşaması nedeniyle 65 ve daha yukarı yaş grubundaki kadınların lehine değişti. Bu yaş grubundaki nüfusun % 44,1'ini erkekler, % 55,9'unu ise kadınlar oluşturdu.

KADINLARIN YAŞI 81

Hayat tabloları, 2016-2018 sonuçlarına göre; doğuşta beklenen yaşam süresi, Türkiye geneli için toplamda 78,3 erkeklerde 75,6 ve kadınlarda 81 yıl oldu. Genel olarak kadınlar erkeklerden daha uzun süre yaşamakta olup doğuşta beklenen yaşam süresi farkı 5,4 yıldır.

KIZ ÇOCUK EVLİLİKLERİ

Evlenme istatistiklerine göre; 16-17 yaş grubunda olan kız çocuklarının resmi evlenmelerinin toplam resmi evlenmeler içindeki oranı 2014 yılında %5,8 iken bu oran 2018 yılında %3,8'e düştü.

Bu oran, illere göre incelendiğinde; 2018 yılında Ağrı ilinin %14,8 ile kız çocuk evlenmelerinde en üst sırada yer aldığı görüldü. Bu ili, %14,1 ile Muş ve %12,5 ile Bitlis izledi. Kız çocuk evlenmelerinin toplam evlenmeler içindeki oranının en düşük olduğu iller ise %0,7 ile Bolu, %0,9 ile Trabzon ve Artvin oldu.

KADINLARDA İLK EVLENME 24,8

Evlenme istatistiklerine göre; resmi olarak ilk evliliğini 2018 yılında yapmış olan kadınların ortalama evlenme yaşı 24,8 iken bu yaş erkeklerde 27,8 oldu. İlk evlenme yaşının en yüksek olduğu il, erkeklerde 30,8, kadınlarda 27,6 ile Tunceli oldu. İlk evlenme yaşının en düşük olduğu iller ise erkeklerde 25,9 ile Şanlıurfa ve Afyonkarahisar, kadınlarda 21,9 ile Ağrı oldu.

KABA BOŞANMA HIZI

Boşanma istatistiklerine göre; 2018 yılında kaba boşanma hızı binde 1,75 oldu. İllere göre incelendiğinde; kaba boşanma hızının en yüksek olduğu il, binde 2,79 ile İzmir oldu. Bu ili binde 2,77 ile Muğla, binde 2,69 ile Antalya izledi. Kaba boşanma hızının en düşük olduğu il ise binde 0,16 ile Hakkari oldu. Bu ili binde 0,28 ile Şırnak, binde 0,31 ile Siirt izledi.

KOCAELİ NÜFUSU DAĞILIM

Kocaeli ilinde 2018 yılında, erkek nüfus 963 bin 326 kişi olurken kadın nüfus 943 bin  065 kişi oldu. Diğer bir ifadeyle; nüfusun % 50,5'ini erkekler, % 49,5'ini ise kadınlar oluşturdu.

İLK EVLENME YAŞI 25,1

Kocaeli ilinde Evlenme istatistiklerine göre; resmi olarak ilk evliliğini 2018 yılında yapmış olan kadınların ortalama evlenme yaşı 25,1 iken bu yaş erkeklerde 28,0 oldu.

KABA BOŞANMA HIZI

Kocaeli ilinde Boşanma istatistiklerine göre; 2018 yılında kaba boşanma hızı binde 1,82 oldu.

KIZ ÇOCUK EVLİLİK SAYISI

Kocaeli ilinde Evlenme istatistiklerine göre; 16-17 yaş grubunda olan resmi kız çocuk evlenme sayısı 213 oldu.

DAHA FAZLA UYARIDA BULUNULMALI

Türkiye İstatistik Kurumu Kocaeli Bölge Müdürlüğü’nün verileri böyle…

İstatistiklere göre, yaşam oranımız artıyor…

Yaşa oranımız artıyor, ama kanser vakaları da çığ gibi büyüyor…

Verilerde en dikkat çeken kısım, Kocaeli’de 16-17 yaş grubunda olan resmi kız çocuk evlenme sayısının 213 olması…

Aslında kız çocuklarını evlendirmeyin diye sürekli uyarılarda bulunuluyor…

Ama nafile…

Demek ki, daha fazla uyarılarda bulunulmalı, vatandaşlar daha iyi eğitilmeli…

***

Kocaman dedektif gibi

Osmanlı’da Padişahlar tedbirli kıyafet giyerek, vatandaşların arasına girerek çalışmaların halkın memnun edip etmediğini, kendisine gelen bilgileri doğru olup olmadığını teyit etmek için tek başına gezerlerdi. Kartepe Belediye Başkanı Başkan Mustafa Kocaman da ilçede özellikle Cuma günü tam, diğer günler de yarım gün denetimlerini tek başına sürdürmekte. Vatandaşları dinleyip sorunların ne olduğunu ve neden çözülmediğini, şikayetlerin sağlıklı olup olmadığını yerinde görmek için tek başına gezerek çalışmaları bu şekilde yürütmekte. Vatandaş, Kocaman’ın bu uygulamasından memnun…

***

Köseköy’deki İstasyon ışıklarında trafik sıkıntısı

Köseköy İstasyon Mahallesi’ndeki ışıklı kavşağın yapımından sonra araçlar, yaya kaldırımlarına park etmekte… Araçlar, kaldırımlara park edince de, yayalar tehlikeli bir şekilde, araçların arasında yürümekte…Bölge halkı mağdur… Bölge halkı, kavşak yapılınca, rahat ederiz diye düşünmüşler… Ama nafile… Otobüs durağının önündeki araçlar, yayaları zor durumda bırakmakta… Vatandaşlar, yetkililerden araçların kaldırımlara park etmesini engelleyici çözümler bulmasını istiyorlar…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Kocaeli'de en başarılı bulduğunuz milletvekili kim?