Reklamı Kapat

SP’li Mutlu’ya göre EYT’de sorunlar ve çözüm yolları! 

Saadet Partisi İl Başkanı Av. Zafer Mutlu, geçtiğimiz hafta haftalık toplantısını yaptı…

Toplantıda birçok konuya değindi…

Özellikle Emeklilikte Yaşa Takılanlarla (EYT) ilgili sorunları tespit etti, çözüm önerilerini sundu… Bilindiği gibi milyonlarca kişi EYT mağduru…

EYT yasasının Meclis’ten çıkarak, emekli olmak istiyorlar…

Ama Cumhurbaşkanı Erdoğan, şiddetle buna karşı çıkıyor… 

SP’YE GÖRE EYT KONUSUNDAKİ SORUNLAR

SP İl Başkanı Zafer Mutlu’nun EYT konusundaki sorunları şöyle sıraladı;

 - Sosyal güvenlik sistemleri ülkeden ülkeye -bazı temel prensipler dışında- farklılıklar

göstermektedir. Ülkelerin toplumsal geçmişi ve ekonomik durumlarına göre şekillenen kendine has emeklilik gündemleri mevcuttur.

-1999’da emeklilik yaşı yükseltilmesine rağmen halen en erken emekli eden ülke ise Türkiye’dir.

-Fazilet Partisi düzenlemenin iptali için Anayasa Mahkemesine başvurmuştur. Yüksek mahkeme 23 Şubat 2001’de yürütmeyi durdurmuş, yapılan düzenleme ile 8 Eylül 1999 öncesi işe başlayanlar için kademeli yaş sistemi 1 Haziran 2002’de devreye sokulmuştur.

-8 Eylül 1999 tarihinden çıkartılan yasada Kadınlarda 40 ila 56 yaş, erkeklerde 44 ila 58 yaş kademeleri bulunmaktadır. Böylelikle belli bir prim gün sayısının yanında yaş şartı da aranmaya başlanmış olması halk arasında “Emeklilikte yaşa takıldım” şeklinde izah edilmiştir.

-Emeklilikte yaşa takılma yanlış bir kavramsallaştırma çünkü emekliliğin temel şartlarından biri ve olmazsa olmazı belirli bir yaşı tamamlamaktır. Bütün dünyada emeklilik için bir yaş sınırı vardır. İlk defa Türkiye’de 1992’de yaş şartı kaldırıldı ama sistem çökme noktasına geldiği için 1999’da tekrar geri getirildi. Yani bu yaş şartını getiren de AK Parti hükümetleri değildir.

-Bugün Türkiye’de iddia edildiği gibi insanlar 65 yaşında emekli olmuyor, ortalama emeklilik süresi 52’dir. Çünkü 1999 öncesi işe başlayanlar için müktesep hakları zayi olmasın diye kademeli yaş geçişi getirilmiştir. Emeklilikte yaş şartını bekleyenlerin ortalama yaşı ise 47’dir. Ülkemizde erkekler ömrünün %43’ünü, kadınlar ise %46’sını emeklilikte geçirmektedir. Bulgaristan’da bu oran erkeklerde %25, kadınlar %30; Belçika’da %32 ve Fransa’da %33’tür. Dünyanın hiçbir ülkesi 47 yaşında insanları emekli etmez, edemez, ederse de bu sistemi idame ettiremez.

-SONUÇ

1.İŞSİZLİK

Türkiye’de işsizlik oranının yüksek, genç işsizliğin fazla olması nedeni ile 1999 yılından önce işe giren 50’li yaşlara gelmiş EYT’lilerin işsiz kalma oranları artmakta ve iş bulamamaktadırlar. İş güvencesinden ve iş garanti olmaması emekli olmaya yöneltmektedir. Bunun istisnası memurlardır. Memurlar erken emekli olmak istememektedir.

2.İŞSİZLİK MAAŞI

İşsiz kalan işçi en fazla 10 ay işsizlik maaş almakta, alınan işsizlik maaşı da asgari ücretin %80’ninde veya daha aşağı miktarda olmaktadır. Bu işsizlik maaşı yetmemekte, süresinin de kısalığı emekli olmaya yöneltmektedir.

3.SAĞLIK

İşsiz kalan işçi 100 gün sonra sağlıktan yararlanamamaktadır. Sağlıktan yararlanmak için genel sağlık sigortasını (GSS) yatırmak zorundadır. Geliri olmayan birinin ayrıca GSS ücreti yatırmak zorunda kalmaları emekli olmaya yöneltmektedir.

4.EMEKLİ MAAŞININ DÜŞMESİ

2008 yılından yapılan düzenleme ile asgari ücretli çalışan herkesin emekli maaşı aylık 3 TL civarında düşmektedir. Ücretinin düşmesini istemeyen vatandaş emekli olup kayıt dışı çalışmak zorunda kalmaktadır. Bu gerekçe vatandaşları emekli olmaya yöneltmektedir

SP’NİN EYT İLE İLGİLİ ÇÖZÜM ÖNERİLERİ 

  -Sosyal güvenlik politikaları üretilirken dün yapıldığı gibi siyasi hesaplardan uzak durulmalıdır. Sosyal Güvenlik açıkları yalnızca emekli aylığı ile ilişkilendirilerek belli bir kesimin sırtına yüklenmemelidir. Özerk kimliği ile özgün politikalar üretebilen bir Sosyal Güvenlik Kurumu yapısı oluşturulmalıdır. Kayıt dışı istihdamla mücadele edilirken sigorta prim oranlarının ödenebilir seviyelere getirilerek prim tahsilat oranları arttırılmalıdır

  -EYT’lileri emekli etmek yerine emekli olmalarına sebep olan konuları ortadan kaldırıp iş hayatında daha uzun bulunmaları sağlanmalıdır.

1.YAŞLILAR İÇİN SAĞLIK

Başta EYT olmak üzere 50+ yaşı olanlardan 3 ay, işsiz olanlardan gelir testine gitmeksizin genel sağlık hizmetlerinden yararlandırılmalıdır. Bu konudaki mağduriyetler giderilmelidir.

2.YAŞLILAR İÇİN İSTİHDAMI TEŞVİK

    -Başta EYT’liler olmak üzere 50+ yaş çalıştıranlardan sadece sosyal güvenlik pirimi alınmalı. Böylelikle maliyet azlığından dolayı yaşlı işçinin çalışma süresi daha uzun olması sağlanmalıdır.

3.YAŞLI İŞÇİLERE TEŞVİK

   -Başta EYT olmak üzere ‘50+’ yaşı olan işçilerin ücretlerinden kesilen gelir vergisinden indirim yapılabilir veya kaldırılabilir. Böylelikle alım gücü artan işçi daha fazla çalışmak isteyecektir.

4.GEÇ EMEKLİLİK TERCİHİ

   -Başta EYT olmak üzere ‘50+’ yaşı olanlardan emeklilik maaşı ücreti çalıştıkça, sosyal güvenlik sistemine göre issiz kaldığında daha uzun süre işsizlik maaşı almalıdır.

5.ERKEN EMEKLİK TERCİHİ

  -Yukarıdaki uygulamaların varlığı halinde yine de emeklilik talebinde bulunarak yaşından önce emekli olmak isteyenlere en fazla 2-3 yaşla sınırlı olmak üzere emekli aylığında yıla bağlı azaltma yapılarak bu imkân tanınabilir.

**

SP İl Başkanı Zafer Mutlu, EYT ile ilgili düşüncelerini bu şekilde açıkladı…

EYT’liler haklarını almak için bastırıyor, bakalım iktidar, EYT’lilerin sorunlarına çözüm bulabilecek mi?

***

İzmit Gölkent'te köpek tedirginliği

İzmit Çayırköy Mahallesi’nde bulunan Gölkent sitesi sakinleri, çevrede başıboş gezen sokak köpeklerinden dolayı tedirginler. Belediye ve ilgili kuruluşların, konuya acil çözüm bulmalarını isteyen vatandaşlar, köpeklerin genel olarak uysal olduğunu, toplu halde gezdiklerinde ise içgüdüsel olarak insanlara saldırdıklarını, bu nedenle çevreye korku ve rahatsızlık verdiklerini belirtiyorlar. Vatandaşlar oluşabilecek bir köpek saldırısı sonrasında telafi edilemez durumların ortaya çıkmaması için önlem alınması konusunda yetkilileri uyardı. Site yönetimi ve muhtarlığa defalarca başvuru yapmalarına rağmen sorunun çözülemediğini söyleyen vatandaşlar, özellikle çocuk ve kadınların korkudan, günlük ihtiyaçları için market vb yerlere bile gidemediklerini, konunun hayvanları da mağdur etmeden acilen çözüme kavuşturulması gerektiğini söylediler.

***

Geçen yıl 1 milyon bebek dünyaya geldi

2019 yılında 605 bin 310’u erkek, 575 bin 530’u kız olmak üzere Türkiye’de toplam 1 milyon 180 bin 840 bebeğin dünyaya geldiği görüldü. Dünyaya gelen bebeklerden erkeklere en çok Yusuf (8 bin 816) ismi verilirken, kızlara da Zeynep ( 13 bin 420) isminin verildi kaydedildi. Yusuf’tan sonra Eymen ve Miraç isimlerinin ön planda olduğu saptandı. Kız çocuklarına en çok verilen isim ise Zeynep olurken, ön planda olan diğer isimler Elif ve Defne olarak gözlendi. Genel olarak Türkiye’de en çok kullanılan erkek ismi ise Mehmet kız ismi ise Fatma olarak kayıtlara geçti.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?