Reklamı Kapat

Merhaba

Yazılarımın ilk cümlesini kurmak her zaman zor olmuştur benim için. Hele de söylenecek çok şey varsa söze nereden başlayacağını bilemez insan. Bu ilk yazıda belki biraz kendimden söz etmem gerekir. Araya başka kentler girmiş de olsa yaklaşık 20 yıldır Kocaeli Üniversitesi bünyesinde akademisyen olarak görev yapıyorum. Son dört yıldır da İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölüm Başkanlığı görevini yürütmekteyim. Şöyle bir geriye bakınca 1999 Gölcük depremi de dahil olmak üzere bu kentin tarihinde önemli pek çok şeye tanıklık ettiğimi görüyorum. Bugün yerel basında görev yapan arkadaşların çoğu, fakültede ya da çeşitli seminerlerde bizim öğrencimiz olmuş. Kısaca benim bu kente, bu kentin de bana emeği geçmiş.

Gazetede bir köşe yazmam fikri gündeme geldiğinde önce biraz tereddüt ettim. Fakültedeki işler yoğun dedim. Dersler, projeler, seminerler derken haftanın nasıl bittiğini anlamak zor oluyor gerçekten. Ama sonra bunun, kente dokunmak, karşılıklı olarak birbirimizi daha iyi tanımak için güzel bir yol olacağını düşündüm. Bu fikri gündeme getiren ve beni bu konuda teşvik eden herkese teşekkür ederim.

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunuyum. Ankara’da öğrencilik yıllarımdan başlayarak gazetecilik yapmış olduğum için yeniden bir gazetede yazma fikri beni ayrıca heyecanlandırdı. Tanzer beyi ziyaretimde binayı gezip aşağıda matbaayı görünce neler hissettiğimi, gazeteciliğin keyif ve heyecanını yaşamış olanlar gayet iyi anlarlar. Tabii ben burada rutin haber takibi yapmayacağım ama yine de yazdıklarımın gazete okuruyla buluşmasının başka bir keyfi olacağını biliyorum. Umarım okurlar da bu yazıları okumaktan keyif alırlar. Bu köşenin, kente ve okura yararı dokunacak, olumlu katkılar sağlayacak bir alan olmasını diliyorum.

Köşeye ne isim vermem gerektiğini bulmak da kolay olmadı doğrusu. Arkadaşlarla yaptığımız beyin fırtınasında oldukça ilginç, biraz komik ve uzunca bir öneriler listesi çıktı ortaya. Sonunda “Emel Hoca’nın Notları”na karar verdik. Özellikle sınav öncesinde öğrenciler için fotokopiden ders notu toplamak gibi önemli bir süreç vardır. O notlar kıymetlidir yani. Benim öğrenciliğimde de öyleydi. İşte buradan hareketle bu köşede de kıymetli şeyler yazmayı umarak bu isimle yola çıktık.

Burada çoğunlukla eğitim hayatı, internet teknolojileri ve çocuklar üzerine yazılar kaleme almayı planladımve şimdilik iki haftada bir çıkacağım karşınıza. Son beş yıldır özellikle çocukların internet kullanımları ve dijital ortamda karşılaştıkları riskler üzerine çalışıyorum. Beni takip edenler, çocukların güvenli internet kullanımları ve siber zorbalık üzerine çalışmalar yaptığımı bilirler. Ulusal ve yerel basına konuya ilişkin çok sayıda yazı ve röportaj verdim. Okullarda öğretmen, öğrenci ve velileri bilgilendirmeye yönelik çalışmalar yapıyorum. Buradan da internet ve sosyal ağların hayatımızı nasıl değiştirdiğine dair notlar paylaşmak istiyorum. Ancak tabii ki sadece bununla sınırlı olmadan hayata ve kente dair pek çok şeyi paylaşabiliriz.

Kentin kültür ve sanat hayatı da bu köşenin gündemini meşgul eden konular arasında yer alacak. Bu tanışma yazısında kente dair etkinliklerinizi, toplumsal sorumluluk projelerinizi benimle paylaşırsanız bu köşede yer vermeye çalışacağımı da belirteyim. Derslerimde, her gün milyonlarca olay yaşanırken yalnızca bazılarının gazetelerde yer bulabildiğini konuşuruz. Çünkü bazıları gözden kaçar ya da gündemin yoğunluğunda kendine yer bulamaz. İşte burada gündemin yoğunluğunda gözden kaçırdıklarımızı da konuşalım istiyorum.

Güzel bir başlangıç olması dileğiyle…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Emel Baştürk - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Seher - Kalemine sağlık hocam, güzel bir başlangıç olmuş. Hayırlı olsun. Yazıları heyecanla bekleyeceğim.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Şubat 13:32

Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?