BAŞKA ÜLKELERİN SİYASETÇİLERİ!..

Günümüz dünyasında, “demokrasi, farklı inançlara özgürlük tanıyan ve HUKUK DEVLETİ değerleriyle yönetilen” ülkelerde;

siyasetçilerin bu temel değerlere ve onlara bu yetkiyi veren VATANDAŞINA saygılı ve HESAP VEREBİLİR olması doğal olandır.

Doğal olmayan ise, siyasi iktidara geldikten sonra DEVLET’i “şahsi şirketi” gibi yönetmek ve HUKUK değerlerini tanımamak, “hizmetkarı olmayı” vaat ettiği vatandaşlarına “EFENDİ” olmaktır!

Ülkemizde durum nedir?

Bunu sizlerin takdirine bırakıyorum.

Ama, merak ettim, gazete kupür arşivimi taradım ve bazı ülkelerdeki siyasetçilerden birkaç örnek çıkardım.

İşte, ilginç örnekler;

·Fransa Senatosu’nda oylanarak kabul edilen yasaya göre; artık Cumhurbaşkanı kendi keyfine göre hareket edemeyecek! Asli görevine aykırı davrandığı zaman Meclis ve Senato’nun kararı ile görevden alınabilecek! ( 23 Ekim 2014) İşte, “güçler ayrılığı” böyle bir denetim ve fren görevi görüyor!

·ABD’nin Seattle eyaletinde bir yargıç, Başkan Trump’ın 7 ülkeye getirdiği seyahat yasaklarını geçici olarak durdurdu! ( 5 Şubat 2017 )

·Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull, Sydney limanından teknesiyle açıldı ve can yeleği kullanmadığı için Denizcilik Kurumu başbakana 250 dolar para cezası kesti! ( 2 Ocak 2018 )

·Başbakanlık konutuna devlet fonlarıyla dışarıdan 100 bin dolarlık yemek siparişi veren İsrail Başbakanı’nın eşi Bayan Netanyahu hakim karşısına çıktı. ( 9 Ekim 2018 ) 

·Uzun süredir ekonomik kriz yaşanan Lübnan’da 1 milyon vatandaş protestolar yaptı. Hükümet, yeni tasarruf önlemlerini açıkladı; bakan ve vekil maaşları yarı yarıya düşürüldü. ( 22 Ekim 2019 )

·Japonya  Adalet Bakanı, seçim kampanyasında görev alanlara 15 bin yen yerine 30 bin yen ödediği için yolsuzlukla suçlandı ve görevinden istifa etti.. ( 1 Kasım 2019 )

·Meksika Başbakanı Obrador, “halk yoksulluk içindeyken lüks uçağa binemem” dedi ve uçağı satışa çıkardı. ( 14 kasım 2018 )

·ABD Başkanı Trump’un oyuncak ayısı çıktı. ( 14 Kasım 2018)

·Vakfın parasını seçim kampanyasında harcadığı iddiasıyla başkan Trump ve üç çocuğu için dava açıldı. Avukatı; “Başkan bu ithamla yargılanamaz” dedi. Yargıç; “Kimse yasalardan üstün değil” diye yanıtladı!..( 25 Kasım 2018 )

·Azil soruşturmasında, Yargıç’tan başkan Trump’a tokat gibi yanıt; “Başkanlar kral değildir, adamları da ifade verecekler.”    ( 27 Kasım 2019 )

·Hükümetin tarım politikalarını protesto eden 10 binin üzerinde Alman çiftçisi, traktörlerle Berlin’in merkezine girdi! ( 27 Kasım 2019 )

·Avustralya’da iki aydır devam eden orman yangınlarından etkilenen Cobargo bölgesini ziyaret eden başbakan Morrison’u afetzedeler küfürlerle uğurladılar! ( 4 Ocak 2020)

·Bulgaristan’da Pernik kentindeki Studenya Barajı’nın kuruması üzerine Çevre ve Su Bakanı hakkında soruşturma açıldı. Bakan istifa etti ve gözaltına alındı. Gerekçe; su kullanımı sanayiye yasaklandığı halde göz yumması. ( 12 Ocak 2020)

Şimdi, akıl ve insafla bir düşünelim;

Bu olaylar Türkiye’de olabilir miydi?

Olabilseydi, sonuçları ne olurdu?

Hani bir atasözü vardır; “Allah, dağına göre kar verir” derler ya, bu çerçevede bir örnek de bizden verelim;

·Gaziantep’te belediye başkanlığını yeniden kazanan Fatma Şahin için belediye önünde düzenlenen karşılama töreninde bir kadın boylu boyunca yere yattı ve Şahin’in üzerinden geçmesini istedi!.. ( 3 Nisan 2019 )

Yorum mu?

Gerek var mı dersiniz?

Arif olan anlar!..

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

03

ahmet ulusoy - dünyadan iyi örnekler alıp ülkeyi kötüleme.size tek soru AB mülteciler konusu değerlendirin yeter.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Nisan 18:27
02

Halk Neyse Yonetici O - Abi halk neyse yonetici odur. Alman halki bize gore cok daha kaliteli cok daha akilli bir halk. Yoneticileri kimya profesoru.. korede japonyada halk caliskan akilli ve disiplinlinli is ahlaki yuksek..Biz neyiz tembel koylu kurnazi devleti yiyen savruk gevsek ihmalkar. Is ahlaki dersen gulerler. Tabiiki yoneticileri de akilli caliskan fedakar ciddi disiplinli ahlakli.. biz neysek tepemizdeki de odur

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 04 Nisan 10:03
01

Kerim Kara - 1938 yılına kadarki dönemde sorunuzu düşünürsek "bunlar Türkiye'de uygulanabilirse ne olurdu?". İstiklal mahkemeleri uygulamalarına bakılarak neler olacağı konusunda tahmin yürütülebilir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Nisan 22:28


Anket Cumhurbaşkanı'nın açıkladığı normalleşme sürecini nasıl karşılıyorsunuz