Reklamı Kapat

Bilime göre mutluluğun sırrı işte bu 11 maddede yatıyor

Oscar Wilde,”insanlardan çoğunun mutluluğu ve mutsuzluğu kendi düşünce ve inanışlarına bağlıdır” der.

Evet mutsuzluğun kökeninde depresif bir ruh halinin bulunduğunu belirtiyor uzmanlar.

Siz siz olun hayatta yaşanacak, mutlu olacak çok şey olduğunun farkına varıp, mutluluğun yolunun yapabileceğiniz küçük değişikliklerden geçtiğini unutmayın.

Dünyanın dört bir yanında yapılan bilimsel araştırmalar; mutluluğun formülünü bulmaya çalışıyor.

Son yıllarda mutluluk, yaşama sevinci ve pozitif olma konularına sıkça eğilen bilim adamları, ortaya hayatı güzelleştirecek öneriler çıkardı.

İŞTE O ÖNERİLER...

Yardımsever olun

Psikoloji alanında yapılan araştırmalara göre kendiniz için değil de, başka insanlar için para harcamak, size kendinizi daha iyi hissettirecek. Bağış yaparak ve başkalarına para vererek mutluluğu yakalayabilirsiniz.

Gülümseyin

Gülümsemek ve mutluymuş gibi davranmak, gerçekten üzgün olduğunuzda kendinizi daha iyi hissetmenize neden oluyor. Birçok araştırmaya göre; sadece gülümseme hareketi bile, insanların kendilerini daha mutlu hissetmelerine sebep oluyor.

Bol bol şükredin

Her gece sizi mutlu eden üç iyi şeyi aklınızdan geçirin. (Çok önemli şeyler olması gerekmez. Sizi mutlu eden çok basit şeyler de olabilir). Bunu yapanlar diğerlerinden daha mutlu olmaktadır.

Yeni bir şey deneyin

Hayatlarındaki rutini değiştiren, yeni deneyimler yaşayan, ,maceraya atılan insanların diğerlerinden daha mutlu olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlandı. Tüm bu yapılanların, yeni şeyler denemenin beyin dalgalarını uyardığı belirlendi.

Hedef belirleyin

Kendisine uzun veya kısa vadeli hedef koyanlar diğerlerine göre daha mutlu oluyor. Çünkü bir amaç için çalışmak olumlu duyguları harekete geçiriyor.

Tarafsız olun

Sizin gibi düşünmeyenler de olduğunu kabul edin. Mutlu olmak için tarafsız olmak, inatla kendi bakış açınızı savunmaktan vazgeçin. Hem enerjiniz size kalacak hem de mutlu olacaksınız.

İnançlı olun

Yapılan çalışmalara göre; inançlı insanlar, olmayanlara göre hayatlarından çok daha memnun ve daha mutlu. Doç. Bruce Headey'in, Melbourne Üniversitesi'nde yaptığı 25 yılık araştırmanın sonucunda; inançlı insanların, kariyer endişesinden kaçındıkları ve duygusal açıdan daha istikrarlı oldukları ortaya çıktı.

En az 6 saat uyuyun

İngiltere'de yapılan bir çalışma; günde en az 6 saat 15 dakika kesintisiz uyumanın, insanları mutlu ettiğini gözler önüne serdi.

10 iyi arkadaş edinin

Nottingham Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırma; en az 10 iyi arkadaşa sahip olduğunu söyleyen yetişkinlerin, beş veya daha az yakın arkadaşa sahip olanlardan daha mutlu olduğunu ortaya
koydu.

Romantizm önemli

İlişkilerin, mutluluk üzerinde olumlu etkisi var. Cornell Üniversitesi'nin yaptığı araştırmaya göre; ilişkisi olan insanlar; olmayanlara göre daha mutlu.

İşe yakın oturun

İş yerine 20 dakika mesafede oturan kişilerin, daha mutlu olduğu iddia ediliyor. Uzmanlar, her gün ev ve iş arasında uzun zaman harcamanın fiziksel ve ruhsal açıdan insanları olumsuz etkilediğini belirtiyor. (Alıntı- Azra’nın Günlüğü- Mynet.com)

Yaşlı nüfusunun azaldığı tek il “GÜMÜŞHANE”

Ajans Press’in, T.C. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı verilerinden elde ettiği bilgilere göre, Türkiye’de 2010’dan 2018’e kadar geçen sürede yaşlı nüfus artışı 1,18 oldu. Yaşlı nüfusunun en çok arttığı iller ise sırasıyla Zonguldak, Yozgat, Adana, Ağrı, Adıyaman, Aksaray, Tokat, Iğdır, Mersin, Hakkâri, İzmir ve Antalya olarak kaydedildi. Buna karşın yaşlı nüfusunun azaldığı tek il Gümüşhane olarak gözlendi. Yaşlı nüfusuna paralel olarak Türkiye’deki huzur evi sayısı da incelenirken özel, diğer ve kamuya bağlı olmak üzere 411 adet olduğu saptandı. Sadece bakanlığa bağlı huzur evi sayısı ise 152 olarak kayıtlara geçti.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Koronavirüs ile mücadelede sokağa çıkma yasağı uygulanmalı mı?