İYİ BAKIN !...

Ekteki fotoğrafa iyi bakın.. Hatta olduğu yerlere gidip, fotoğraf çektirin ve hatıra olarak saklayın. Çünkü dünyanın bir başka yerinde, hatta Patagonya’da bile böyle bir şey göremezsiniz.

Neden mi? Fotoğraftaki oturma grubunun orta bölümünde çapı 50 cm kadar olan plastik saksı içine, bir ağaç fidanı dikilmiş. Bilimsel ismi Magnolia grandiflora olan, her dem yeşil bir ağaç. Asıl vatanı olan A.B.D’nin doğu eyaletlerinde otuz metre kadar boylanabilen bir manolya ağacının fidanı. Bu nedenle bizim ülkemizde yabancı bir tür. Ancak çok yüksek adaptasyon kabiliyeti nedeniyle İzmit’te,  gelişmesi oldukça iyi. Kentin bazı yerlerinde, boyu 10-15 metre, gövde çapı 30-40 cm olan örnekleri var. 

Böyle bir ağaç fidanının 50 cm kadar genişlikte bir plastik kaba dikilmiş olduğunu görünce, botanik bilgime ve gözlerime inanamadım. Ne kadar harika bir uygulama! Ne kadar doyulmaz bir kompozisyon! Keşke manolya dikeceğinize çınar ağacı fidanı dikseydiniz.. Ne kadar muhteşem bir görüntüsü olurdu!

Herhalde, ağaç fidanlarını yaklaşık 50 cm genişlikte plastik kaplara  diktiren veya dikilmesine göz yuman, Belediye teknik elemanlarının kesinlikle bir bildiği vardır! Fidan bedeli için para, dikimi için para harcanmış olacağına göre böyle bir uygulama mutlaka bilimsel bilgiye dayanıyordur. Allah korusun, bunlar kuruyacak olursa hesabını kim verecek? Kimsenin, milletin parasını çarçur etme yetkisi olamayacağına göre…

Durum bu olduğundan, düşündüm taşındım ve böyle bir uygulamanın  sadece  iki olasılıktan kaynaklanmış olacağına karar verdim: Birinci olasılık, bu uygulamanın engin bir bilgiye dayanmasıdır. Bu bilgiye göre  bir ağaç fidanının 50 cm’lik bir kap içinde oluşturabileceği  kökle  sağlıklı kalabileceği kesindir.

Yapılan uygulama bu bilgiye dayanıyorsa yazıklar olsun bana! Böyle bir bilgi sahibi olamadığım için Orman Mühendisi olarak kendimden utanmalıyım!

İkinci olasılık, bunu yaptıran ve yapımına seyirci kalanlar dikilen fidanın Manoglia grandiflora olduğunu bilmiyorlar. Onu tanımıyorlar.. Onun bir ağaç türü olduğundan haberleri yok... Olacak şey mi!

Her iki olasılık da inanılır gibi değil. Belediyenin teknik elemanları… Buyrun, hangisini seçiyorsunuz?

Bu fidanların dikildiği, oturma gruplarının olduğu yerlere gidin ve benim için de onlara “iyice bakın”. Sonra sakın gülmeyin; “gülümseyin”…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Necdet Güler - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Cumhurbaşkanı'nın açıkladığı normalleşme sürecini nasıl karşılıyorsunuz