Reklamı Kapat

MİLAS-ÖREN’DE BİR BAŞKA YAŞAM..

 Son birkaç yıldır, yaklaşık 5-6 ay Milas-Kıyıkışlacık, Zeytinlikuyu köyünde yaşıyorum.

Beni bu köye çeken en büyük neden “SESSİZLİK ve TERTEMİZ BİR HAVA.” Küçük bir konut ve küçük bir bahçem var. Meyve ağaçlarım ve kendi elimle yetiştirdiğim sebzelerim var. Bu huzur beldesinde düşünmek, araştırmak, yazı yazmak da bir başka keyif.

Milas’a bağlı ÖREN beldesinde de yakınlarım ve İzmit kökenli dostlarım var. Bunlardan biri, Emekli Albay İbrahim Yıldırım. Bütün bir yılı eşi Nazife Hanım’la birlikte burada yaşıyor.

Nazife Hanım, İzmit’te bir özel sektör kurumunda yıllarca çalışmış ve emekli olmuş. Son 10 yıldır da eşiyle birlikte Ören’de yaşıyor.

“Neden Ören?” diye sorduğumda şu yanıtı veriyor; “Gölcük’te doğdum büyüdüm. Son 10 yıla kadar İzmit’te yaşadım. Akrabalarım, eşim-dostum, arkadaşlarım var. Ama, İzmit “sağlıklı bir yaşam” için büyük bir tehdit altında. Doğası hızla kirlenen, özellikle Kanser vakalarının da arttığı bir kent oldu. Bizim alışageldiğimiz güzelim “insan ilişkilerini” de yitirdi! Bizim tek isteğimiz, “insanca bir yaşam.”

Temiz bir doğada, sağlıklı bir beslenme olanağı ile yaşamak en büyük zenginlik. Burada bunu bulduk.”

İlginç olan şu ki, Nazife Hanım “üretken” ve “aktif” bir yaşam biçimini de istiyor ve yaşıyor. Örneğin; Ören’de, yerleşik halkın “suya çam çırası koyup içtiğine” tanık olmuş. Ekolojinin temel bir kuralı olan; “Doğa ile birlikte yaşamak” ilkesini benimsemiş. Yaşamının büyük kısmını dağlarda geçiriyor. Örneğin Kapari, yabani yeşil incir ve küçük çam kozalağı topluyor. Örneğin, çam kozalağı ile ürettiği karışımla “Koah ve Astım hastalarına” şifa dağıtıyor. Doğal koşullarda üretilen limon, turunç ve yabani incirle reçeller üretiyor. Kapari turşusu yapıyor.

Bir yandan da sürekli kitap okuyor. Yerel halkla sıkı dostluklar kurumuş.

Ezcümle, doğa ve insanla, “denge, düzen, ölçü ve uyum” içinde bir yaşam kurmuş.

Eğer yolunuz Milas-Ören’e düşerse, Nazife Hanım ve değerli eşi İbrahim Bey’i aramalısınız. Onların, “sıla özlemleri” var. Sizlerin de onlardan alacağınız çok değerli bilgiler ve yaşam keyfi olacaktır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Corona virüsü için alınan tedbirleri yeterli buluyor musunuz?