Reklamı Kapat

Atatürk'ün vasiyeti

Daha dört yaşında iken İstanbul Fatih’teki evlerinde yangın çıkan bir kız Fatih itfaiye personeli tarafından kurtarılır.

Bu küçük kız okur ve doktor olur. Bu arada 1936 yılında düzenlenen Türkiye güzellik yarışmasında Türkiye güzeli seçilir.

Kendisi gibi bir doktor olan biri ile evlenir ve Amerika’ya yerleşir.  1999 yılında Türkiye’ye dönerler. Hayat ne gariptir ki 2002 yılında Fatih’teki evlerinde yine yangın çıkar. Kocası yıllar önce ölen ve yalnız yaşayan,  Fatih itfaiye personeli tarafından kurtarılan 84 yaşındaki bu kadının adı Mahmure Sakoğlu’dur.

Mahmure Hanım vasiyetnamesinde bankadaki bir milyon lirasının gelirini Fatih Belediyesi İtfaiye personeline dağıtılmasını belirtir. Ancak ağabeyi on dört yıl bu mirastan hak sahibi olmak için bir hukuk mücadelesi başlatır.

Sonunda mahkeme Mahmure Hanımın vasiyetnamesini kabul eder ve bankadaki parasının gelirini Fatih itfaiyesi personeline dağıtılması yönünde karar verir.

Buraya kadar iyi! Şimdi diyeceksiniz ki bize ne bir kadının vasiyetnamesinden.

İyi de Atatürk’ün vasiyetlerine neden saygı gösterilmiyor. Atatürk İş Bankasındaki hisselerin %28 ini Cumhuriyet Halk Partisine bırakmıştır. Bunu da sadece denetlemek amacıyla yapmıştır. Yani adı geçen parti bu hisselerden kuruş dahi almamaktadır.

Sayın Cumhurbaşkanı bu hisselerin hazineye devredileceğini açıkladı. Kamuoyu günlerce bu olayla ilgilendi. Şimdilik bir ses yok ama eminim ki ileride bu konu yine gündeme gelecektir.

Yine Atatürk’ün vasiyetine göre Atatürk Orman Çiftliği halka bırakılmıştır. Ankara Büyük Şehir Belediyesi bu araziyi talan etmiştir. Ayrıca buraya Cumhurbaşkanı Külliyesi yapılmıştır.

Hani nerede Atatürk’ün vasiyeti?

Anayasamıza göre herkes kanun önünde eşittir. Mahmure Hanımın vasiyetine ne kadar saygı gösteriliyorsa, Atatürk’ün vasiyetine de o kadar saygı gösterilmelidir.

Umarım, mahkemeler bundan böyle Atatürk’ün vasiyetine sahip çıkarlar.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Kamil Çöpür - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Ersoy Kandemir - Atatürk’ün vasiyetine sahip çıkmadıkları gibi bir de utanmadan saygısızlık edenleri Kocaeliye yazar diye davet eden zihniyete de yönetim anlayışına da ben güvenmiyor,beddua okuyorum.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Ekim 08:45

Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?