Reklamı Kapat

ASIL DEPREM…

Elazığ merkezli yeni bir depremle bir kez daha sarsıldık.

Öncelikle, “İNSAN kardeşlerimizi” yitirdik.

Sonra, maddi olarak yıkıldık.

Artçı depremler yaşandı, daha da yaşanacak.

BİLİM İNSANLARI UYARDI ve UYARIYOR!

Kulak veren, dinleyen, gerekli önlemleri alıyor muyuz?

Ne yazık ki HAYIR!

6 kim 2019’da Prof.Dr. Naci Görür, Elazığ ve çevresinde bir deprem beklendiğini ve gerekli önlemlerin alınmasını önerdiklerini ancak “TÜBİTAK ve DPT-Devlet Planlama Teşkilatı gibi kurumların reddettiğini” açıkladı!

Türkiye haritası üzerinde ülkemizi saran FAY HATLARI çok net gösteriliyordu. Bu hatlar üzerinde yaklaşık 100-150 yıllık sürelerle, fay hatlarındaki enerji birikimleri sonucu deprem olaylarının yaşandığını, dünya var oldukça da yaşanacağını anlatıyordu bilim adamı.

Ancak, kimi “SİYASET TÜCCARI” bu gerçeği göremiyor!

Öylesine ki; “belirlenen fay hattını kendi kafasında kaydırarak fay hattı üzerinde İMAR DURUMU oluşturan belediye başkanlarına tanık olduk!”

Yaşadığımız 17 ağustos 1999 depremi, yakın tarihteki en büyük DERS olmalıydı! Olmadı…

Deprem felaketlerinin “maddi kayıplarını” karşılayabilmek ama daha da önemlisi, “deprem yıkımlarını en aza indirmek” için halk arasında “Deprem Vergisi” denilen bir vergi kondu ve son 20 yıldır ulusça bu vergiyi ödüyoruz. Peki, toplanan ve 39 Milyar TL’yi bulduğu söylenen bu kaynak “AMACINA UYGUN OLARAK” kullanıldı mı?

HAYIR!

Bizzat, Maliye eski bakanı; İhtiyaç vardı harcadık. Otoyol yapımında kullandık” dedi!

1999 depreminden bu yana deprem bilim uzmanları, “Büyük İstanbul Depremi” için uyarıyorlar. NE GİBİ ÖNLEMLER ALINDI?

-         Depreme dayanıksız binalar tespit edilerek yenileri mi yapıldı?

-         Özel binalar bir yana, son yaşadığımız İstanbul depremi sonucu ağır hasar alan okul binaları mı onarıldı?

Aksine, “Deprem Toplanma Alanları” ve hatta Ataköy gibi semtlerde park alanları bozularak imara açıldı.

“İSTANBUL’A İHANET ETTİK” diye itirafta bile bulundular ama ihanetten vazgeçmediler!

Ya İzmit?

1999 depreminde “ağır ve orta hasarlı” 1500’e yakın bina, hala yıkılmamış! Dünden bu güne tüm yerel yöneticiler ve merkezi iktidar sorumlu değil mi? Beklenen İstanbul depremi kuşkusuz İzmit’i de etkileyecek. Bu binalarda yaşayan insanlar varsa, depremde yıkılırsa ve bu insanlar enkaz altında kalırlarsa “SORUMLUSU” kimler olacak?

Daha da önemlisi, beklenen BÜYÜK İSTANBUL DEPREMİ için ne gibi önlemler alındı?

İstanbul depreminde yıkılacak binaların, ölecek ve sakat kalacak insanların, ülkeye yüklenecek ağır maliyetin SORUMLULARI KİMLER OLACAK?

 

KIZILAY MI YANDAŞ ÇİFTLİĞİ Mİ?

 

Kızılay, bir “kamusal kurum.”

Kızılay gibi bir kurumun, “siyasi yandaşlar” işgalinden ve “siyasal hesaplardan” uzak tutulması gerekir. Sosyal Medya’da yer alan bir gazete haberine göre; “Kızılay bir HOLDİG” olmuş! CEO’lar, Genel Müdürler, Müdürler, Danışmanlarla yüklü bir “profesyonel yönetici” grubu var. 48 kişilik bu profesyonel kadroya AYLIK net 868 bin 810 TL.ödeniyor! Yöneticiler için, İstanbul’da boğaz manzaralı ve aylık 12 bin DOLAR ödenerek köşk kiralanmış! Kızılay, siyasi iradenin talimatlarıyla yurt dışında da ilginç hayır işleri yapıyor!

Ama, Elazığ depreminin hemen ardından vatandaştan SMS başı 10-TL. bağış istiyor! Tepkiler üzerine vazgeçiyor!

Bu halk artık KIZILAY’a güven duyar mı?

Görülüyor ki;

Asıl deprem AKILLARDA,

Asıl deprem CEHALETTE

Asıl deprem KİRLİ SİYASETTE!..

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Gazanfer Karaoğlu - Ecevit zamanında da gelen deprem yardımlarını Ecevit hükümeti memur maaşlarını ödemek için kulanmıştı. Yoksa yine gidip Klinkton karşısnda çeketinin düğmelerini ilikleyip memurlara maaş ödemek için 50 milyon borç isteycekti. Bu yüzden ben dürüst lider Ecevitin memur maaşlarını ödemek için yurt dışından gelen yardım paralarını kullanmasını çok yadırgamadım.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Ocak 22:48
02

Jeom Behzat Gönül - @Gazanfer Karaoğlu 01 nolu yoruma cevabı: Bu bakımdan, bundan sonra dışarıdan yardım gelir mi? Avrupa' da çalişan bir gurbetçi 1999 olan israf ve usulsüzlükler nedeni ile gelecekte tek kuruş çıkmaz dedi ve canlı tv yayınında oldu. Dünyadaki ekonomik krizler de etkili olur.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Ocak 00:06

Anket Koronavirüs ile mücadelede sokağa çıkma yasağı uygulanmalı mı?