Halkevi binasına sahip çıkalım

Geçmiş tarihlerde bu köşede bir yazımın başlığını atarken tarihi değerlerimize sahip çıkalım diye yazmıştım. Adı geçen köşe yazımda Halkevi binasından söz etmiş ve tarihi değeri olan bu binanın korunması ve bu binanın İzmit’in gelecek kuşaklara miras bırakacağı bir değer olduğundan söz etmiştim.

Şehirler tarihi değerleriyle anlam kazanırlar. Bir yabancı İzmit’e geldiğinde eğer birine adres sorarsa başlangıç noktası olarak Halk Eğitim durağını gösterir. Bu nedenle Halk Eğitim Binası İzmit için bir semboldür, bir markadır.

İzmit’te oturan, yaşayan herkes Halkevi durağını ve Halkevi binasını bilir. Tramvay güzergahının Halkevinin önünden geçmesi ona ayrı bir değer katmıştır. Zaman zaman Halkevi durağında tramvay beklerken gözüm sıvası dökülmüş, boyası gitmiş bu binaya takıldıkça elli yıl öncesi aklıma gelir.

Geçenlerde yine tramvay durağında beklerken yanıma yetmişli yaşlarda bir bey oturdu ve Halkevi binasının içini gezdiğini, içinin çok güzel olduğunu, dışarıdan ise pek iyi görünmediğinden, geçmişte bu binada anılarının olduğundan ve şimdiki durumunun içini sızlattığını, çok üzüldüğünden söz etti.

Haksız da değildi. Çünkü bu bina Türkiye Öğretmenler Sendikası’na (TÖS), yıllarca Milli Eğitim Müdürlüğüne, Akşam Sanat Okuluna, adından da anlaşıldığı gibi Halk Eğitime hizmet vermiştir.

Halkevi binasında her türlü meslek kursları verilmektedir. Emlakçılık kursundan tutun da tüm yabancı diller eğitim, muhasebe, direksiyon gibi eğitimler verilmektedir. Yani bir nevi Kocaeli Büyük Şehir Belediyesinin bir kurumu olan Komek gibi çalışmaktadır. Ben de 1984 yılında iki yıl hafta sonları Halkevinde Lise Mezunlarını Meslek Edindirme projesinde görev aldım.

Geçenlerde sosyal medyada Halkevi binasının yıkılacağı haberleri yayılınca içim sızladı. Eyvah bu binayı da yıkacaklar diye iç geçirdim. İnşallah yanılıyorumdur.

Halkevi binası İzmit’in bir sembolüdür. Böyle bir binaya sahip çıkmak İzmit’in tarihine sahip çıkmak demektir.

Tüm Sivil toplum örgütlerini, bu binaya sahip çıkmalarını bekliyorum. Hele, hele İzmit’in tarihi değerleri ile uğraşan ve bu değerleri koruyan, İzmit’e kazandıran arkadaşlara burada büyük bir sorumluluk düşüyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Kamil Çöpür - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Tayfun Karaoğlu - Mimarisi Kilisye benzeyen ve bu coğrafyanın insanı kültürü ile hiç bir bağı olmayan bu ucube bina İzmitin değil olsa olsa Hıristiyan bir şehrin sembolu olabilir. CHP li vekil Mahmut Esat Bozkurt, islam terakkiye manidir Türklerin dini Hırsitiyanlık olsun diye TBMM ye önergre vermişti. Türk halkını Hiristiyan yapma gayreti içinde olan CHP bu düşüncesi gerçekleşeydi her halde kilise görünümlü bu yapıyı da İzmit merkez kilisesi olarak kullanacaktı CHP zihniyeti. Rutubetten betonları erimiş ve defalarca deprem görmüş kilise görünümlü bu köhne yapı ilk depremde gidici . Bu ülkenin halkı ve kültürel mozaiği ile de uyum içinde değil. Bir an evvel yıkılarak insanların da can güvenliği için tehlike saçan bu yapı ortadan kaldırılmalı ve yerine izmit halkının rahat nefes alacağı park yeşil alan yapılmalıdır. Bıktık artık beton yığınlarından biraz da yeşil alan.

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 29 Mart 23:33


Anket Cumhurbaşkanı'nın açıkladığı normalleşme sürecini nasıl karşılıyorsunuz