Reklamı Kapat

KARFEST’ten geriye kalanlar…

Geçtiğimiz haftaya damgasını vuran Karfest, gündemdeki sıcaklığını koruyor. İlk kez düzenlenen kış eğlence festivaline binlerce vatandaş katılmıştı. Büyükşehir belediyesine ait otobüslerle vatandaşlar Kartepe Sisli Vadi’ye taşınmış ve özel araçların çıkımına izin verilmemişti. Festivale katılma fırsatım olduğu için neler olup bittiğini bizatihi gözlemleme şansım oldu.

Öncelikle festivalin lansmanının başarılı olduğunu ifade etmeliyim. Belediye bünyesinde hazırlanan bu tanıtım çalışmaları nedeniyle emeği geçenleri kutluyorum. Gelelim festivale dair diğer notlara…

Maşukiye meydandan otobüslerle vatandaşlar eğlence alanına taşındı. Uzun kuyrukların olduğu taşınma esnasında onlarca polis ve zabıta ekibi görev yaptı. Sisli Vadi’ye doğru yoğun sis dışında ulaşım konusunda herhangi bir aksaklık yaşanmadı. Otobüslerle festival alanına gelen vatandaşlara sucuk ekmek ikram edildi. Alanın bir kenarında da metrelerce kızak kuyruğu vardı.

Genel olarak Karfest’in fotoğrafı bu şekildeydi.  Canlı müziği ve gece yapılan konseri de eklersek Karfest’i sanırım özetlemiş olacağız. Tabi gördüğümüz tablo ve dünden bugüne Kartepe Belediyesi’nin serüvenini düşündüğünüzde bambaşka şeyler insanın aklına gelmiyor değil. Böylesi kalabalık bir organizasyona ciddi bir bütçe de ayrılmıştır. Madem festivale bütçe ayrılabiliyor o halde ‘Hergeleci İbrahim Yağlı Güreşleri’ neden iptal edilmişti? Bildiğim kadarıyla mali durum pek iç açıcı olmadı için yıllardır süregelen bu organizasyon yapılamamıştı. Üstelik çok büyük bir bütçe getirmeden bu organizasyon yapılabilirdi. Bundan altı ay öncesine kadar parasal olarak çok büyük sıkıntı var deniyordu ve vatandaşta bunu anlayışla karşılayarak yapılan tasarrufları destekliyordu. Şimdi ne oldu da binlerce vatandaşa yiyecek içecek dağıtacak konuma gelindi? Elbette bir festival yapılıyorsa bazı harcamalar yapılacak ama bu kadar kemer sıkarken neden birden bu kadar gevşetildi? Büyükşehir belediyesi de karşılamış olsa değişen bir şey yok. Sonuçta para yine bu milletin parası. Çorba ikramı, sucuk ekmek, bedava kızak ve ağzı bozuk bir şarkıcıya ödenen binlerce lira derken bu iş epey bir pahalıya patladı anlaşılan.

Bir küçük alanda, müzik eşliğinde sucuk ve çorba ikramı ile binlere vatandaşın buraya toplanması katılım açısından başarı olabilir ama öte yandan Dağ yolu esnafı da işlerin en yoğun olduğu o gün iş yapamadı! Üstelik anlaşma yapılan müessesenin kapalı alanı neticede sınırlı olduğu için bazı sıkıntılarda yaşandı. Binlerce insan getirildi fakat tuvalet konusu pek düşünülmemişti! Seyyar kiralık konteyner wc hizmeti verilebilirdi. Buda önemli bir eksiklikti. Bu tür sıkıntılar illaki organizasyonu yapanlar tarafından tespit edilmiş ve gelecek organizasyonlarda telafi edilecektir ondan şüphem yok.

Bu arada değinmek istediğim bir diğer konuda şu. Düne kadar Volkan Konak İzmit’e geldi diye eleştirilirken, ‘bu krizde bu kadar para verilir mi?’ diye sitem edenlerin ağzı bozuk bir kişinin popüler diye Kartepe’ye getirilmesine nasıl baktıklarını merak ediyorum. Bence Kartepeli’nin değerlerine daha uygun solistler seçilebilirdi. Yine yerel sanatçılara daha çok yer verilebilirdi.

Üç tane şehit verdiğimiz günün ertesinde, ekonomik sıkıntıların gölgesinde, kalabalık bir organizasyonun yapılmış olmasına, eğlenmekte bir ihtiyaç mantığı ile mi bakmalıyız yoksa reklam ve tanıtım  ile mi? ya da israf olarak mı ? Buna ilerleyen zamanda halkımız karar verecek.

Kronikleşen sorunların çözümüne dair beklentilerin yoğun olduğu dönemlerdeyiz . Kimi ne var işte eğleniyoruz reklam oluyor da diyebilir, kimi de en temel sıkıntıların çözümlerini de talep edebilir. Öncelikler ve talepler kişiden kişiye değişebilir. Hani dört başınız mamur olur eğlenmeye sıra gelir anlaşılır! Ama hani ayranınız yoksa faytonunda tekeri arızalı ise ve yetişemezseniz ortalık kötü  de kokabilir…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Koronavirüs ile mücadelede sokağa çıkma yasağı uygulanmalı mı?