Reklamı Kapat

Yargıç!..

Ne yazık ki son zamanlarda ülkemizde yargıya güven giderek azalıyor. Hemen her gün ciddi yargı hataları kamuoyuna düşüyor. Aslında yargılama ile demok...

Ne yazık ki son zamanlarda ülkemizde yargıya güven giderek azalıyor. Hemen her gün ciddi yargı hataları kamuoyuna düşüyor. Aslında yargılama ile demokrasi at başı giden kavramlar. Bir ülkede demokrasi yerinde ise adalet yerinde, adalet yerinde ise demokrasi de yerinde kabul edilir. Bir başka deyişle yargıya güvenin azaldığı ülkelerde demokrasi de gerilemektedir.

**

Demokrasi klasik tarifi ile yasama-yürütme ve yargı erklerinin birbirinden bağımsız ve eşit güçte olduğu bir sistemin adı. Her üç kuvvet de millet adına iş yapar ve karar verir. Yargı da kararlarını yargıçlar vasıtasıyla verir.Bu nedenle yargı bağımsızlığı dendiği zaman yargıç bağımsızlığı ve  teminatı akla gelir.Bu anlamda yargıçlarımız da demokrasimizin ayrılmaz birer parçası ve teminatıdır.Bu nedenle yargıçların da gerek yasa önünde ve gerekse özelde kendi bağımsızlıklarını korumaları şarttır.

**

Anayasamızın 138 maddesi mahkemelerin bağımsızlığı başlığı altında ve açıkça “Hakimler, görevlerinde bağımsızdırlar; Anayasaya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdanı kanaatlerine göre hüküm verirler, görülmekte olan bir dava hakkında Yasama Meclisinde yargı yetkisinin kullanılması ile ilgili soru sorulamaz, görüşme yapılamaz veya herhangi bir beyanda bulunulamaz. Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hakimlere emir ve talimat veremez; genelge gönderemez; tavsiye ve telkinde bulunamaz. Yasama ve yürütme organları ile idare, mahkeme kararlarına uymak zorundadır; Bu organlar ve idare, mahkeme kararlarını hiçbir suretle değiştiremez ve bunların yerine getirilmesini geciktiremez.” Hükmünü taşımaktadır. İşte bu düzenleme yargıçların yasama ve yürütme karşısındaki bağımsızlığını güvenceye alan ana düzenlemedir. Bu düzenlemeye yasama ve yürütmenin uyduğunu söylemek ülkemiz açısından mümkün değil. Uyulsa bile bu da yetmez.

**

Yargıcın diğer bir yargıcın görüşlerine karşı da bağımsız olması gerekir. Özellikle üçlü yargılamanın olduğu Ağır ceza mahkemelerinde ve yüksek mahkemelerde kıdeme bakılmaksızın her yargıcın bir başka yargıcın kıdeminden yada tecrübesinden etkilenmeden özgürce karar vermesi gerekir.

**

Yargıcın kamu oyu yada üçüncü kişilere karşı da bağımsız olması gerekir. Bunun için basında yargı kararları kesinleşmeden tartışılmamalı,tartışılan konularda da yargıçların kamuoyu baskısından uzak kararlar vermesi gerekir.

**

Yargıçların kendi inanç ve görüşlerinden de bağımsız kararlar vermeleri gerekir.Bu nedenle yargıçlar klasik anlamda partili olamazlar,siyasi görüşlerini ifşa edemezler, siyasi görüşlerin ima edildiği dernek ve kurumlara üye olamazlar.

**

Anayasamızın 138 maddesine hiçbir yasaya ve yürütme organının  gereği gibi uymadığı, yargıçların yukarıda belirtilen kriterlerden uzaklaştığı düşünüldüğünde; yargının neden giderek güvenilirliğini yitirdiğini anlamak hemen mümkün olmaktadır. Yargıya güvenin azalmasının temel nedeni bu kadar basit.Tabii çözümü de. Daha adil bir dünya dileklerimle.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fahri Örengül - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Kocaeli Valiliği'nin aldığı koronavirüs tedbirlerini yeterli buluyor musunuz?