Reklamı Kapat

Karamürselli simitçi de SİMİT, şehit yakını ve gazilere bedava!

Karamürsel Vapur iskelesinin önünde, ilçede kurulan “Cuma” pazarında ve Garanti Bankası’nın önünde 3 tekerli, Türk bayrağı ve Kocaelispor’un resimlerinin olduğu simit arabası ile başında yeşil siyah bere, omzunda yeşil siyah Kocaelispor atkısı beyaz ceketli simit satan simitçi ne yaptı biliyor musunuz?  Devletin yapmadığını;  sattığı simit’i,Şehit yakınları ve GAZİLERE ücretsiz”… Öğrenci ve emeklilere, 1.75 TL yerine indirimli 1.50 TL’ye vermeye başladı. Ülkede zam rüzgarı değil, fırtınasının insanları yakıp yıktığı bu günlerde, yağmur-çamur soğuk demeden sabah-akşam Karamürsel’de, sattığı simidi şehit yakını ve gazilere  ÜCRETSİZ veren kim di? Arnavut Kemal

Karamürsel Simitçisi…

Simit tezgahının camlarına yapıştırdığı KOCAELİSPOR resimlerinin arasında “Karamürsel Simitçisi” yazıyor…  1954 yılında Piriştine’de dünya ya gelen Kemal Atan,ailesi ile birlikte 4 yaşında Türkiye’ye gelmiş. Tanker şoförü baba Fevzi’nin  6 erkek 3 kız çocuğundan 4 numarası Kemal, Konya, Adapazarı’dan sonra yerleştiği Karamürsel’de 1980 yılında evlenir. Bir kız bir erkek evladı ve kızından 3 torunu var. Çalışma hayatını Tüpraş, Petkim ve Brisa’da şantiyeci olarak tamamlayan Kemal , 10 yıl önce emekli olur.

Simitçiliği abisi öğretti

İstanbul’da yaşayan ve simitçilik yapan abisinin Karamürsel’e gelmesi ve tavsiyesi üzerine emekli  Kemal  Karamürsel de simitçiliğe başlar. Fanatik KOCAELİSPOR’lu.  Bir yandan emekli maaşına ilave ve ailesinin geçimine katkı olsun diye sabahın ayazından akşamın karanlığına kadar Karamürsel caddelerinde hijyenik ortamda simit satan Kemal esnaflığının yanında simit arabasının camlarına  yapıştırdığı Kocaelispor  takımının resimleri ile ve Kocaelispor’un  deplasmanlarına giden taraftar olarak Karamürsel’de herkes tarafından bilinir. Yeşil Siyahlı takım Kemal için neredeyse ailesinden önde gelir.Sattığı simitlerden kazancının yarıdan fazlasını Kocaelispor deplasmanları için ayırır ve Kocaelispor’u deplasmanlarda yalnız bırakmaz.

“Ömrümün yettiği sürece KOCAELİSPOR’U destekleyeceğim”

Demesi Kemalin Kocaelispor sevgisini anlatmaya yeter de artar bile.

Beni “yazsana “ abi

Karamürsel pazarında  rastlaştığımızda:

“-Abi beni yazsana ! “

Demişti..

-Neyini yazayım senin ?

Diye sorduğumda; Bir büfeden farksız,Türk Bayrağı,Kocaelispor Kaşkolu, Kocaelispor  takım resimleri yanında cama yapıştırılmış :

“Bu simitçide simit , şehit yakınlarına ve gazilere bedava, öğrenci ve emeklilere indirimli 1.50 TL.”

Yazısını gösterdi. Simitçi Kemal’in bu hareketi karşısında  “utandığımı” söyleyebilirim. “Tamam” dedim ve kendisini yazacağımı söyledim. O arada bir bayan simit almaya geldi. Aldığı simidi, çantasına koyarken :

“-Bizi simit’e muhtaç edenler utansın (!) Allah senden razı olsun ,Simiti bize indirimli satıyorsun sen olmasan simit bile yiyemeyeceğiz”  diye, dua ederek ayrıldı.

Karamürsel Simitçisi Arnavut Kemal,:

Neden ÜCRETSİZ veriyor?

“-Abi, emekli maaşım var zor geçiniyorum.Geçim sıkıntısının ne kadar zor olduğunu biliyorum.Allah abimden razı olsun.Bana bu işi öğretti iyi kötü bir ek gelirim var.Ama,emeklinin hali,hele hele öğrencilerin  durumu üstüne üstlük  vatan için canını ortaya koymuş,sakatlanmış,yaralanmış gazilerimizin ve şehitlerimizin içler acısı haberlerini okudukça kahroluyorum. Sattığım simitlerin kazancından şehit yetimlerine,yakınlarına ve her gün horlanan gazilerimize karınca kararınca katkım olsun diye SİMİTLERİMİ ücretsiz vermeye karar verdim. Karamürsel’de onca hali vakti yerinde gelişmiş esnaf hatta AVM’ler,Devleti yönetenler darda olan insanlar,emekliler,öğrenciler,Şehit yetimleri,yakınları ve GAZİLER için böyle bir yardımı yapmazken , Piiriştine’den ana yurda göç etmiş Arnavut çocuğu Simitçi Kemalîn  bunu düşünmesi ve yapması  sadece Karamürsellileri değil herkesi düşündürmeli.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdullah KARAGÖZ - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Koronavirüs ile mücadelede sokağa çıkma yasağı uygulanmalı mı?