Reklamı Kapat

Bir garip taksi ihalesi

Kartepe de gündemi epey meşgul eden bir konu oldu. Çokça yazıldı çokça dedikodusu oldu. Herkes mağdur olduğunu ifade ediyor. Kimi yerinin değiştiğinden yakınıyor kimi fahiş fiyatla durak sahibi olduğundan dem vuruyor kimileri nüfuslu siyasilerin  bu işlerde rol aldığına dair şikayet ediyor. Kimileri 2. Ve 3. hatlarına yer açmaya çalışanlar var diye konuşuyor. Kimi ortalıkta bir takım para iddialarını dillendiriyor. Kimi topu UKOME ye kimi siyasilere ve yöneticilere atıyor.

Velhasılı bu işi de elimize gözümüze bulaştırdık. Belli ki UKOME bu ihaleleri grup olarak ve talep doğrultusunda sayıları da arttırarak açtı. Ee bu durumda zaten herkes kendi durağında kalıp mevcut işine gücüne devam edecekti. Peki ne oldu da iş buralara geldi. Bu işleri ihale ederken kişilerin inisiyatifine bırakırsanız insan faktörünü unutursanız adalet olgusunu kaçırır ve şeffaflığı kaybedersiniz. O yüzden de bu dedikoduların ardı arkası kesilmez. Zaten 3 yıl önce insanlar duraklar için ihaleye girmiş ve hala amorti edemedikleri bir ücreti ödemişler. Eee şimdi yeri yurdu belli olan bir kişi bir gruba dahil olamazsa vay haline. Birilerinin hakkı hukukun üstünlüğü ile değil, üstünlerin hukuku ile yol almak zorunda kalırsınız. Peki burada mevzuat adaleti tesis etme ahlaki yükümlülükler şeffaflık nerede. Bu ihale ile UKOME de siyasilerde yöneticilerde maalesef sınıfta kaldı ve süreç sağlıklı yönetilemedi. Bu ayıpta sanırım onlara yetmiştir…

Sadık Yılmaz’la yola devam…

Ak Parti Kartepe’de mevcut ilçe başkanı Sadık Yılmaz’la yola devam kararı aldı. Genç ilçe başkanı, Belediye başkan adaylığı için görevinden istifa eden Mustafa Kocaman’ın ardından genel merkez tarafından ilçe başkanlığı koltuğuna oturmuştu. Koltuğa oturduktan kısa süre sonra yerel seçimlere Giren yılmaz, ilk sınavından başarıyla ayrılmıştı. Yaklaşık yüzde 58  gibi bir oy oranıyla Kartepe’yi Kocaeli’de birinci sıraya taşıyarak büyük bir başarı elde etmişti.

Göreve geldiği günden buyana ismini hiçbir şaibeli işe karıştırmayan Sadık Yılmaz, belediye başkanı Mustafa Kocaman ile de uyumlu bir profil çizmişti. Zaten bugüne kadar kimse karşısına aday olmayı düşünmedi. Bu da genç ilçe başkanının görevini dikkatli ve uyumlu bir görüntüyle sürdürdüğünün en önemli göstergesi. Başkan Yılmaz’ın bugüne kadar dengeli ve ayarında bir politika izlediğini söylersek sanırım yanlış olmaz. Eksikleri de mutlaka var. Bu kadar genç yaşta Kartepe gibi bir yerde ilçe başkanlığı yapmak elbette kolay değil. Bunun zorluğunu yaşayan Yılmaz, her geçen gün kendini geliştirerek siyaseten bir mesafe kat ettiğini belirtelim. Eline mikrofonu aldığında Zafer Arat, Hüseyin Üzülmez ya da Şükrü Karabalık gibi hitap etmesini elbette beklemek doğru olmaz. Bunun için biraz tecrübe, biraz da zamana ihtiyacı var. Ancak şuan kendisinden bekleneni fazlasıyla yapıyor. Kimseyle kavga etmeyen, akçeli işlerle işi olmayan ve denge gözeterek siyaset yapan Sadık Yılmaz, gelecekte Kartepe’de önemli siyasi figürlerin başında gelebilir. İkinci  dönemine biraz daha tecrübeyle girecek olan Sadık Yılmaz’ın ilçe yönetimini de gençleştirmek isteyebilir. Daha uyumlu ve daha reaktif çalışabilmek için böyle bir tasarrufu kullanmak isteyebilir. Tabi burada kendi başına karar vermeyeceği için ortaya nasıl bir tablonun çıkacağı da kamuoyunca merak  ediliyor. Kartepe kamuoyunda beklenti ise, yönetimin yarısının değişeceği yönünde. Özellikle partiye gönül verenler, Halktan kopuk ve pasif isimlerin yanı sıra, kişisel menfaatleri için makamları kullanan isimlerin yeni dönemde yer almamasını istiyor. Şayet Yılmaz bu konuda neşteri vurur ve iyi bir ekip kurabilirse hem kendi hem de Kartepe için parlak bir dönemin önünü açmış olur.

Fatma bacı artık icraatlara dönsen!

Tamam seçim öncesi mağdur algısı oluşturmayı başardın. AK Parti’de birileri sanki senin başkan olmanı istercesine hata üstüne hata yaptı, bu da doğru! Rüzgar her seferinde senin lehine esti, bunlar kabul. Çok çalıştın doğru, herkese ulaşmaya, herkesi dinlemeye çalıştın bu da doğru. Bunlar seçim döneminde kalmalı ve artık yeni sayfa açmanız gerekmiyor mu sayın başkan! Her seferinde kameraların karşısına seçim öncesinde olduğu gibi mağdur edebiyatıyla çıkmanız ters etki yapmaya başladı. Bir kerede yaptığınız bir işle gündeme gelseniz olmaz mı?Koskoca İzmit Belediyesi’nin yapabileceği çok daha önemli işler olduğunu düşünüyorum. Bilmem yanılıyor muyum?

Kocaman risk alıyorum diyor ama…

Kartepe Belediyesi meclis toplantısına Arslanbey’de ki imar düzenlemesi olayı damga vurdu. Mahalle muhtarı Sedat Topal’ın organize ettiği mahalle halkı meclis toplantısında hazır bulunarak bu konuyu yakından takip etti. Toplantıda yaşananlar yazılı ve görsel basına da düştü. Başkan Kocaman’ın bu olayla ilgili risk almaktan çekinmediği söylemesi ise dikkatlerden kaçmadı. Kocaman, Kartepe’de sorunların çözümü konusunda gayret ettiğini ve sorun istemediklerini belirtiyordu özetle. Başkan Kocaman’ın açıklamalarını okuduktan sonra şunu bir kez daha net olarak anladım ki, belediye başkanlığı işi ya tecrübe işi ya da mevzuata hakim olup teknik bilgiyle harmanlama işi. Birazda insan ilişkiniz güçlüyse bu işlerin üstesinden rahatlıkla gelebilirsiniz. Kürsüden gündeme dair konuşmak , ortada top çevirmek ile  iş yapmak ve sorun çözmek bambaşka şeyler. Meclis üyelerini sabırla dinlediğini söylese de, eleştiriler karşısında sesini yükselten Kocaman’ın baskı altındayken yüz ifadelerinin farklılaştığını görebiliyoruz. Kartepe zor coğrafya  gerçekten, geçmiş dönemlerde Karabalık ve Üzülmez de  zaman zaman bu durumlarda aşırı tepkiler veriyordu. Anlaşılan işler sarpa sarınca çokta farklı bir profil görmeyeceğiz. Ama diğer dönemlerden farklı olarak konunun biraz daha dağıldığını, Kocaman’ın zaman zaman müdahale etmekte zorlandığını ve belediye  personeli ile meclis üyelerinin de münakaşa ortamında rol aldığını görüyoruz. Yahu sadece 10 dakika boyunca ben dinledim, sen beni dinle, sus, ben yönetiyorum ne dersem o olur, öyle değil, dinler misiniz, sus…bu şekilde bir zamanın geçmesi bile israf değil mi? Gerçekten şaka gibi! Neyin ne şekilde tartışıldığı belli değil, sonuç olarak bir çözüm var mı o da belli değil! Risk alıyoruz, taşın altına elimi sokuyorum diyerek de bu işler maalesef düzelmiyor. Sonuç olarak Arslanbeyli de birçok Kartepeli gibi imar ve benzeri konularda mantıklı taleplerinin gerçekleşmesini bekliyor. Bakalım konu nereye gidecek? Bizlerde takipçisi olacağız.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Cumhurbaşkanı'nın açıkladığı normalleşme sürecini nasıl karşılıyorsunuz