Reklamı Kapat

Akmayan çeşme olur mu?

Yazının başlığını okuduğunuz zaman “Olur mu?” diyorsanız yazıyı okumanızı öneririm.

Kocaeli Büyük Şehir Belediyesi yıllar önce Kandıra’da kırk adet köy mezarlığına çeşme yaptırdı. Bu çeşmelerden biri de Seyrek sahilindeki aile mezarlığına yapıldı.

Çeşmenin yapıldığı dönemlerde Seyrek sakinleri susuzluk çekiyordu. Su olmayan bir yerde çeşme mi yapılır diye alay konusu bile olmuştu.

Yıllar geçti. Seyrek sakinleri suya doydu. Yani su sorunu giderildi. Çeşmelerimizden sular akmaya başladı. Eskiden olduğu gibi sularımız günlerce kesilmiyor.

Ne var ki mezarlığa yapılan bu çeşmeden hala su akmıyor. Bildiğim kadarıyla kırk köydeki mezarlığa yapılan çeşmelerin hiçbirinden su akmıyormuş.

Vatandaş olarak Büyük Şehir Belediyesi yetkililerine soruyorum. Bu kadar masrafı neden yaptınız?

Aklıma bir müteahhide para kazandırmak için mi yaptınız diye geliyor. Ölüler bile size sormaz mı? Yahu! Akmayan çeşmeyi niye yaptınız diye?

Neyse, ölülere ağlayan çeşmeler fatiha okurlar.

Bir şey daha yazayım. Seyrek sahiline kilit taşı döşendi. Yapan firmaya dedik ki arkadaş dalgalar bu taşları bu kış götürür. Verdikleri yanıt “ Hiçbir şey olmaz.”

Gerçekten denizin dalgaları bütün taşları yerinden söktü. Yol eski haline geldi.

Bir yıl bile yerlerinde kalmadı taşlar.

Sahile bir tuvalet yapıldı. Hem de kumun üstüne ve tam deniz kenarına. Aklı birazcık çalışan oraya denize sıfırda, kumun üzerine tuvalet yapmaz. Çünkü bütün pis suyu kum emerek denize verir. O denizde insanlar denize giriyor. Bazen öyle oluyor ki o tuvaletin pis kokusundan yanından geçilmiyordu. Geçilmiyordu diyorum. Nedeni ise bundan iki yıl önce Seyrek’e kanalizasyon yapıldı. Sanıyorum tuvaletin pis su giderleri kanalizasyona bağlandı. Bundan da emin değilim.

İşte işi ehline vermezseniz sonuç bu olur. Onun için devlet yönetiminde liyakat çok önemli. İmamı getirir bilimsel bir kurumun başına geçirirseniz, orada bilim adına bir şey yapılmaz. Son yıllarda bunun örnekleri çok. Yazsam sayfalar yetmez.

Devletin parası işte böyle çarçur ediliyor. İnsan sağlığı hiç düşünülmüyor. Ölüler bile kandırılıyor.

Büyükşehir yetkililerinin bu yapılanlardan haberleri var mı? Doğrusu merak ediyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Kamil Çöpür - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Ersoy Kandemir - Liyakatsizler ordusu hep cemaatlere doluşmuş onları da adam yerine koyanlar olunca bir arpa boyu yol almak çölde yürümekten zor!

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 15 Ekim 08:41

Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?