Reklamı Kapat

Okuyanlardan korkuyorlar

Birgün Gazetesinde Mustafa Mert Bildircin’in bildirdiğine göre, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın milyonlarca lira harcayarak öğrencilere dağıttığı “Peygamber ve Gençlik”  adlı kitabında eğitim seviyesi yükseldikçe dinden uzaklaşıldığı, yüksel tahsil yapanların dini inanç ve ibadetlerinin zayıfladığı belirtilmektedir.

Üniversite okumayan gençler üniversite okuyanlara kıyasla dinine daha bağlı olduğu ve ibadet ettikleri bildiriliyor. Hatta bu oranın %8 olduğu söyleniyor.

Aynı kitapta tahsil ile dindarlık arasında ters yönlü bir ilişkiden söz ediliyor. Yüksek tahsil yapanların dini inanç ve ibadetlerinin giderek zayıfladığı, öğrencilerin bireyselleşmeye başlaması ve özgürleşmeye daha önem vermesi dinden soğumaya neden oldukları belirtiliyor.

Ayrıca yüksek eğitimli insanların ibadetlere fazla rağbet etmediğini ve ateistlik eğilimi ile din değiştirme oranlarının giderek arttığı da belirtiliyor.

Egemen güçler halkın aydınlanmasını, bilinçlenmesini istemezler. Köy Enstitülerinin kapanış nedeni ne ise, on altı yılda on altı bin köy okulunun kapatılması da odur.

Bu düzenin böyle devam etmesini isteyenler okuyan insandan korkarlar. Bugün cezaevlerinde tutuklu olan gazeteciler ve yazarlar, çizerler bunun en güzel kanıtıdır.

Seçim anketlerinde okuyanların hangi partiye, okumayanların hangi partiye oy verdiklerine bakarsanız gerçeği görürsünüz.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın bir konuşmasında “Okuma seviyesi yükseldikçe bizim oylarımız azalıyor.” Demesi okuyan insanlardan ne kadar korktuklarının bir göstergesidir.

Okuyan insan sorgulamasını bilen insandır.

Okuyan insan yalan ile gerçeği ayırabilen insandır.

Okuyan insan neden sonuç ilişkisini kurabilen kişidir.

Okuyan insan oyunu bir kilo makarnaya satmaz.

Okuyan insan ülkesinin geleceğini düşünür.

Bu toplumun düşünen insana ihtiyacı var.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Kamil Çöpür - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Ahlak - okumus insan kuvvetli insan oluyor. Cahilin zarari kendine ve cevresine okumus adam herkese zarar verebiliyor. Ilave olarak okumus adam daha ahlakli ve daha iyi insan degil. Okumamis adamin kotusu kabadayi hirsiz vb olurken ahlaksiz okumusun buyugu buyuk terorist buyuk hirsiz olabiliyor. Yoneticiler acisindan buyuk basbelasi yerine kucuk bas belasi tercih edilir. Cozum ahlaki desteklemek kamil insan yetiştirmek.

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 14 Ocak 19:28


Anket Hafta sonları sokağa çıkma yasağı kalksın mı? Kalkmasın mı?