Reklamı Kapat

Gel de Atatürk’ü anma.

Atatürk Kastamonu Valiliğini ziyaret eder.

Valilikte görevliler arasında bir telaşın olduğunu görür. Önceleri pek ilgilenmez. Görevliler arasında tartışma uzayınca durumu merak eder ve sorununuz nedir diye sorar.

“Efendim dün Vali Bey bir toplantıda ayağa kalkmayan bir öğretmeni görevden alması için İl Milli Eğitim Müdürlüğüne talimat verdi. Tartışmamız bu yönde.”

Olayın içyüzünü sorar. Kastamonu Valisi bir toplantı için salona girdiğinde o anda başka bir şeyle uğraşan bir öğretmen Valinin içeri girdiğini görmez ve ayağa kalkmaz. Vali öğretmene bağırır, çağırır. Öğretmen neden ayağa kalkmadığını anlatsa da Vali dinlemez.

Bu konuda hiç fikir beyan etmeyen Atatürk, Ankara’ya döndüğünde Kastamonu Valisini derhal görevden alın diye yetkililere emir verir.

Yetkililer, “Efendim Kastamonu Valisi çok çalışkan, Cumhuriyete bağlı bir vali.” deseler de Atatürk “Bir öğretmenle uğraşan, zamanını bir öğretmenin görevden alınması için harcayan bir validen bu ülkeye bir fayda gelmez” diye karşılık verir.

Sonuçta Vali görevden alınır.

Konya Valisini de unutmamak gerekir. Hani 10 Kasımda öğretmen diye bir gazeteciyi doğru oturmuyor diye herkesin huzurunda azarlaması.

1977’ li yıllarda görevden alınmam için bırakın valiyi, o günün siyasi iktidarının tüm yetkilileri çok çaba harcadılar. Ben kimdim, ne yapmıştım, suçum neydi? Tek suçum demokratik bir eğitim istemem, emeğin en yüce değer olduğunu savunmamdır.

Bugüne geldiğimizde Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan bir kafede iki bayan arasındaki bir tartışmayı günlerce meydanlarda söyleyip durdu. Neymiş, türbanlı bir bayana başka bir kadın hakaret etmiş. İşi getirip götürdü türbana bağladı.

Kim kime hakaret etmiş iş mahkemeye düştüğü için bu konuda fikir beyan etmem doğru olmaz.

Demek ki Sayın Cumhurbaşkanının iki bayan arasındaki sözlü tartışmayı sorun edecek kadar zamanı çok.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Kamil Çöpür - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Ersoy Kandemir - Valiler devletimizin göz bebeğidir,katarakt olmuş yada konjuktivit olmuş göz nasıl tedavi edilirse devletimizde gözlerini sık sık muayene tedavi etmeli,tedavi olmayana yapacak yek pare çözümü de Atamız yıllar önce söylemiş zaten,darısı Kocaeli Valisi ve yardımcılarının başına diyorum,ben kendisinin dürüst bir insan olmadığına inanıyorum,bunun için haklı delilli ispatlı gerekçelerim de var,son üç Kocaeli Valisinin bu ile çok fazla katkıları olmadığına inanırım.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Şubat 04:13
01

Erutuğrul Gülmez - siz ne demek istiyorsunuz? Türkiye Cumhuriyetinin Kurucu genel başkanı Atatürke buradan inceden gönderme mi yapmak istiyorsunuz?, biri öğretmenle biri tartışan kadınla uğraşıyor diye ?.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Şubat 22:41

Anket Koronavirüs ile mücadelede sokağa çıkma yasağı uygulanmalı mı?