Reklamı Kapat

Deprem için Fay Yasası çıkarılsın!

Jeoloji Mühendisleri Odası Kocaeli İl Temsilcisi Niyazi Temizkan’ın açıklamalarına zaman zaman bu köşede yer veriyorum.

Önemli açıklamalarda bulunuyor.

Temizkan, son günlerde yaşanan depremlerle ilgili bir değerlendirmede bulundu.

TBMM’ye açır çağrıda bulunarak, Fay Yasası’nın çıkarılmasını istedi… 

Temizkan’ın açıklamasını birlikte okuyalım;

İRAN’DA DEPREM

23.02.2020 saat 08.53 itibariyle, Türkiye-İran sırında 5,9 (Mw) büyüklüğünde bir deprem meydana geldi…

İran’ın Khoy şehrinde gerçekleşen deprem, Van’ın Başkale İlçesine bağlı sınır mahallelerinde yıkıma neden olmuş, yaşanan depremin ardından resmi verilere göre 10 vatandaşımız yaşamını yitirmiş, 8’i ağır olmak üzere 35 vatandaşımız ise yaralanmıştır.

**

Gerek 42 vatandaşımızın yaşamını yitirdiği, 1600’ü aşkın vatandaşımızın yaralandığı Sivrice ( Elazığ) depremi, gerekse Denizli, Manisa, Akhisar ve bugün yaşanan ve 10 vatandaşımızın yaşamını yitirdiği, 35’i aşkın vatandaşımızın yaralandığı Khoy depremleri de göstermektedir ki, en çok ölüm ve hasar doğrudan fay zonları ve hatları üzerinde kurulan yerleşim birimlerinde meydana gelmekte.

**

MTA Genel Müdürlüğünün 2012 yılında yayınladığı Türkiye Diri Fay Haritası göz önüne alındığında 18 kent, 80’i aşkın ilçe, 502’yi aşkın köyümüzün doğrudan fay zonları üzerine bulunduğu, bu zonlar üzerinde 100.000’i aşkın binanın yer aldığı görülmektedir. Fay hatları veya zonları üzerinde yer alan binalarda yaşayan yurttaşlarımız her an olabilecek bir depremde öncelikli olarak etkilenecek, hiç istemesek de, birçok yurttaşımız yaşamını yitirecektir.

**

Fay hatları ve zonları üzerinde yer alan yurttaşlarımızın can güvenliklerinin sağlanması amacıyla 7269 sayılı Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısıyla Alınacak Tedbirlerle Yapılacak Yardımlara Dair Kanun’un 2. Maddesinin 1. fıkrası;

**

“Yapılacak özel jeolojik araştırmalar sonucunda aktif olduğu tespit edilen fay hattı veya zonları ile heyelan, kaya düşmesi, çığ, su baskını gibi doğa kaynaklı afetlere uğramış veya uğrayabilir alanlar üzerine herhangi bir yapı inşa edilemez. Tespit edilen bu alanlar 3/5/1985 tarihli ve 3194 sayılı İmar Kanunu çerçevesinde imar planlarına işlenir. İmar planı bulunmayan kasaba ve köylerde harita ve krokilere işlenmek suretiyle afete maruz olabilecek alan olarak ilan edilir. Afete maruz alanlar, İçişleri Bakanın teklifi ile Cumhurbaşkanlığınca kararlaştırılır. Bu suretle tespit olunan alan sınırları Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının isteği üzerine ilgili valiliklerce mahallinde ilan olunur. Bu fıkranın uygulanmasına ilişkin diğer usul ve esaslar İçişleri Bakanlığınca çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir” şeklinde değiştirilerek, fay zonları üzerindeki binalar kentsel dönüşüme tabii tutularak boşaltılmalıdır.

**

Bu alanlara, insani kullanım amaçlı yapıların yapılması önlenmelidir. Kentsel dönüşüm uygulamalarına öncelikli bu alanlardan başlayarak, bugün yaşadığımız depremden kaynaklı yıkımlardan ve acılardan toplumun korunması sağlanmalıdır."

TÜRKİYE DEPREM ÜLKESİ…

Jeoloji Mühendisleri Odası Kocaeli İl Temsilcisi Niyazi Temizkan’ın açıklamalarını yukarıda okudunuz.

Temizkan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne çağrıda bulunarak, Fay Yasası’nın çıkarılmasını istiyor…

Türkiye deprem ülkesi…

Ne zaman depremin olacağını kestirmek de mümkün değil…

Ama alınacak önlemlerle, kaybımızı en aza indirebiliriz.

AKP’li Recep Demirel’e

silah değil, çiçek yakıştı

AKP’ Karamürsel İlçe Kongresi, önceki gün yapıldı… Mevcut başkan Recep Demirel, kongrede aday olmadı. Demirel, kongrede veda konuşması yaptı. AKP İl Başkanı Mehmet Ellibeş, Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım ve yeni seçilen AKP Karamürsel İlçe Başkanı Sait Mete , konuşmasından sonra Demirel’e plaket ve çiçek verdi. Demirel de çiçekleri salonda bulunan eşi Nezire Demirel’e hediye edince, herkesin takdirini kazandı. Demirel’e silahla çekilen fotoğraf değil, eşine çiçek verirken ki fotoğraf daha yakıştı. 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Corona virüsü için alınan tedbirleri yeterli buluyor musunuz?