Reklamı Kapat

Emperyalizmin Suriye Tuzağı!..

Öncelikle şu gerçeğin altını çizelim;

ABD ve İsrail, Ortadoğu’yu parçalamak ve “küçük ve bağımlı” devletçiklerle “Büyük İsrail” rüyasını gerçekleştirmek istiyor!

Bu projeye “Büyük Ortadoğu Projesi” (BOP) dediler. Sonra, bu projeyi genişlettiler, Kuzey Afrika ve Kafkaslara kadar uzanan bir bereketli alana göz diktiler ve “Genişletilmiş Ortadoğu Projesi” (GOP)ortaya çıktı.

Irak ve Suriye bu nedenle kanlı savaşlara sahne oldu.

Libya’ya bu nedenle saldırıya uğradı.

Ortadoğu’da petrol var; dünya petrol tekelleri bu kaynağı sömürmek istiyor ve sömürüyor.

Silah tekelleri bu nedenle büyük kazançlar sağlıyor.

Olan, bu coğrafyada yaşayan günahsız insanlara oluyor. Bu cehennemden kaçmaya, insanca yaşamaya çalışıyorlar. Bu yüzden Ege’de boğulup ölmeyi, yaban ellerde sürünmeyi göze alıyorlar!

Hatırlayalım;

 ABD Irak lokmasını yutmaya karar verdiğinde, Irak’a ilk ambargo uygulayan ülke Türkiye oldu. Zamanın siyasi egemeni Turgut Özal; “Bir koyup üç alacağız” diyordu! ABD emperyalizminin yanında olmak doğruydu ona göre! Müslüman halka ne olacağı umurunda değildi!

Bir koyup üç alamadık ama bir yandan ticari olarak büyük zararlara girerken, öte yandan “ÇEKİÇ GÜÇ” belasıyla tanıştık!

Çekiç Güç, kuzey Irak’taki Peşmerge’nin can güvenliğini korumak üzere gelip ülkemize yerleşti ama uzun yıllar gitmedi! Bu arada öğrenildi ki; Çekiç Güç PKK’ya çok yönlü destek veriyor! Bu gerçeği ilk gören ve açıklayan Orgeneral Eşref Bitlis alçakça yok edildi!

Ya Suriye olayı neydi?

ABD, “Suriye’yi Esad zulmünden kurtarmak” ve ülkeye demokrasi getirmek istiyordu!? Sanki Ortadoğu’daki diğer ülkelerde demokrasi varmış gibi!

Asıl neden; Büyük Ortadoğu Projesi çerçevesinde Suriye’yi de Irak gibi parçalamak ve bir adım sonrasında Türkiye ve İran’dan da koparılan toprak parçaları üzerinde “Kürdistan” devletini kurmaktı!

Suriye’de “muhalif gruplar” örgütlendi, silah ve para desteği verildi. Üstelik, bir de İŞİD örgütü sahneye çıkarıldı! Suriye bir iç savaş kaosu içinde yakıldı, yıkıldı, masum insanlar öldürüldü. Kimileri kaçıp ülkemize sığındılar.

“Biz Büyük Ortadoğu Projesi’nin eş başkanıyız” diyenler, PYD lideri Salih Müslim’i resmi devlet adamı gibi karşılayıp, özel görüşmeler yaptılar!

 Diğer muhalifleri İstanbul’da toplayıp, ÖSO-Özgür Suriye Ordusu’nu kurdular, eğittiler ve donattılar. Sonra da Esad’ı devirmek için sahaya sürdüler!

Hatta öyle coştular ki; çok kısa zamanda “Emevi Camii’nde Cuma namazı kılmayı” düşlediler!

Bu arada, Ortadoğu’da ve özellikle Suriye’de siyasal ve ekonomik çıkarları olan Rusya girdi sahneye! Sıranın kendisine gelmekte olduğunu gören İran da Rusya’nın yanında yer aldı.

ABD, bu oluşumdan sonra “Suriye projesini” değiştirdi. Şimdi, PYD’yi silahlandırıp, donatıp, “DÜZENLİ ORDU” konumuna getirmek istiyor! Bunun için de “GÜVENLİ” bir alan gerekli!

Türkiye’de siyasi iktidar ise, PYD ve PKK tehdidinden arınmış bir güvenli bölge oluşturmanın iddiasında!? Ve bu güvenli bölgeyi ABD ile kurabileceğini düşünüyor! ABD ordusu bir gün Türk askeriyle öteki gün PYD’lilerle devriye geziyor!

İktidar; “ABD ile olmazsa, biz kendi başımızın çaresine bakar, kendi irademizle askeri harekat yaparak güvenli bölge oluştururuz” diyor!

SURİYE yönetimi ise uyarıyor; “Bu topraklar bizim!” diyor!..

Aklımızı başımıza alalım;

ABD ve İsrail emperyalizminin bu kirli oyunundan çıkalım ve komşumuz Suriye’nin bugünkü meşru yönetimi ile diyalog kuralım.

Ortadoğu’nun kan gölüne çevrilmesi, bölünüp parçalanması Türkiye’ye büyük zarar verdi ve daha büyük felaketlere yol açıyor!

Bu TUZAKTAN kurtulalım!

Ortadoğu’da ve ülkemizde kalıcı barışın ilk adımı, “BARIŞ İÇİNDE YAŞAMAK” olmalı.

İkinci adım; etnik köken ve mezhep ayrımı gözetmeksizin gerçek bir demokrasi ve HUKUK DEVLETİ değerlerinde “Birlikte yaşamak” dır.

Etnik ve mezhepsel ayrımlarla oluşan, emperyalizmin güdebileceği güçsüz ve bağımlı “küçük devletçikler” olarak değil, ULUS KİMLİĞİ ile büyük ve onurlu devletler olarak yaşamalıyız.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Covid-19 nedeniyle bir süredir kapalı olan okullar, salgın kontrole alındığı taktirde 1 Haziran’da açılmalı mı?