Reklamı Kapat

İZAYDAŞ konusunda kent UYUTULUYOR

Son zamanlarda Kocaeli’de en çok konuşulan konulardan birisi İZAYDAŞ ve YENİ KATI ATIK TESİSLERİNİN yapım işi. 2016 yılından bu yana bu konu kentte tartışılıyor. Ben de bu köşede 17.10.2016 tarihinde  “biz yoksak İZAYDAŞ tu kaka biz varsak harika”  30 Ocak 2018 tarihinde “ Gözünüz aydın nur topu gibi yeni bir İZAYDAŞ geliyor “3 Nisan 2018 tarihinde de Umuttepe’de yapılması planlanan yeni tesisin önlenmesi için “ İzmit Belediyesi’ne açık mektup” başlıklı yazılar yazmıştım. Gazetenin internet sayfasında ayrıntıları ile var.
Kocaeli Büyükşehir Belediye başkanlığı toplumsal baskıları da dikkate alarak bu tesisi çok doğru bir kararla Umuttepe’de yapmaktan vazgeçti. Ama arkasından İzmit dışında birisi Kandıra’da olmak üzere iki tesis yapacağını ilan etti. Yani Nasrettin Hocanın hikayesinde olduğu gibi tencere doğurdu. Muhalefet de bu yaklaşımı olumlu bulan demeçler vermeye başladı.

Rahmetli Uğur Mumcu’nun “ bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz “ şeklinde çok bilinen bir sözü var.

Oturup İZAYDAŞ’ın 2018 faaliyet raporunu inceleyin çok sürpriz sonuçlara varacaksınız. İZAYDAŞ, Türkiye çapında, yani Kocaeli dışında olmak üzere içinde Bayer ilaç, Deva Holding, Mustafa Nevzat ilaç, Sanovel ilaç, Çevresel kimya, Basf kimya gibi kimyasal üretim yapan firmaların yanında Ereğli Demir Çelik gibi ciddi çelik işletmeleri ve diğer işletmelerin de olduğu yaklaşık 100’e yakın ciddi sanayi tesisinin atıklarını alarak yakan bir işletme… Yani İZAYDAŞ sadece Kocaeli’nin değil, Türkiye’nin tehlikeli atığını yakıyor.Gemilerden gelen atıklardan eğer yabancı gemiler varsa, dışarıdan da tehlikeli atık alarak yakıyor. Bu konuda kentin ve öncelikle muhalefetin bilgilenmesi ve buna göre bir değerlendirme yapması gerekmez mi?

Şirketin 2018 yılı brüt satış kar ve zararı,(16.817.166,42) TL,faaliyet karı veya zararı (eksi 3.759.589,27) TL,olağan kar veya zararı 175.006,62, TL ,dönem karı ve zararı ( eksi 699.119,11) TL dönem net karı veya zararı ise ( Eksi -745.223.77) TL… Yani şirket 2018 yılında zarar etmiş gözüküyor . Neden ? (Kaynak İZAYDAŞ faaliyet raporu)

31.12 2018 yılı itibariyle şirketin yönetim kurulu başkanı belediye başkanı ve üyeleri de;  Zekeriya ÖZAK, Ömer POLAT, Osman GÜNLER, Hasan ÖZER, Ali BİLGİ, Lütfi EFİ’den oluşuyor. Bunların hangi veri ile görevlendirildikleri, gerçek mesleklerinin ne olduğu, ne ücret aldıkları, ne iş yaptıklarını ve 2020 itibariyle halen görevlerine devam edip etmediklerini, yenileri varsa kimler olduğunu  araştırmak gerekmez mi? Bu konuda da kentin ve öncelikle muhalefetin bilgilenmesi ve buna göre bir değerlendirme yapması gerekmez mi?

İzaydaş  önce, şeffaflık içinde ne işler yaptığını, hangi lisanslarla çalıştığını,kar yada zarar hesabını, hangi bağımsız kuruluşun çevre ve mali denetime tabii olduğunu,hata ve zarar varsa yönetim kurulu üyelerinin sorumluluğuna gidilip gidilmediğini açıklayacak.Belediyeden alınan 200 trilyon nakit ve bu miktara yakın aynı sermayeyi ne yaptığını da açıklayacak.Daha sonra neden iki yeni tesise duyulduğunu,tesislerin hangi amaçla çalışacağını,hangi lisansları alacağını,ne yakacağını,kar zarar hesabını açıklayacak, yani şeffaf olacak ki ,bilelim de yeni iki tesise gerek var mı,yok mu ?   Karar verelim.

Atık ve geri kazanım konusu daha teknik ve beceri isteyen bir konu. AKP’li belediye hala şeffaflıktan uzak bir şekilde ve amatörce çalışıyor. İyi incelemeden bir sonuca varmamak gerekir. Uğur Mumcu’nun söylediği gibi ‘bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunursa’ muhalefet dahil herkes hata yapabilir ve kente yazık etmeye  devam edilir.Benden söylemesi!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fahri Örengül - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?