Reklamı Kapat

Kocaeli Büyükşehir, FETÖ’nün yurt ve okullarına imar izni verdi?

Dün ulusal gazetelerde CHP Milletvekili Gürsel Tekin’in FETÖ yurtlarına dair açıklamaları var. Detaylı yapıldığı anlaşılan bu çalışmaya göre FETO, 81 ilde belediyelerin izni ile 109 tane yurt açmış.

26 Mart 2012 tarihinde dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun yanındaki kişilerle beraber bir haftalık ABD ziyaretine gittiğini, arkasından Mayıs 2015’te olsa gerek Kocaeli Büyükşehir grubu, belediye başkanları ve bazı milletvekillerinin gazetecileri de yanlarına alarak ABD’ye gittiğini biliyoruz. Özgür Kocaeli Gazetesinin 2 Mayıs 2015 tarihli İSMET ÇİĞİT’in “HERKES PENSİLVANYA’YA, BİZ BALTİMOR’A GİTMİŞTİK” başlıklı köşesine bakın bunun doğru olduğunu göreceksiniz.

**

İsmet Çiğit yazısında bu seyahatin MARYLAND’ın eyalet yönetimi tarafından  organize edildiği söylenerek ABD’ ye gittiğini, ama oraya vardıklarında seyahatin Hizmet Grubu tarafından düzenlendiğinin anlaşıldığını, 20 kişilik gruptan İbrahim Karaosmanoğlu ve kendisi dışındakilerin tamamının bir saat uzaklıktaki PENSİLVANYA’ya gittiklerini, hatta gittiğine pişman olduğunu da ayrıntısı ile yazıyor.

Bugünlerde ülkemizde FETÖ’nun siyasi ayağının kim olduğu tartışılıyor. Herkes bir birini suçluyor. Bunu anlamanın yolu FETO’ya kimlerin kaynak aktardıkları, kimlerin işlerini kolaylaştırdıklarını bulmaktan geçmiyor mu? Bunun için Gürsel Tekin’in araştırması ve haberi çok önem kazanıyor.

Zira FETÖ grubuna ekonomik güç kazandıran ciddi diğer avantajların yanında gençleri kazandığı yurtları konusunda da ciddi avantajların da sağlandığı biliniyor.

**

Soru şu; Gürsel Tekin’in bahsettiği 109 yurt dahil,  Kocaeli’de AKP’li ilçe belediyeleri ve tabii ki son mercii olan Büyükşehir Belediyesi kaç tane FETÖ okuluna inşaat izni verdi, kaç tane FETÖ  yurdunun açılış iznini şartları zorlayarak verdi.

**

Güçlü muhalefet ve güçlü basın varsa demokrasi var. Bunlar yoksa demokrasi yok. Muhalefet, Kocaeli’de ne yazık ki kendi iç meseleleri ile boğuşup iç mücadele ile uğraşırken bu denli önemli konuları es geçebiliyor. Büyük zorluklar içersinde işlerini yapmaya çalışan muhalefet meclis üyelerine gereği kadar örgüt desteği verilmiyor. Bu destek verilerek bu konuların en üst düzeyde araştırılması ve kamuoyunun bilgilendirilmesi gerekir.

Demokrasi haksızlıklar karşısında, gerçeğin ortaya çıkartılması ve kamuoyu ile paylaşılması konusunda çok ciddi bir mücadele gerektirir. Etkili muhalefetle ancak iktidar alternatifi olunabilir.

**

Yeniden soralım;

2012 ve 2015 de AKP’li belediye başkanları ve milletvekilleri ile siyasiler neden ABD ye gittiler. Orada neler yaptılar. Pensilvanya’ya kimler gitti, kimler gitmedi. FETO okullarına ve yurtlarına ne kadar imar rantı dağıtıldı, bunları kimler yaptı, bunların meclis kararları nerede, bu okul ve yurtlar ne oldu.

Kocaeli’de iktidar uzun zamandır çok rahat. Bakalım bu sorulara cevap gelecek, yada muhalefet cevap konusunda iktidarı zorlayacak mı?

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fahri Örengül - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Ersoy Kandemir - Bu ilde cayır cayır düne kadar fettullahçı olduğunu açık açık söyleyenler hala idari makamlarda oturmaktadır,benim tespitlerime göre Sakarya,Bursa ve Kocaeli bu yapılanmanın en büyük üçgenidir kamu teşkilatları,belediyeler ve sanayiler açısından!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Şubat 20:20
01

Izmitli - karaosmanoğlunun en büyük fetocu olduğunu herkes bilir. ama şuna inanıyorum birgün yargı karşısında bunun hesabına verecekler. zaman herşeyin ilacıdır.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 19 Şubat 11:36

Anket Koronavirüs ile mücadelede sokağa çıkma yasağı uygulanmalı mı?