Reklamı Kapat

Vali Aksoy, “ekmek zammını” mahkemeye taşıyor

Önceki gün saat 11.00’de, gazetemizin DORUKTAKİLER etkinliğine davet etmek için, Vali Hüseyin Aksoy’un makamındayım.

Genel bir iki konudan sonra, sohbet sırası güncel yerel konulara geldi.

Ekmek zammı…

Çöp depolama tesisi…

Kartepe…

Acaba Vali Aksoy, bu üç konuda ne düşünüyordu?

Ekmek zammından başladık.

“Sayın valim, ekmeğe yapılan zammın iptali için mahkemeye gitmeyi düşünüyor musunuz?”

“Gideceğiz… Mecburen gideceğiz. Çünkü ilgili bakanlık bir kilo ekmeğin en üst sınır fiyatını 6 lira 25 kuruş olarak belirlemiş.  Şehrimizde son yapılan zamdan sonra ekmeğin kilogram fiyatı 7 lira 60 kuruşu buluyor. Ben bakanlığın Kocaeli’deki temsilcisiyim. Bu nedenle duruma müdahale etmek ve zammı mahkemeye taşımak zorundayım. Fırıncılar Odası yönetimini de çağırıp durumu kendilerine bildirdim…”

“Zammın iptali için dava açıldı mı?”

“Davayı açmadan önce bazı prosedürler var, arkadaşlarımız bunu yerine getiriyor. Anlaşmazlık tutanağı gibi… Sanırım tutanağı bugün tutacaklar, davayı birkaç gün içinde açarlar. Artık yargı ne karar verirse… Karara hepimiz saygı duyacağız…”

Bu arada not düşeyim…

Zamdan önce şehrimizde 280 gram ekmek 1 lira 75 kuruştan satılıyordu, zamdan sonra 230 gram ekmek 1 lira 75 kuruş oldu. Yani gramı düşürülerek ekmeğe gizli zam yapıldı.

“Çöp konusu her zaman tartışılır”

“Ekmek zammı” konusunu kapattık, “çöp” konusuna geçtik.

“Sayın valim, çöp bertaraf ve depolama tesisinin yapılacağı yer, yine tartışılıyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?”

“Çöp, her zaman tartışılır. Bugüne kadar görev yaptığım yerlerde de bu böyleydi. Hiç kimse, hiçbir yerleşim yeri çöpe yakın olmak istemez. Burada önemli olan, en az tartışılan yeri bulabilmek. Hiç tartışma yaratmayacak bir yer bulmak imkânsız. Olayları bu yönüyle değerlendirmek gerekir.Büyükşehir Belediyesi bir yer bulmuş, çalışmalarını sürdürüyor. Sanırım her şeyi enine boyuna düşünmüşlerdir. Bu arada bazı muhtarlar randevu talep ettiler, önümüzdeki günlerde kendilerini dinleyeceğim. Tabii çöpün bertaraf edilmesi önemli, ama ondan daha önemli olan, çöpün az çıkması. Bu açıdan baktığımızda, bir süredir yürüttüğümüz sıfır atık projesinin önemi daha da artıyor.” 

Rakamlarla “Sıfır Atık Projesi”

“Projenin başlaması sanırım iki yıla yaklaştı, çalışmalar nasıl yürüyor sayın valim?”

“Projeyi 19 Şubat 2018’de başlatmıştık. Geldiğimiz nokta sevindirici. Büyükşehir Belediye Başkanlığı, 12 ilçe belediye başkanlığı, 12 kaymakamlık başta olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarında, 2 üniversitede, 1257 okulda, 27 sağlık kuruluşunda, 65 kamu kurumunda sıfır atık projesi uygulanıyor.”

“Proje, kamu dışında da yürütülüyor olmalı…”

“Elbette… İlimizde konut olarak kullanılan 83 sitede 676 bloktan oluşan 23 bin 143 dairede sıfır atık uygulanıyor. Bu çerçevede 92 bin 200 kişi projeye dahil edildi. Sokak ve mahalle bazında da çalışmalar devam ediyor. Dilovası İlçesi’nde Tavşancıl Mahallesi Bülbül Sokak; Gebze’de Eskihisar, Tatlıkuyu, Yenikent, Sultan Orhan, Osman Yılmaz, İstasyon, Barış ve Güzeller Mahallelerinde sıfır atık uygulama çalışması başlatıldı. AVM’ler de bu proje dahilinde. Symbol, 41 BURDA, Özdilek, Arasta Park, Gebze Center, Kipa… “

“OSB’lerde de uygulanıyor sanırım…”

“12 Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü’nün ana hizmet binalarında sıfır atık uygulama işlemleri tamamlandı. Güzeller, Asım Kibar, Alikahya Organize Sanayi Bölgesi idari bina ile beraber tüm sanayi tesislerinde geçiş süreci devam ediyor. Limanlarımız… 21 limanda sıfır atık projesi tamamlandı, 36 limanda çalışmalar devam ediyor. Bütün bu çalışmalar çerçevesinde toplam 18 bin 212 kişiye eğitim verdik. “

“Bu projenin iki yıl boyunca ekonomiye katkısı ne oldu?”

“Elimizde 19 Şubat 2018-15 Kasım 2019 arasını kapsayan veriler var. Bu sürede 8.701 ton kâğıt, 5.970 ton metal, 2.729 ton cam, 5856 ton plastik atık toplandı. Toplanan 8.701 ton kâğıt sayesinde 147 bin 920 ağaç kesilmekten kurtarıldı. Bu projemizle ilgili çalışmalar planlandığı gibi devam ediyor. Şunu söylemek istiyorum. Sıfır atık projesi ne kadar geniş kapsamlı yürütülürse, çöpün bertaraf edilmesi ve depolanmasında sorunlar o kadar azalır.”

“Kartepe’deki sorunlar, turizm çalıştayı kapsamında ele alınacak”

Valiliğe gittiğim gün, yani salı günü, “Kartepe kayak ve termal merkezi olabilir, ama ilgilenen yok” başlıklı yazım yayınlanmıştı.

Vali bey yazımı okumuş, konuya girdi.

“Biliyorsunuz bir süre önce turizm çalıştayı yapmıştık. Bu çalıştaydan sonra turizmin değişik dalları konusunda komisyonlar oluşturuldu. Dağ turizmi, deniz turizmi, sağlık turizmi gibi… Sizin de yazınızda belirttiğiniz bu sorunları komisyonlar çalışıyorlar, sorunlar geldikçe çalışmaya devam edecekler. Kartepe, bu kent için elbette çok önemli. Elbette hizmet verecek alternatif tesisler düşünülmeli. Arkadaşlarımız bu konuyu inceleyecekler.”

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar M.Tanzer Ünal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

04

Rekabete Evet - Mahkeme ile sorun cozulmez. Problem firincilarin serbest piyasa disinda eskiden komunizmden kalma yontemlerle fiyat belirlemesi ve tekel fiyatlarini bize boylece dayatmasi. Serbest fiyat belirlensin ve isteyen istedigi fiyattan satis yapsin. Adapazarli firinci sube acip burda satis yapsin. Rekabet gelsin tekelden kurtulalim. Bu arada belediye bu ekmeklere hic bakmiyor mu resmen sirf hamur ve mayasiz acaip bir urunu ekmek diye satiyorlar.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Ocak 19:48
03

İzmit li - Boşuna uğraşmayın Tanzer Bey, onlar ancak yukarıdan talimat almadan işlem yapamaz, büyük abileri söylerse mahkemeye sevk edin diye ancak o zaman bu işlere girebilirler. Boşuna vali - vali yardımcısı yapmadılar onları isterseniz DELİ DELİ KÜPELİ filmini tekrar seyredin..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Ocak 19:42
02

Izmıtttt - FIRINCILARIN GOZU DOYMAZ ZARAR EDIYORUM DIYEN KAPATSIN DUKKANI ULKENIN EN PAHALI EKMEGINI YIYORUZ VATANDAS OLARAK HARAM OLSUN DIYORUM ALDIKLARI PARA ...

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 24 Ocak 11:42
01

Özgür - Benim asıl merak ettiğim bu fırıncılar odası veya diğer odalar nasıl kendi başına hiç bir devlet kurumundan onay almadan 50 gr ekmekten düşüp satabiliyor? Bunun devlet kurumundan onay alındıktan sonra fırınlarda herkesin göreceği şekilde asması gerekmiyor mu?

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 24 Ocak 11:09

Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?