Reklamı Kapat

Soma işçilerine yapılan haksızlık

Hepimizin bildiği gibi Soma’da katliam gibi bir maden kazası yaşandı. 301 madencimiz öldü, öldü demiyorum.

Öldürüldü.

Bu 301 madenci adına arkadaşları ve madenci yakınları Soma 301 Madenciler Derneği adı altında örgütlendiler.

Soma’da bu kazadan sonra 3.500 işçi işken atıldı. Bu işçiler haklarını alamadıkları için zaman zaman seslerini kamuoyuna ve siyasi iktidara duyurmak istediler. Son olarak bu işçiler adına 50 işçi, hükümetle görüşmek için Ankara’ya yürüme kararı aldılar. Ne var ki, işçiler Manisa çıkışında, Karaağaçta durduruldu ve Ankara’ya yürümeleri güvenlik kuvvetleri tarafından engellendi. İşçiler sanıyorum 40 gün Karaağaçta beklediler. Sonunda beş kişinin yetkililerle görüşmeleri için Ankara’ya gitmelerine izin verildi.

Bu dernek Soma’da Belediye’ye ait bir işyerini kiralamış. Dernek kirasını ödeyemediği için Soma Belediyesi ya kiranızı ödeyin, ya da işyerini tahliye edin diyormuş.

Soma Belediye Başkanı kendi hemşerilerinin yüzüne nasıl bakacak?

Dernek başkanı bu dernek açıldığında siyasiler bizimle birlikte kurdela kestiler, kameralara, gazetelere pozlar verdiler. Şimdi ne oldu da, birdenbire “İşyerinden çıkın” diyorlar. Başkan, “Biz acılar üzerine kurulmuş bir derneğiz. Bu bize yapılmamalı” diye isyan ediyor.

Acılar üzerine kurulmuş Soma 301Madenciler Derneğine bu yapılırsa, başka derneklere neler yapılır?

Dernek başkanı devam ediyor. Acaba, bizim haklarımızı almak için verdiğimiz mücadele mi belediye yetkililerini kızdırdı?

Acaba fazla. Evet! Bu ülkede hakkınızı aradığınız zaman, patron ya üstünüze araba sürüyor, ya da patronlar adına güvenlik güçleri biber gazı, cop kullanıyor.

Ne güvenlik güçlerinin copu, biber gazı, ne de patronların lüks arabalarını üzerinize sürmeleri sizleri yıldırmasın işçi kardeşlerim. Bana göre hakkını aramayan insan, insan değildir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Kamil Çöpür - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Koronavirüs ile mücadelede sokağa çıkma yasağı uygulanmalı mı?