Reklamı Kapat

% 95

Ben İ.Ü. Orman Fakültesi 1969 yılı mezunuyum. Yaptığım görevler nedeniyle yıllarca orman ağaçlandırmaları konusunu içeren yerli ve yabancı birçok bilimsel yayını incelemek durumunda kaldım.

Ama yıllar sonra, 11 Kasım 2019 günü, on bir milyon orman ağacı fidanının Türkiye’nin tamamında dikimi için hazırlıklar yapılınca ve  bu günlerde, fidanların %95’inin tuttuğunu ileri süren  Orman Genel Müdürlüğünün açıklamalarını görünce, kesinlikle inandım ki fakültede “ ağaçlandırma” dersini boşuna okumuşuz! Hiç gereği yokmuş!

O gün, yurdumuzun 81 ilinde bu dikimler yapılırken kullanılacak fidanların üretildiği fidanlıkların ve fidanların dikim alanlarına uygunluğu, küresel ısınma ile erken ve geç donlara direnci gibi önemli konularda gerekli incelemelerin yapıldığına inanmıyordum. Birkaç yıl önce  Orman Genel Müdürlüğü , orman alanımızın sadece %9’unda bulunduğu halde, sanki her yerde yetişirmiş gibi Türkiye’nin  her tarafındaki ailelere, her boş alana ekilmesi önerisiyle, P.T.T kanalıyla, zarf içinde karaçam tohumu göndermemiş miydi? İnanmamakta daha da haklı çıktım;  bu son yıllarda yabancı bir tür olan sedir ağaçları İzmit yöresinde kururken, o gün Gebze’deki alana sedir fidanları dikildi.

Türkiye gibi koskoca bir ülkenin tamamında dikim için ayrılan alanların hepsinin 11 Kasım günü iklim  ve toprak şartları açısından, kullanılacak her ağaç türü açısından   uygun olduğu kabul edilmişti. Ne kadar müthiş bir öngörü!

Halbuki  böyle bir uygunluk mikro iklim oluşumu ve çok kısa mesafelerde bile toprak özelliklerinin değişmesi nedeniyle Hollanda  gibi küçük bir ülkede bile konu olamaz.

Üstelik bunların tamamına yakınının dikimini,  bir orman alanında, eline ilk defa fidan alanlar yaptılar.

Tutmayan fidanların,  kurumalarından belli olacağından hareketle dikilen fidanların %90’ının tutmadığı belirtilince çalışmayı organize eden bakanlık  bu 11 milyon fidanın %95’inin tuttuğunu  ileri sürdü.

Şimdi sormak gerekiyor:

Bu fidanlar ne zaman dikilmişti? Cevap: Kış ortasında. Kasım ayında, yani  bitkiler uyuma devresinde iken,  

On bir milyon fidanın %95’inin tuttuğu ne zaman ileri sürülüyor? Cevap: kış ortasında, dikimden 2 ay sonra,  yani  bitkiler uyuma devresinde iken, 

Bu kış ortasında dikilen ağaç fidanların tamamı, vejetasyon devresi başlamadan dikim krizini atlatıp sürgün mü verdiler de buna dayanıp %95’i  tuttu ve  sağlıklı bir  biçimde gelişmeye devam ediyorlar denilmektedir? Türkiye, kışı ve baharı olmayan,  ekvator hattında bir ülke mi?

Bu fidanların %90’ının tutmadığı iddiası ancak bu kadar bilimsel (!) yolla çürütülür değil mi?

Dikilen 11 milyon fidanın tutma yüzdesinin 95 olması için dikim yapılan bütün alanların  en az %50’sinde tutma oranının %100, diğer yarısında %90 olması gerekmiyor mu?  Şimdiye kadar, Türkiye’de yapılan orman ağaçlandırmalarında  dikilen fidanların %100’ünün tuttuğu  nerede görülmüştür?

Yaptığın bir işin bilimsel esaslarını bilmemek çok kötü. Bildiğini zannetmek daha da kötü…Çünkü bu durumda, alınan sonucu savunmak için elde hiçbir şey kalmıyor. Durum bu kadar net… 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Necdet Güler - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Koronavirüs ile mücadelede sokağa çıkma yasağı uygulanmalı mı?