Reklamı Kapat

CHP Kocaeli’de neden kaybediyor, kazanabilir mi?

Geçen hafta başbakanlık makamını ortadan kaldıran, memleketin son başbakanı ve AKP İzmir milletvekili Sayın Binali Yıldırım, Kocaeli’yi ziyaret etmişti. Yapılan toplantıda verilen mesajlar  “ Türkiye’nin nabzı Kocaeli’de atıyor-Kocaeli Ak Parti’nin kalesi” şeklindeydi. Yapılan açıklamaya göre daha 20 yaşını tamamlamamış Ak Parti’nin Kocaeli’deki üye sayısı 278 bin gibi çok iyi bir rakam. Türkiye’nin kuruluşu ile siyasi hayatına başlayan en eski partinin Kocaeli’deki üye sayısı ise yanılmıyorsam 28 bin civarında. Yani emek yoğun ve sanayinin merkezi olan bu kentte CHP, AK Parti’nin üye sayısının ancak % 10’ u kadar üyeye sahip. Daha geçen hafta AK Parti 2023 yeni üye daha kaydetti. CHP ise örgüt seçimleri ile meşgul.

Son genel seçimde alınan AKP’nin % 43,8 ve CHP’nin % 20.1 oranındaki oylarına bakılırsa CHP üye sayısına göre çok daha fazla oy alıyor. Bu neyi gösteriyor ? CHP eksik çalışıyor, halka inemiyor, kendisine oy veren seçmenlere ulaşamıyor, onların kendi partisine üye olmasını sağlayamıyor, onları parti çalışmalarına katamıyor. Yani bir türlü üye bazında yenilenemiyor, dışa dönük çalışması gerekirken içe dönük çalışıyor ve gelişemiyor. İşte CHP’nin Kocaeli’de kaybetmesinin en önemli nedenlerinden bir tanesi, bence birinci nedeni budur.

AKP’nin yeni kurulduğu ve seçime girdiği 2002 seçimlerini hatırlayın. Alt belediyelerdeki başkanlar  Fikret Toker ve Hikmet Erenkaya ile birlikte  başarılı hizmetler veren İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı  Sefa Sirmen, belediye başkanlığı koltuğunu bırakarak milletvekili adayı  oldu ve  seçildi. 2004 yerel seçimlerinde ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu. Bu durum Kocaeli’de CHP açısından güç dağılmasına neden oldu ve ne yazık ki CHP İzmit Büyükşehir Belediye Başkanlığını kaybetti. Eğer Sirmen milletvekili olmadan belediye başkanlığında kalmış olsa ve yeniden güç dağılması olmadan aynı kadrolarla yerel seçimlere girilse kuvvetle muhtemeldir ki ; İzmit Büyükşehir Belediye başkanlığı ve alt belediyeler de  CHP’de kalacaktı.İşte Kocaeli’de CHP’nin stratejik hatalarla kaybetmesinin dönemeç noktalarından birisi de budur.Bu durum devamında ciddi bir parti bir iç tartışmaya neden olacak ve bu iç tartışma zamanımıza kadar devam edecektir.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yüzölçümü en küçük Büyükşehir belediyelerinden ve en ciddi mali kaynak alan belediyelerden birisi olmasına, partisi iktidarda olmasına rağmen AKP, 2004 yılından bu yana Kocaeli’de belediyecilik ile ilgili bir başarı hikayesi yazamadı. AKP, Kocaeli’nin kaynaklarını genel iktidara kullandıran, ama Kocaeli’de başarılı olamayan bir siyasi parti konumunda. Bu nedenlerle son genel seçimde 100 bine yakın oy kaybettiler. Referandumda CHP ve bileşenleri % 43 civarında hayır oyuna ulaştı. Ama ne var ki; CHP Büyükşehir Belediye başkan adaylığını İYİ Parti’ye bırakarak Büyükşehir ile ilgili tüm bu sonuçlara rağmen adeta havlu attı. İzmit adayının kişisel başarısı ve İzmit ilçe örgütünün etkili çalışması ile ancak İzmit Belediye başkanlığını kazanabildi.

CHP’nin ilçe başkanlıkları seçiminde yaşadığı değişimin parti içinde ciddi bir hareketliliğin başladığını, bunun il yapılanmasına etkisinin de kaçınılmaz olduğunu gösteriyor. CHP Kocaeli’de yeniden kazanabilir. Bunun için, kişisel beklentilerin aşıldığı, memleket ve kent sevdası ile yanan, Kocaeli’yi kucaklayan, yapının mutlaka parti örgütlerinde daha da egemen olmasının sağlanması, partide etkili olacak yeni ve güçlü aktörlerin üretilmesi, yeni isimlerin partiye kazandırılması gerekir.

CHP, AKP’li büyükşehir belediyesinin hatalarını daha etkili biçimde tespit etmeli ve çekinmeden üzerine gitmelidir. Kentte yaşanan her türlü yolsuzlukların üzerine gitmeli, gelir dağılımındaki aksaklıklar, adaletsizlikler ve AKP’nin partizan çalışmalarına son verecek etkili eylemler gerçekleştirmelidir. Sivil toplum örgütlerine adeta bir şemsiye olmalı, partiyi Kocaeli’de içe dönük değil, dışa dönük biçimde geliştirmelidir. Kendisine oy veren seçmenlerine ulaşması, onları partiye üye yaparak parti çalışmalarına katması gerekir. CHP Kocaeli’de iktidar olabilir, kazanabilir. Bunu yapacak gücü vardır. Yeter ki geçmişi iyi tahlil ederek, yenilenerek kendi içindeki gücü harekete geçirebilsin.

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fahri Örengül - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

04

Chp Sevdalısı - Derince'de kazanan adayın açıklamasını okudum,ilk paragraf bile biz değil ben yüklü ve küçümseyici bir açıklama...Kazananı tanımam,aday olana kadar belki partililer,delegeler bile tanımazdı ama saldırdığı aday Serpil hanımı İzmit belediyesinden ve basına bile yansıyan derince belediyesindeki dişe diş mücadelesinden,hak arayışından,belediyecilik tecrübelerinden tanıyoruz.chp işte bundan kazanamıyor,tecrübeye değil,tecrübesizliğe,naifliğe değil,hoşgörü içinde rekabete değil öfke kusana prim verildiği süreçte chp'de liyakatlı,işinin ehli insan göremeyiz.

Yanıtla . 0Beğen . 2Beğenme 16 Ocak 09:28
03

3 Ana Madde - Abi 3 nokta var birincisi gecmiste koskoca Sirmeni batiran kocaelispordan chp uzak durmali ve elestirel olmali. En buyuk israf kaynagi. 2ncisi de temel belediyecilik hizmeti izmitte yok. Turkiyenin en pahali ve en vasat ekmegi bizde en pahali ve en berbat minibusu bizde. Esnaftan firincidan minibuscuden halki kurtaran inanilmaz oy toplar ve sevgi kazanir. Ayni sekilde hava kirliligi su kirliligi toprak kirliligi icin chp ne yapacak. Calisma var mi. 3 Kaldirimlari yuruyecek hale getirmek gerekiyor. Fatma hanim gelince nevzat bey zamaninda olmayan sekilde esnaf kaldirimlari kapatti ,korsan bir suru cikma, isgal vatandasi yuruyemez hale getirdi.

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 15 Ocak 20:10
02

Y. Öö - Partili geçinen ve partiden geçinenler yola çıktığı için. partili ve kaliteli insanları uzaklaştırdı için. Seçimlerde partili ve nitelikli insanlar yerine kampanyaya para koyan simsarlarla yola çıktığı için.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 14 Ocak 08:04
01

Erbay Metin - Chp'de oy kaybının ve başarısızlığın temel nedeni parti yönetimini ele geçirmeye çalışan 2 ana grubun bu mücadelede çok sert eleştiri ve suçlamalarıdır. Kapalı spor salonunda izlediğim il kongresinde tarafların birbirlerini suçlamalarındaki acımasızlık partim adına beni çok üzmüştü .

Maalesef fazla değişen olmadığını düşünüyorum.

Partisini seven kenara çekilip gençlere fırsat vermelidir.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 13 Ocak 21:17

Anket Koronavirüs ile mücadelede sokağa çıkma yasağı uygulanmalı mı?