Reklamı Kapat

CHP İl Kongresi üzerine!

CHP Kocaeli artık başarısızlığı kabul etmiyor. Daha önceleri yaşanan seçim yenilgilerine sessiz kalarak kadroları değiştirmeyen CHP, bu defaki Kocaeli kongre sürecinde ilçelerde ciddi bir değişime imza atmıştı.

Bu şartlarda Kocaeli İl Kongresine girilmişti. Kongrede bir kargaşanın yaşanmamasının önemli nedenlerinden birisi kongrenin divan başkanlığını yapan genel başkan yardımcımız Onursal Adıgüzel ve arkadaşlarının kongreyi çok düzeyli idare etmesiydi. Tabii CHP tabanının da artık kavga ve gürültü istemediğini, bunun da kongrenin düzeyli olmasının temel nedenlerinden birisi olduğunu söylemek yanlış olmaz

Kongrede birçok konuşmacı vardı. Kocaeli’de siyaset yapan konuşmacıların Kocaeli’den çok memleket meselelerine ilişkin yorum yapmaları, yerel sorunlardan ve yapılacaklardan pek bahsetmemeleri ciddi bir eksiklik olarak ortaya çıktı.

**

Halbuki;2004 yılından bu yana Kocaeli’deki belediyeleri AKP’li belediye başkanları yönetiyor. Büyükşehir Belediyesi’nin gelen ciddi kaynakları ne kadar heba ettiği, borç batağına girdiği ve belediyecilik açısından sınıfta kaldığı hususlarına girilmesi gerekirdi. Yine CHP Kocaeli’nin son yerel seçimlerdeki durumunun tartışılması, başarı yada başarısızlık ölçülerinin konması ve yeni dönem için yeni vizyonun ne olması gerektiğinin kongrede tartışılması ile delegeye iktidar  heyecanı verilmesi gerekirdi. Bu önemli hususlar kongrenin eksikleriydi.

**

Ülkemizdeki en büyük eksiklik biliyoruz ki demokrasi eksikliğidir. CHP Kocaeli’deki kongre sürecinde; delege seçimlerinden ilçe seçimlerine ve il seçimlerine kadar tam bir demokratik olgunluk gösterdi.Toplumdan hiçbir şey gizlenmedi.Her şey kamuoyunun önünde ve demokratik kurallar içersinde yaşandı.Yeni il başkanının “ben kimsenin adamı değilim, ben olsa olsa CHP nin adamı, hatta büyük Atatürk’ ün adamı olurum” diye haykırması da artık Kocaeli’de adamcılık anlayışının da sona ermekte olduğunu gösteren önemli bir mesajdı.

**

Bu kongrede delegenin her şeye rağmen değişim istediği, adaylar içersinde değişime en yakın olanını seçmeye çalıştığını, gençleşmeden yana olduğunu seçim sonuçları ile gösterdi.CHP delegesinin bugünden itibaren artık başarıyı aradığını, başarı için her türlü değişimi sağlayacağını söylemek de yanlış olmaz.Kocaeli il delegelerini katılım ve partiye sahip çıkmaları açısından burada gönülden kutlamak gerekir.

**

İyi ki CHP var da demokratik bir seçim süreci yaşıyoruz. Bu kongrenin kaybedeni yok. Her üç aday da verdikleri demokratik olgunluk açısından partilerine ciddi katkı sağlamış durumdalar. Burada kazanan Kocaeli CHP olmuştur. Ama şunu söylemek gerekir ki; Kocaeli örgütünün daha sistemli, kimseden çekinmeden, daha etkili bir örgütlenme ve çalışma içersine girme zorunluluğu var. Yine CHP’ nin Türkiye genelinde ciddi bir yapısal değişime, demokratik yapılanmasını güçlendirmesine, seçmene kendisini çok iyi anlatacak söylem ve eylemlere ve insanda ciddi bir değişime ihtiyacı var. Bunları yaparsa hem CHP, hem Türk demokrasisi ve hem de Türkiye kazanacak.

Biliyoruz ki siyasi partiler demokrasinin vazgeçilmez temel unsurlarıdır. Siyasi partiler ne kadar demokratikleşirse Türkiye de o kadar demokratikleşecek ve demokrasimiz serpilecek. Türkiye bir barış ve hoşgörü ülkesi olacaktır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fahri Örengül - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Hafta sonları sokağa çıkma yasağı kalksın mı? Kalkmasın mı?