Okul sporları şampiyonları

Kocaeli Okul Sporları Satranç İl Birinciliği 18-21 Şubat 2020 tarihlerinde İzmit Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonunda oynandı.

 Minik B (Genel-Kız), Minik A (Genel-Kız), Küçükler (Genel-Kız), Yıldızlar (Genel-Kız) ve Gençler (Genel-Kız) olmak üzere toplam on kategoride düzenlenen birincilikte başhakemliği ulusal hakemlerimizden Mihriban Mete yaptı.

Düşünme süresi olarak 45 dakika 30 saniye eklemeli tempo kullanılan birincilikte okullar dörder kişilik takımlarla mücadele ettiler.

193 takım 958 sporcunun yarıştığı organizasyonda kategorilerinde şampiyon olan okullar şöyle sıralandılar;

Minikler B Genel : Kocaeli Öğretmenler İlkokulu

Minikler B Kız : Donanma İlkokulu

Minikler A Genel : Özel Seymen İlkokulu - 1. Takım

Minikler A Kız : Özel Atafen İlkokulu

Küçükler Genel : Alparslan Ortaokulu - 1. Takım

Küçükler Kız : Alparslan Ortaokulu

Yıldızlar Genel : Özel Atafen Ortaokulu 

Yıldızlar Kız : Özel Atafen Ortaokulu

Gençler Genel : Şehit Özcan Kan Fen lisesi

Gençler Kız : Şehit Özcan Kan Fen lisesi

Böylelikle Küçükler, Yıldızlar ve Gençler kategorilerinde 24-27 Mart 2020 tarihlerinde düzenlenecek bölge yarışmalarında ilimizi temsil edecek okullar da belirlenmiş oldu. 

Satranç dolu günler dileğiyle.

 

Kısa… Kısa…

 

>>> 2020 Arzum Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası 1-8 Mart 2020 tarihlerinde Ankara’da düzenlenecek.

 

>>> Ali İpek 8. Anma Satranç Turnuvası 4 - 8 Mart 2020 tarihlerinde Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı'nda düzenlenecek. 

 

>>> Avrupa Okullar Satranç Şampiyonası 02-12 Nisan 2020 tarihlerinde Yunanistan’ın Girit şehrinde düzenlenecek.

 

Önemli linkler :

>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) : tsf.org.tr

>> Kocaeli Satranç İl Temsilciliği : kocaeli.tsf.org.tr

>> Lisans bilgisi (Sporcu, antrenör, hakem) : lisans.tsf.org.tr

>> UKD puanı : ukd.tsf.org.tr

>> Uluslararası unvan (Sporcu, antrenör, hakem) : ratings.fide.com

>> ELO puanı : ratings.fide.com

>> TSF Eğitim Kurulu tarafından hazırlanan eğitim videoları : tsf.org.tr/egitim-videolari

 

OYUN KÜTÜPHANESİ                :

** 2. Prag Masters 2020
(11-22 Şubat 2020 /CZE) 

GM Duda, Jan-Krzysztof (ELO 2755/POL - 1998 Doğumlu)

GM Firouzja, Alireza (ELO 2726/FID - 2003 Doğumlu)

 

1.c4 c6 2.Af3 d5 3.e3 Af6 4.Ac3 e6 5.b3 Fd6 6.Fb2 0–0 7.Vc2 e5 8.Fe2 e4 9.Ag5 h6 10.h4 Ke8 11.Ah3 Aa6 12.a3 dxc4 13.Fxc4 b5 14.Fe2 b4 15.Ad1 bxa3 16.Fxa3 Ab4 17.Fxb4 Fxb4 18.g3 Ag4 19.Ka2 Vf6 20.Sf1 Ff5 21.Sg2 Kad8 22.Ac3 a5 23.Af4 Ve5 24.Kc1 Kd6 25.Vd1 Af6 26.h5 Ked8 27.Ab1 g5 28.hxg6 fxg6 29.Vh1 Sg7 30.Aa3 Fxa3 31.Kxa3 g5 32.Ah5+ Axh5 33.Fxh5 Kxd2 34.Kxc6 Fd7 35.Kg6+ Sh7 36.Vc1 Fe8 37.Kxa5 Vxa5 38.Vc4 Kxf2+ 39.Sxf2 Vf5+ 0–1

 

** 2. Prag Masters 2020
(11-22 Şubat 2020 /CZE) 

GM Navara, David (ELO 2717/CZE - 1985 Doğumlu)

GM Harikrishna, Pentala (ELO 2713/IND - 1986 Doğumlu)

 

1.d4 d5 2.c4 dxc4 3.Af3 Af6 4.e3 Fg4 5.Fxc4 e6 6.Ac3 Abd7 7.0–0 Fe7 8.e4 0–0 9.e5 Ae8 10.Fe3 c6 11.h3 Fh5 12.g4 Fg6 13.Ae1 Ab6 14.Fb3 Ac7 15.f4 f5 16.Ad3 Abd5 17.Vd2 Vd7 18.Kac1 Kad8 19.Axd5 Axd5 20.Ac5 Fxc5 21.Kxc5 fxg4 22.hxg4 Fe4 23.Ve1 Vf7 24.Fd2 Vg6 25.Vh4 Kd7 26.Vh5 Vxh5 27.gxh5 Ac7 28.Fe3 Fd5 29.Fd1 Fxa2 30.Fg4 Fd5 31.f5 exf5 32.Kxf5 Kxf5 33.Fxf5 Kf7 34.Fc8 Kf3 35.Ff2 Kb3 36.Fh4 Sf7 37.Kc2 Fe6 38.Kf2+ Se8 39.Kg2 Fxc8 40.Kxg7 Ad5 41.Kg8+ Sd7 42.e6+ Sxe6 43.Kxc8 Kh3 44.Fd8 Kxh5 45.Kb8 Sd7 46.Fa5 b6 47.Fd2 a5 48.Sg2 Sc7 49.Kh8 Sb7 0–1

 

** 2. Prag Masters 2020
(11-22 Şubat 2020 /CZE) 

GM Shankland, Sam (ELO 2683/USA - 1991 Doğumlu)

GM Vitiugov, Nikita (ELO 2731/RUS - 1987 Doğumlu)

 

1.c4 b6 2.e4 Fb7 3.Ac3 Af6 4.f3 c5 5.Age2 e6 6.d4 cxd4 7.Axd4 Ac6 8.Fe3 Fe7 9.Vd2 0–0 10.0–0–0 Ae5 11.f4 Aeg4 12.e5 Ae4 13.Axe4 Fxe4 14.Fe2 f5 15.exf6 Axf6 16.Fd3 Vc8 17.Fxe4 Axe4 18.Vc2 Ad6 19.b3 Vb7 20.Sb1 Kac8 21.Khe1 Kc7 22.Fc1 b5 23.c5 Af5 24.Axf5 Kxf5 25.Kxd7 Kfxc5 26.Kxc7 Kxc7 27.Ve2 Kc6 28.f5 Fb4 29.Kd1 exf5 30.Ve8+ Ff8 31.Kd7 Vc8 32.Vf7+ Sh8 33.Fb2 Kg6 34.g3 f4 35.Vxf4 Ke6 36.a3 Ke2 37.Kc7 Ve8 38.Vf5 Sg8 39.Kxa7 Ve4+ 40.Vxe4 Kxe4 41.Kb7 Ke1+ 42.Sa2 Ke2 43.Kxb5 Fe7 44.Sb1 Ke1+ 45.Sc2 Ke2+ 46.Sc1 Kxh2 47.b4 h5 48.a4 Kh1+ 49.Sc2 Kh2+ 50.Sb3 Kh3 51.Fc3 Kxg3 52.Kxh5 g5 53.Kh6 Ff8 54.Kc6 g4 55.a5 1–0

 

** 2. Prag Masters 2020
(11-22 Şubat 2020 /CZE) 

GM Duda, Jan-Krzysztof (ELO 2755/POL - 1998 Doğumlu)

GM Vidit, Santosh Gujrathi (ELO 2721/IND - 1994 Doğumlu)

 

1.d4 Af6 2.c4 e6 3.Af3 d5 4.Ac3 Fb4 5.Va4+ Ac6 6.e3 0–0 7.Vc2 Ke8 8.Fd2 a6 9.a3 Fd6 10.0–0–0 Fd7 11.c5 Ff8 12.e4 dxe4 13.Axe4 Axe4 14.Vxe4 Ae7 15.Fd3 g6 16.Ae5 Fc6 17.Vf4 Af5 18.g4 Fh6 19.Axc6 bxc6 20.Ve4 Fxd2+ 21.Kxd2 Ae7 22.Fc4 Ad5 23.h4 Vf6 24.h5 e5 25.Sb1 Kad8 26.Ke2 Af4 27.Ke3 Ad5 28.hxg6 hxg6 29.Keh3 Sf8 30.Fxa6 Vxf2 31.Kf3 Vxd4 32.Vxg6 Af4 33.Vf6 Ve4+ 34.Fd3 1–0

 

SATRANCIN BÜYÜSÜ                :

Beyaz oynar, iki hamlede mat eder. Nasıl ? 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Aykut İlker Mete - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.



Anket Kocaeli'de ulaşımı pahalı buluyor musunuz?