Zeki insan istemiyorlar

Bütçesi altı bakanlığın bütçesinden fazla olan, Atatürk’ün halk dinini daha iyi öğrensin diye kurdurduğu Diyanet İşleri Başkanlığı öğrencilere ücretsiz dağıttığı Diyanet ve Gençlik adlı kitabında bakın neler yazıyor.

“….Maalesef ileri zekalı bir nesil geliyor. Bu sivri zekalı veletler sürekli sorular soruyorlar. O ne, bu ne diyorlar. Çocuk ileri zekalı olacak da ne olacak? Yaptığını beğenmeyecek ve inancınla ibadetinle alakalı sorular soracak. Böyle giderse evde huzur, camide cemaat kalmayacak. Anne ve babalara sesleniyorum, çocuklarınıza zeka geliştirmeyen oyuncaklar alın.”

Diyanetin görüşleri bununla bitmiyor. “Eğitime ayrılan bütçeye bakın. Neredeyse Diyanet kadar bütçesi var okulların. Boşa giden bir para. Bakın bu eğitim işinin mantığı nedir? Çocuklar buraları bitirecek. Sonra mühendis olacak, telefon yapacak değil mi? Zaten telefon var piyasada. Saçmalığa bakar mısınız? Araba yapılacaksa zaten lüks arabalar var piyasalarda. Fasulye yetiştireceklerse Çin de daha ucuza alıyoruz. Yani eğitime para harcayacağımıza, arabaydı, telefondu bunları yabancılardan almak daha mantıklı değil mi? Bu şekilde dinimiz bize kalır.”

Şaka değil! Tüm bunlar Diyanet’in okullara ücretsiz dağıttığı kitapta yazıyor.

Bakar mısınız? Diyanet zeki çocuk istemiyor. Çünkü zeki çocuk sorgular, araştırır, neden sonuç ilişkisini kurar. Diyanet çocukların soru sormasından rahatsız. Çünkü onlar karşılarında her şeye evet diyen, kendilerine biat eden bir nesil istiyorlar.

Adalet ve Kalkınma Partisinin eski Enerji ve Tabii bakanı Taner Yıldız “ Okuma seviyesi yükseldikçe oylarımız düşüyor.” Demişti.

Evet ! Sayın Bakan doğru söylemiş. Gerçekten yapılan anketlerde üniversite bitirmiş seçmenler Adalet ve Kalkınma Partisine oy vermiyor. Orta Anadolu’da veya büyük şehirlerin varoşlarında sağ partilere oyların çıkması bunun doğruluğunu kanıtlıyor.

E… Bunları söyleyenlere şunu sormak gerekir. Peki! Sizler neden lafa gelince bindiğiniz araba, kullandığınız telefon için gavur icadı diyorsunuz. Bu büyük bir çelişki değil mi? Hem “Biz yapmayıp dışarıdan alalım diyorsunuz” Sonra geri dönüp “Bunlar gavur icadı diyorsunuz.”

Yazılanların neresinden bakarsanız bakın, çelişkilerle dolu. Kitapta diyor ki “Arabayı, telefonu dışarıdan alırsak dinimiz bize kalır.”

Ülkemiz üretse, ürettiğinin fazlasını dışarıya ihraç etse, ülkeye döviz girse insanların refah seviyeleri yükselse, işsizlik azalsa dinimiz elden gider mi?

Demek ki dinimiz bize kalsın diye dışarıdan samanı, buğdayı mercimeği, nohudu, soğanı ithal ediyoruz.

Allah’ım aklıma mukayyet ol diyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Kamil Çöpür - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

04

erol demirbek - bu kitaptaki yazı suç , bir milletin evlatları zeki akıllı soru soran bilgi edinmeye çalışan çocuklar olamaması anne babalarından isteniyor . buradan suç duyurusu yapıyorum . çıkarları için aptal insanlar olsun istedikleri için .

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Mart 12:26
03

azize - elinize sağlık öğretmenim, yine çok güzel bir yazı olmuş..Bir eğitimci olarak sizin yazılarınız hepimize örnektir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 27 Mart 11:10
02

B - Hocam ağzına sağlık. Zaten başımıza ne geldi ise sorgulamamaktan ve araştırma yapmamaktan geldi. Gençler hele hele üniversiteli gençler patlamaya hazır el bombası gibi. Kandırmak zor, sorgulama yapabiliyorlar. Tespit çok doğru eğitim arttıkça o partilerin ömrü tükeniyor, başka taktikler buluyorlar. Şu an kamuda hele yerel belediyelerde hızla kadrolaşıyorlar. Liyakat ve verimlilik aranmadan. Büyükşehirde bunun örnekleri çok. Çoluk çocuk Müdür, Daire Başkanı yapılıyor. Yazık...çokyazık....

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Mart 16:14
01

Ersoy Kandemir - Benim bünyemde kara cahillere büyük paye verenleri kabul etmiyor!Atatürk’e kurban olsun Akp,tırnağı etmezler,kendilerinin Atatürk konusunda da Akp’yi ikiyüzlü bulduğumu belirtmek isterim.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Mart 03:45


Anket Cumhurbaşkanı'nın açıkladığı normalleşme sürecini nasıl karşılıyorsunuz