Reklamı Kapat

İzmit Orman İşletme Müdürlüğüne soruyorum!

Yazımın içindeki iki fotoğrafa dikkatle bakınız. Bunlar aynı ağacın doğal ve “perişan edilmiş ”durumunu gösteriyor. Fotoğraftaki ağaç “Bataklık servisi”. Bilimsel adı Taxodium distichum. Kavak ve Hızlı Gelişen Orman Ağaçları Araştırma Enstitüsü’nün bahçesinde bulunuyor. Yaklaşık 20 gün önce bu ağacın,   İzmit Orman İşletme Müdürlüğünün gönderdiği elemanlar tarafından dalları adeta doğranarak perişan edildiğini belirledim.  Bu ağaç dünyada doğal olarak sadece ABD’nin güney-doğusunda ve Meksika’da bulunuyor. 1600’lü yıllarda Avrupa’ya getirilmiş ve parklarda süs ağacı olarak kullanılmaya başlanmış.   Yöremizde belki de türünün tek örneği olarak bulunan, yaklaşık 35 yaşındaki bu iğne yapraklı ağaç çok ilginç özelliklere sahip. Her şeyden önce fotoğrafta da net olarak görüldüğü üzere son derece dekoratif. Şimdi budama adı altında bu güzelim ağacı “perişan” duruma getirten,  ellerinde orman mühendisliği diploması olan kişilere soruyorum; Yapılmış bilimsel araştırmalar ortaya koymuştur  ki hastalıklı dallarını almaya yönelik olanı hariç, budama ile ağacın sağlığı daha iyi duruma gelmemektedir. Üstelik budanmamış olan ağaçlar, daha sağlıklı  ve daha uzun yaşamaktadır.* Sizin bundan haberiniz yok mu? Yöremizde son derece ender olarak bulunan bu ağacın o güzelim dalları yayaların veya araçların geçişini mi engelliyordu, elektrik tellerine mi değiyordu da dallarını doğrattınız? Buna benzer nedenlerle zorunlu olarak uygulandığında  budamaların zamanında, mümkün olan en düşük düzeyde yapılması, ağacın doğal formuna saygı gösterilmesi, tacının simetrisinin korunması gereği mesleğinizle ilgili kitaplarda  yazmıyor mu? Yıllarca budama işlemine konu olmamış bu ağacın, bu yıl ve üstelik küresel ısınmaya bağlı olarak vejetasyon süresi tam olarak tamamlanmadan, üstelik gövdesinde geniş kesikler oluşturacak şekilde, yoğun budanması gereği hangi bilimsel gereklere  dayanmaktadır? Sizler budamanın ağaç için bir stres olduğunu, en iyi budamanın, yapılmış olduğu fark edilmeyen budama olduğunu, en güzel ağacın    budanmamış olan ağaç olduğunu mesleğinizle igili yayınlarda hiç okumadınız mı? İğne yapraklı ağaçların budama işlemlerinden, geniş yapraklı olanlara  göre  son derece kötü etkilendiğini bilmiyor musunuz?

Bu nedir? Siz buna budama mı diyorsunuz!

Ne kadar hazindir ki bu kadar “berbat” ve bilimsel esaslardan uzak bir işlem, görev alanı orman ve ağaç olan bir araştırma kurumunun bahçesinde, orman mühendisi ünvanlı kişilerce uygulamaya sokuluyor  Olayın bir başka ve bilimsel açıdan çok üzücü bir  yönü daha var: Buna neden olan orman mühendisleri “işçilerini, ellerine motorlu testereler verip gönderirken” budamanın son derece basit, her önüne gelenin uygulayabileceği, botanik bilgisi gerektirmeyen bir işlem olduğunu kabul etmiş olmuyor mu? Böylece, bu konuda bilimsel açıdan bilgilerinin  yetersizliklerini   kabullenmiş duruma düşmüyorlar mı? Sadece o ağaca yazık olmadığı apaçık ortada..  *Anonim.2010. Universita degli studi della Tuscia. Alle linee guida per la redazione del piano e del regolamento comunale del verde urbano nella provincia di Viterbo. ( Sayfa 84)  

       

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Necdet Güler - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Ozan - Artık hiç bir işin başında erbabı bulunmuyor..onun için bütün bu karışıklılar...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Kasım 00:03
01

Özgür - Yapanlar ve neden olanlar hakkında soruşturma başlatılmalı devletten maaş alıp doğaya zarar vermek nasıl oluyor kendilerine gösterilmeli!

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 20 Kasım 10:42

Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?