Reklamı Kapat

Ümran Özdemir ile KASK üzerine…

Ümran Özdemir, yaptığımız bu söyleşide, KASK’ın hedeflerinden bahsetti. Kentimizi tanıtıcı, Kocaeli’de gerçekleşen sosyal ve kültürel etkinliklerin, doğa ve köylerinin fotoğraflanacağı proje grupları oluşturarak kent kimliğine ait arşiv yaratmanın hedefleri arasında olduğunu söyledi ve Kocaeli ile ilgili daha pek çok projeden bahsetti bizlere.

Ümran Hanım, biraz kendinizden bahseder misiniz?

Aslen Çanakkale’liyim, 1973 yılında Bandırma’da doğdum. Trakya Üniversitesi Tekirdağ MYO İşletme bölümü ve Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü bitirdim. Yirmi üç yıldır Kocaeli’de yaşıyorum. Evli ve bir kız annesiyim. Makine Mühendisleri Odasında yirmi iki yıldan bu yana mesaim devam ediyor. Kendinizi ait hissettiğiniz yer neresi ise oralı oluyorsunuz bir süre sonra. O yüzden Kocaeli’de yaşamaktan, Kocaeli’li olmaktan çok memnunum.

İlk fotoğraf merakınız nasıl başladı? 

Ağabeyim benim idolüm, fotoğrafa merakımda çocukluk yaşlarımda ağabeyimin ilgisiyle başladı. Makinemiz yoktu belki ama ödünç alınan arkadaş makineleriyle çekilen birkaç fotoğraf çok değerliydi bizler için. Sonrasında öncelikler değişti, ötelendi istekler. Hep istediğim ama daha uygun zamanı kolladığım planlarımın içerisinde oldu. Hayatın geçip gittiğini, isteklerin ötelenmemesini fark ettiğim 2003 yılında KASK’ta Temel Fotoğraf Bilgisi Seminerine katılarak fotoğraf dünyasına ilk ciddi adımımı attım. Uzun süre hayalini kurduğunuz istekleriniz tutkuya dönüşebiliyor. Fotoğrafta benim için öyle şu an. Beni mutlu eden, motive eden bir hobi, terapi gibi adeta. Bu tutkumu, benim gibi fotoğraf sevdalılarının bulunduğu KASK’ta, Yönetim Kurulu üyesi olarak ve Dernek çalışmalarında görev alarak taşıdım. 2012-2016 yılları arasında Yönetim Kurulu üyeliği, 2016 yılından bu yana ise KASK Başkanı olarak görevimi yürütmekteyim.

Kask dışında, fotoğrafla ilginiz, bağlantınız var mı ve yapmak istedikleriniz neler?

2009 yılında Dernek üyeliğim başladığında ilk fotoğraf gösterimi “Eskici Pazarı Çocukları” adıyla KASK’ta gerçekleştirmiştim. Kentimizde perşembe pazarında kurulan bitpazarı satıcılarının çocuklarını konu alan bir projeydi. KASK şu an fotoğrafın önünde açıkçası, ayrı bir tutku benim için. Kendinizi ait hissettiğiniz, fotoğraf ortak paydanızla birçok güzel insana dokunuyor olmanız, birlikte hareket etmeniz, aynı dili konuşuyor olmanızın tarifi hakikaten zor. Zaman ayırıp kendiniz çekemiyor olsanız dahi güzel fotoğraf üreten üyeleriniz adına mutlu oluyor, gurur duyuyorsunuz. Dernekçilik zaman ve emek gerektiriyor, bu yüzden enerjimin çoğunu KASK adına ayırıyorum, uygulama gezilerimizde çektiğimiz fotoğraflar ise ruhumu beslemeye yetiyor şu an için. Elbette proje esaslı yapmak istediklerim var, belgesel çalışmak isterim, sergi ile taçlandırmak isterim fotoğraflarımı. Ama kısa sürede yapılan işler dışında en ince ayrıntısına kadar düşünüp emek harcayarak olsun istiyorum. Sanırım bunun için biraz zamana ihtiyacım var.

KASK’ın çalışmalarından biraz bahseder misiniz, Kask’ın hedefi nedir, neler yapmayı düşünüyorsunuz şu an ve ileriye dönük?

Derneğimizin amaçları arasında yer alan fotoğraf sanatının öğrenilmesini, geliştirilmesini ve yaygınlaştırılmasını sağlamak, amatör ve profesyonel sanatçılar arasında dayanışma ve iletişimi kurmak amacıyla KASK kırk yıldan bu yana çalışmalarını sürdürmekte, etkinliklerine devam etmektedir. Kocaeli Fotoğraf Sanatı Derneği, düzenlediği gösteriler, söyleşiler, paneller, seminerler, workshoplar ve sergiler ile üyelerimizin dışında Kocaeli halkına da sanatsal olduğu kadar kültürel ve sosyal alanda açılımlar sunmaktadır. Bu çalışmaları ile üyelerini ve fotoğraf sanatına gönül veren herkesi bir araya getirmekte, ülkemizdeki fotoğraf çalışmalarından örnekleri şehrimize taşımaktadır. Bildiğiniz gibi her salı akşamı düzenlenen fotoğraf gösterilerinde, konusunda uzman fotoğrafçıları kentimizde ağırlayarak üyelerimiz ve fotoğraf severler ile buluşturmaktadır. Dernek adına büyük bir değer ve eski başkanımız Suha Kocaoğlu’nun adını yaşatmak için düzenlediğimiz Fotoğraf Yarışmasının bu yıl 2.ncisini düzenleyeceğiz. KASK ve 9. Çağın Göz Hastanesi işbirliği ile düzenlenen fotoğraf yarışmasında bu yılın konusu. “Göz Alabildiğine Suyun Rengi”

Derneğimizin hedefleri arasında; Kentimizi tanıtıcı, Kocaeli’de gerçekleşen sosyal ve kültürel etkinliklerinin, doğasının, köylerinin fotoğraflanacağı proje grupları oluşturarak kent kimliğine ait arşiv yaratmak. Yaşadığımız şehre ilişkin sorumluluk bilinciyle etkin, yararlı, kalıcı faaliyetler sürdürmek. Kentimizdeki Belediyeler, Dernekler, STK’lar, Kurum ve Kuruluşlar ile ortak projeler gerçekleştirmek ve çocuklarımıza, gençlerimize fotoğrafı tanıtmak ve sevdirmek amacıyla bilgilendirme seminerleri düzenlemek yer almaktadır.

(GFSD) Gölcük Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği, (TFSF) Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu olduğunu anlıyoruz ama (KASK) Kocaeli Fotoğraf Sanatı Derneği? Neden KFSD değil?

Derneğimiz 1980 yılında “Kocaeli Amatör Sanatçılar Kulübü” adı ile kurulmuş. Kuruluşunda tüm plastik sanatları kapsaması düşünülen KASK, kısa sürede fotoğraf severlerin sürekli etkinlikleriyle tamamen bir fotoğraf derneği kimliğine bürünmüştür. Kısa adı saklı kalmak şartıyla isim değişikliğine gidilmiş ve “Kocaeli Fotoğraf Sanatı Derneği” adını almıştır.

An’ı dondurmak ve sonra tekrardan can vermek sizce nasıl bir duygu?

Geçip giden ve durdurulması imkansız olan zaman diliminde anı dondurmak, ölümsüzleştirmek müthiş bir duygu aslına bakarsanız. Zaman geçip gidiyor, doğa değişiyor, insan değişiyor, toplum değişiyor. Siz bu değişkenlik içerisinde çektiğiniz fotoğrafla o an’ı belgeleyerek ileriki döneme kanıt bırakıyorsunuz. Bir de bu sizin gözünüzden, bakışınızdan olunca kendinizle bütünleşiyor. Kendimizi ifade etmenin bir yöntemi olarak fotoğraf çekeriz çoğu zaman. Kelimelere dökemediğimiz, bizi var eden değerlerimize, özümüze ait olan görme biçimimizi fotoğraf karelerine yansıtırız. Bir derdimiz, söylenecek sözümüz varsa ortaya çıkan fotoğraflara yansır çoğunlukla. Elbetteki iyi işler verilen emekle doğru orantılı olacaktır.

Türkiye de ve dünyada fotoğraf çekmenin amacı aynı mı, mesela bir Japon genciyle bizim gencimiz nasıl bir durumda ve bizim fotoğrafımız dünya da nerede?

Diliniz ne olursa olsun, fotoğraftaki dil evrenseldir. Bu özelliği ile kültürel farklılıklar dışında temel anlatım diline sahiptir. O an’ı yakalamak ve aktarmak tüm fotoğraf sanatçılarının ortak kaygısıdır. Dünyada Türk fotoğrafı dediğimizde adını duyurmuş birçok fotoğraf sanatçısı bulunmaktadır ancak sanata destek arttıkça daha çok isim fotoğraf sanatında adını duyurma şansına sahip olacaktır.

Fotoğrafta estetik kaygısı var mı?

Fotoğrafı hangi amaçla çektiğinizle alakalı bir durum bu. Fotoğrafçı, zamanı kendi değerleriyle yorumlayarak kayıt altına alır ve onları görünür kılar. Anı fotoğrafı çekiyorsanız, o zaman dilimindeki size ait değerleri yansıtmak istersiniz fotoğrafa. Belgesel bir çalışma için fotoğraf çekiyorsanız estetik dışında öncelikleriniz çok farklı olacaktır. Ama genel olarak aldığımız eğitimler, izlediğimiz fotoğraflar, okuduğumuz kitaplar ışığında fotoğraf çekerken estetik kaygı öğrenilmiş bir davranıştır. Çektiğimiz her fotoğraf bizim için özeldir, güzel gelir her yönüyle. Ve isteriz ki izleyen herkes bu güzelliği görsün, beğensin. Bu yüzden de dikkat ederiz. Unutulmaması gereken husus estetik kaygının, fotoğrafta verilmek istenen duygunun önüne geçmemesidir.

Görme Kültürü nedir?

Fotoğrafı estetik kaygılarla yorumlamak ve aynı zamanda nesnel olmayan bir biçimde ele almak gerekir. Bazen var olanı olduğu gibi aktarmak bazen de var olanı fotoğrafçının iç dünyası ile özdeşleştirerek hayal dünyasını yansıttığı açıdan ele almak gerekir. Fotoğraflarla izleyeni tanık yapmak görme kültürünün bir parçası olmaktadır.

Fotoğrafa ilgi çoğalıyor, peki, siz buna nasıl bakıyorsunuz, herkes fotoğrafın hakkını vermeli mi?

Fotoğrafa ilginin çoğalması toplumumuzun sanata yakınlaşması açısından sevindirici bir gelişmedir. Teknolojinin hayatımıza girmesiyle öğrenmeye açık herkesin kolaylıkla bilgiye erişebildiği bir çağdayız. Farklı tarzda fotoğraflara ya da fotoğrafçıların paylaştıkları ürünlerine baktıkça oluşan görsel algının arttığını görmekteyiz. Ancak fotoğraf üretimi kolay gibi görünse de, fotoğraf sadece deklanşöre basmaktan fazlasını gerektirir. Bu yüzden fotoğrafa merak salan kişilerin fazla sayıda fotoğraf çekmekten ziyade kaliteli işler üretmesi önem taşımaktadır.

Size son bir soru, fotoğrafa yeni başlayanlar nelere dikkat etmeli, nasıl bir yol izlemeli? KASK’a gelmek dışında.

Fotoğrafa yeni başlayanlar öncelikle kullandıkları makineyi çok iyi tanımalı ve bol bol fotoğraf izlemelidir. Teknolojik gelişmelerle internetten birçok kaynağa ve fotoğraf sanatçısına ulaşmaları mümkündür. Ancak bu fotoğraf sanatçıları ve ustalarıyla yüz yüze bir araya gelmek, onlarla fotoğrafı beraber deneyimlemek, küçük ipuçlarını yakalamak ekran başında yaşanamayacak deneyimlerdir. İşte bu noktada biz tüm fotoğraf severleri KASK’a bekliyoruz.

Ümran Hanım, verdiğiniz bilgiler ile fotoğraf severlere destek olma adına size çok teşekkür ediyorum.  Ben de teşekkür ederim Gül Hanım.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Gül Anasal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Koronavirüs ile mücadelede sokağa çıkma yasağı uygulanmalı mı?