Reklamı Kapat

Tamamen doluyuz!..

Yazımın başlığı, geçen hafta izlediğim bir tiyatro oyununun adıdır.

Kocaeli Büyükşehir Tiyatrosu’nun bu sezonda programına giren bu “tek kişilik” oyunda, bu kentin “gerçek bir sanat insanı” olan Aytek Mete Elgün oynuyor.

Oyun “tek kişilik” ama oyunun içinde 30 kadar farklı karakter de var!

“Nasıl yani?” diyeceksiniz.

Oyun yazarı Becky Mode, Amerikalı bir oyun yazarı ve Newyork’taki ünlü bir restoranda rezervasyon görevlisi Sam’ın zor koşullar altında sürdürdüğü çileli iş öyküsünü anlatıyor.

Oyun, “Romantik” unsurlar da içeriyor.

Üst üste gelen telefonlara yanıt vermeye çalışan Sam, karşısına çıkan karakterleri mutlu etmeye çalışıyor.

Oyun tek kişiyle oynanıyor ama büyük ve yetenekli bir ekibin emeği ile sahneleniyor.

İzlediğim oyuna geçmeden önce bir bilgi vermeliyim;

Bu oyun İstanbul’da “Tiyatro Bahane” adlı sahnede Gökçer Genç ve İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda ise “Efe Erkekli” tarafından oynanmış.

Oyuncuların muhatap olduğu karakterler ise, görsel olarak değil “sesleri ile” sahnede yer almışlar. Doğal olarak, her iki oyunda, sesleri de tanınmış olan kimi değerli sanatçılar katkı vermişler.

Örneğin; Şevket Çoruh, Engin Hepileri, Hasibe Eren, Bülent Şakrak, Altan Erkekli gibi oyuncular.

Ancak, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun değerli ve yetenekli sanat kadrosu ise büyük bir fark yaratmışlar.

Öncelikle, zeka ve emek ürünü bir “sahne tasarımı” dikkati çekiyor. Sahnede, yanılmıyorsam 9 ekran yer alıyor. Telefonda, Sam’i arayan  her karakter bu ekranlarda karşımıza çıkıyor!

Sam’ın görüştüğü kişilerle iletişimi, müthiş bir “eşleşme” örneği. Önceden yapılmış çekimler, sanki aynı anda diyalog içine giriliyormuş gibi kusursuz bir tempoda geliyor sahnedeki ekranlara.

Ama oyunun en önemli ve etkileyici yanı, karşımıza çıkan 30 kadar farklı karakterin aynı kişi yani “Aytek Mete Elgün” tarafından canlandırılması.

Kimileri kadın, kimileri erkek olan, birbirinden farklı kostümler, makyaj ve ses tonlamaları ile 30 ayrı kişiliği kusursuz canlandırabilmek büyük bir YETENEK işidir.

 Ve bu yetenek Aytek Mete Elgün’de var…

Ancak, Aytek;  “Bu oyunun bir başarısı varsa, bu oyuna emek veren tüm kadronun ortak başarısıdır. Beni yüreklendiren, her türlü desteği veren yönetmenim Volkan Dinç’e, oyunda Kumanda’da yer alan ve adeta oyun arkadaşlarım olan İlker Sevüker ve Aktürk Aksoy’a özellikle teşekkür ediyorum” diyor.

Oyunda canlandırdığı karakterlerin çekimlerinin on gün sürdüğünü, bu karakterlerin belirlenmesinde, saç, makyaj ve kostüm tasarımları için büyük emek verildiğinin altını çizen Aytek, oyunda bazıları Kocaeli Üniversitesi’nde Tiyatro Bölümü son sınıf öğrencileri ve Dramatik Yazarlık Bölümü öğrencileri olan Anıl Yeniler, Alihan Durgut, Büşra Özdemir, Tuğçe Kamaş, Sümeyye Arık, Sevilay Yazıcı, Hikmet Ağ, Merve Saral ve Çimen Bülbül’ün de asistan olarak emek verdiklerini belirtiyor.

Çok haklı ve saygıdeğer bir yaklaşım örneği bu.

Bu kusursuz oyunda Aytek’in yanı sıra yetenek ve emeklerine büyük saygı duyduğum değerli sanatçılardan da söz etmeliyiz.

Oyunun yönetmeni; Volkan Dinç ve yardımcısı Serhat Güzel,

Dekorda: Rona Topçuoğlu, Müziklerde : Tunç Ulusoy,

Işık düzeninde : Erol Dinçdemir, Kostüm tasarım ve uygulamada: Emine Kaynak Yıldırım, Dramaturg ; Sevil Koç, Efekt’te : İlker Sevüker, Görüntü tasarım; ; Aktürk Aksoy, Işık kumanda’da; Oktay Çağın, Bülent Baltacı, Sahne Amiri ; Afşin Şenemre, Saç- makyaj; Çağla Özden, Gülay Turan, teknik işlerde; Mehmet Çelik, Feridun Ülgen, Hasan Üdge,

ve elbette, Genel Sanat Yönetmeni Aydın Sigalı’yı içtenlikle kutluyorum.

Her oyun bir ekip işidir. Ekip bilgili ve yetenekli insanlardan oluşursa, oyuna da oyuncuya da çok değer katar. Bir “amatör tiyatrocu” olarak bu oyunu izleme şansı bulduğum için çok mutluyum.

Bu güzel oyunu herkes izlemeli.

Salon her oyunda TAMAMEN DOLU olmalı…

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Koronavirüs ile mücadelede sokağa çıkma yasağı uygulanmalı mı?