Neden acaba?

Tarımda neden hep geriyiz?  Bunun ilk nedeni tabiatın bize sağladığı olanakların hiç tükenmeyeceğini zannetmemizdir. Bizim halkımıza göre Allah’ın ormanı bitmez, suyu ve toprağı tükenmez.

Bu anlayışla dereleri kuruttuk. Erozyon sonucu topraklarımız denizlere gitmeye devam ediyor. Yanı sıra, tarımsal yaşamımızı çok olumsuz etkileyecek şekilde maddi destekten yoksunluk, köylerden kentlere göç, aracıların tarımsal üretimden en büyük payı alması, sosyal problemler ve son yıllarda küresel ısınmanın olumsuz sonuçları…

Bir başka olumsuz etken, köylünün tarımsal üretim konusunda bilgilendirme açısından elinden tutulmaması değil midir?

Ben 1969 yılında İ.Ü. Orman Fakültesinden mezun oldum.  Türkiye’de ormanların tesisi ve işletilmesi konusunu işleyen tek fakülteydi. O yıllarda yurdumuzda Ankara, İzmir, Adana ve Erzurum’da olmak üzere dört tane Ziraat Fakültesi vardı.

Tarım Bakanlığınca öyle bir sistem kurulmuştu ki hiç sormayın!

Orman mühendisi olarak Bartın’ın Ulus Orman İşletmesinde işe başladım. Kars-Digor’da yedek subaylık devresinden sonra 1971 yılında Sivas’ın Koyulhisar Orman İşletme Müdürlüğünde, 1972 yılında Kastamonu’nun şirin sahil ilçesi Çatalzeytin Orman işletmesinde çalıştım. Bu işletmelerde ortalama 6-7 Orman Mühendisi görev yapıyorduk. Ama buralarda ve komşu ilçelerin Tarım İlçe Müdürlüklerinde Ziraat Mühendisi olarak çalışan tek bir eleman bile yoktu.

Ben mesleğim gereği arazide gezerken, tarımsal alanlarda gördüğüm yanlışlara çok şaşırırdım. Öyle ki azı yerlerde toprağın sürümünün meyil aşağı yapılmış olduğu tarlalar bile görmüştüm.

Hemen hemen her tarafta “babadan  görme “ alışkanlıklarla tarım yapılıyordu. Şimdi birisi çıksın “Sen yanlış biliyorsun orada ziraat mühendisleri vardı” desin  veya “Oralarda şu.. şu.. nedenlerle. ziraat mühendisi çalışması gerekli değildi” desin ve hatta “Bir ziraat mühendisinin fakültede edindiği bilgileri arazide gördükleri ile irdelemesinin hem kendine hem de ülke tarımına bir faydası yoktur” desin de içim rahatlasın.

Bu durumun dolaylı sonuçlarını yaşamakta devam ediyoruz. Bir örnek vereyim; Türkiye dünyada en fazla fındık üreten ülke. Ama birim alandan fındık üretimimiz dünyada ikinci olan İtalya’da olanın yarısı, ABD’lerinde olanın üçte biri kadar.

Hollanda’daki tarımsal üretimi bizimki ile karşılaştırın, durumun vahametini görürsünüz.

Tarımda geri kalmışlığımızın nedeni kesinlikle Ziraat Mühendisleri değil. Çünkü onlar da biz Orman Mühendisleri gibi siyasi olgulara dayalı sistem içinde çalıştılar ve çalışmaya devam ediyorlar.

Ama sonuç ortada.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Necdet Güler - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Kocaeli'de en başarılı bulduğunuz milletvekili kim?