Türkiye Ortadoğu’da hala emperyalizmle savaşıyor

İnsan düşünüyor da Ortadoğu’da ABD’nin, Almanya ve İngiltere gibi gelişmiş ülkelerin işi ne? Biliyorsunuz birinci dünya savaşı emperyalizmin Ortadoğu’daki petrol yataklarını ele geçirmek ve buna göre sınırlar çizmek için yapılmış bir paylaşım savaşıydı. Aslında bu savaşta yenilen Osmanlı İmparatorluğu’na yani Türklere de Sevr’i dayatmışlardı. Bir tarafta Ermenistan ve, diğer tarafta Kürdistan ve Marmara bölgesine sıkıştırılmış küçük bir Türk yurdu bırakmışlardı. Büyük Atatürk ve silah arkadaşları ile Kürdü, Türkü Anadolu’da hangi kültürler yaşıyorsa tümü  ile birlikte kahraman Anadolu insanın direnişi ile emperyalizmin bize çizdiği sınırlar yırtıldı. Genç Türkiye Cumhuriyeti dini, mezhebi, kültürü, etnik kökeni ne olursa olsun, Etilerden, Sümerlerden gelen bir kültür anlayışı ile emperyalizme karşı duruşun bir anıtı gibi ortaya çıktı. Türkiye cumhuriyetinin kuruluş felsefesi aslında Kurtuluş Savaşı öncesi ve Kurtuluş Savaşından alınan büyük derslerin  hayata geçirilişinden bir şey değildi. Bu tarihi dersleri ve tecrübeleri unutmamak da genç cumhuriyetin temel felsefesiydi.

Ama emperyalizm durur mu hiç?

Biliyorsunuz; ABD, Saddam Hüseyin’in nükleer bomba yaptığı iddiası ile Irak’ ı işgal etmişti. Gerekçesi ise Irak’ a demokrasi getirmekti. İşgal sonunda Irak’ta nükleer bombanın olmadığı ABD’ nin bunu bahane ederek petrol yatakları içen Irak’ı işgal ettiği anlaşıldı. Irak’ta demokrasi nerde,var mı ? Zengin petrol yatakları bulunan Irak halkı geçim sıkıntısı içersinde çünkü Irak’ ı emperyalizm sömürmeye devam ediyor.  

Aynı şekilde Mısır’da bir ABD darbesi ile SİSİ iktidara getirilirken, Suriye’ye Irak’ a benzer bahanelerle emperyalizm girdi ve çıkmıyor. Suriye halkı vatanını terk etmek zorunda kaldı, yüz binler can verdi ve vermeye devam edecek gibi gözüküyor. Açlık kol geziyor. İran ABD ambargoları nedeniyle kıvranıyor. Suudi Arabistan’da milli bir devlet olduğunu kim söyleyebilir. Arap birliğinin Türkiye ile ilgili tavrına bakın.

Türkiye’de kısa süre önce emperyalizmin FETO darbesi ile işgale girişeceği kısa sürede anlaşıldı. Memleketin kuruluş felsefesi ile yerleşmiş demokrasi kültürü, geçmiş darbelerden alınan ders ile ordumuzdaki demokrasiden yana komutanlar ve halkımızın top yekün karşı duruşu ile bu darbe girişimi geçiştirildi. Güneydoğu’da yaşanan hendek savaşları, ABD nin PKK ile işbirliği yapması ile Türkiye’yi sıkıştırmaya çalışması. Hala emperyalizmin genç Türkiye Cumhuriyeti ile mücadele ettiğini gösteriyor. Ortadoğu’da Mısır’dan Irak’a ve Suriye’ye kadar emperyalizmin tüm müdahalelerinden Türkiye zararlı çıkıyor.

Şimdi Suriye’nin kuzeyinde tampon bölge oluşturmak için uğraşıyoruz. Şehitler veriyoruz. Emperyalizm hala memlekette bizleri birbirimize düşürmeye çalışıyor. Anlayacağınız Kurtuluş savaşında Türkiye’ye karşı kaybeden emperyalizm bölgede bulduğu iş birlikçileri kullanarak hala Türkiye ile uğraşıyor. Türkiye emperyalizme karşı duran tek bağımsız, demokratik, laik Müslüman ülkesi .

Emperyalizm bazen demokrasi ihracı iddiası ile darbelerle geliyor. Bazen iç işbirlikçiler oluşturarak memleketi yoruyor. Bazen kutsal dinimizi mütedeyyin insanlarımız üzerinde afyon gibi kullanarak sömürü düzenini sürdürmek istiyor. Ama her halükarda kurtuluş savaşından bu yana memleket emperyalizmle boğuşuyor. Çare ; kutsal dinimizi siyaset ve ticarete alet etmeden,ülkemizdeki demokrasi ve barış ortamını hayata geçirmek. Çare emperyalizmin daha önce yaptıklarından ders alarak aynı hataları tekrarlamamak. Çare ülkemizde siyasi, ticari, ekonomik olarak tam bağımsızlığı tesis etmek. Çare büyük düşünmek ,bağımsızlıktan ödün vermemek,eğitim,adalet,dini konular ve milli savunma işlerinde siyaset üstü düşünerek tüm siyasi partilerle işbirliği içinde çalışmaktır.Türkiye kazandıkça barış,demokrasi ,sömürüye karşı duruş daha da güçlenecek.Şehitlerimize rahmet,gazilerimize saygı dileklerimle.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fahri Örengül - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Kocaeli'de en başarılı bulduğunuz milletvekili kim?