İSYAAANNN…

Beden yaşlansa da ruh yaşlanmıyor.

Şu Korona Virüs belasına kadar ne yaşlandığımın ne de yaşımın başıma açacağı belanın farkında değildim!

“Bu virüs en çok 65 yaş üstünü etkiliyor” dediler ve güya bizi koruma altına aldılar!

“Evlerinizden çıkmayacaksınız! Çıkarsanız virüs kapıp ölebilirsiniz! Ölmeden önce de size CEZA yazarız” dediler.

Ancak, kimi yöneticilerin “Basiretli DEVLET ADAMI” olma yetersizliğinin insan yaşamına getirebileceği ölümcül yanlışları göremediler!.. Yüz binlerce insanı gece yarısı sokaklara koşuverdi!..

Bu günahın bedeli ne olacak, göreceğiz!

Zamanla anlaşıldı ki, 65 yaş üstünün yanı sıra gençler hatta çocuklar bile virüs kapıp ölebiliyorlardı.

 O halde, “bağışıklığı güçlü” olan insanları neden evlere tıkıyoruz” diye düşünmediler…

Bu salgının ne kadar süreceği belli değil.

Bu süre içinde sürekli ev hapsinde olan 65 yaş üstü vatandaşların ne kadarı olağan hastalıkları ya da yaşadıkları “tutsaklık sendromu” nedeniyle ölebileceğini kimse düşünmüyor!

Evet, “155’i, 156’yı, 199’u ararsanız, size yardımcı olmaya çalışıyorlar. Ancak, tek öncelik “sağlık sorunu” oluyor. Bunun ötesinde 65 yaş üstü için hiçbir ÖZGÜRLÜK yok!

Ama “CEZA” var!

Bir somut örnek;

Ekonomik yaşamın dibe vurduğu bu dönemde, “çalışmak zorunda olan” 65 yaş üstü bir vatandaşın geçim derdini ırgalayan yok! Verecekleri 1000 TL. ile normal yaşamın sürebileceğini sanıyorlar!

Bir başka örnek;

 Vatandaşın, tapuya gidip, satacağı arsa ya da daire için imza vermesi gerek. Emlakçı, bu koşullarda müşteri bulmuş, ön anlaşmayı yapmış. Alıcı, her türlü formaliteyi yerine getirmiş, kredi sözleşmesini yapmış, bir an önce tapuya gidip mülkü satın almanın hayali içinde. Ama satacak kişi “65 yaş üstü” olduğu için, tapu dairesine gidemiyor!

Bu nasıl bir iş?

Nasıl bir mantık?

Gerekli önlemleri al, gerekirse yanına bir de kamu görevlisi (polis, jandarma ) ver, gitsin işini halletsin.

Daha acısı var;

Kişi, 65 yaş üstü, İzmit’te yaşıyor.  Evinde tutsak.

Bir haber geliyor; İstanbul’da yaşayan kardeşi vefat etmiş. Cenazesi kaldırılacak. Vatandaş, kardeşinin cenazesine katılmak için “e- devlet” üzerinden başvuru yapıyor. Bir süre sonra olumlu yanıt geliyor. Yola çıkıyor, ama artık çok geç! Cenazeyi kaldırmışlar. Kardeşini mezarlıkta ziyaret ediyor, duasını okuyup evine dönüyor! Bu insanın “RUH HALİNİ” düşünün…

65 yaş üstü insanların çoğu, “her an ölebilirim” bunalımı içinde.

Oysa, bilgi, görgü ve deneyimleriyle genç kuşak için bedava öğretmenler!

 Ama çoğu insanın haberi ve umuru yok!

Sürekli yalnızlık, sevdiklerinden uzakta olmak, “hiçbir işe yaramayan insan” olmak,  genç ya da orta yaşlı insanları bile ruhsal olarak sarsmaz mı?

Bu insanlar için hayat çekilmez ve “ÖLMEK” bir kurtuluş gibi görünmeye başlamaz mı?

Toplumbilimciler, Ruhbilimciler, NEREDESİNİZ?

Ülkeyi yönetme iddiasındakiler;

Sizler, 65 yaş üstü, hatta 80’li yaşlarda olan ve hala milletvekili, danışman, bakan yardımcısı, kamu kurumlarında yönetim kurulu üyesi olanlar;  “BULUNMAZ HİNT KUMAŞLARI” mısınız?!.. Sizin “vatandaştan” yani size “vekalet” verenlerden farkınız, ayrıcalığınız nedir?  Siz neden bizim gibi “koruma” altında değilsiniz?

Bir an için EMPATİ yaparak evlerde tutsak ettiğiniz insanları anlamaya çalışmanız çok mu zor?

Hiç değilse, haftada bir gün “ÇARŞI İZNİ” verin!.

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

06

hl - 65 yaş üstü resmen kaşınıyorsunuz herkes sizlere birşey olmasın diye calışıyor sizler yok hava alacağım,yok spor yapacağım,yok yürüyüş yapmam lazım mır mır mır oturun evinizde rahatlık batıyormu...

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 22 Nisan 12:11
03

Sizin Için Eziyet - Mustafa abi bütün bu eziyet 65 yaş üstü olmesin diye, gençlere bir şey olacağı yok, sizin için gençler işsiz kaldı ac kaldı eziyet çekiyor, şimdi bir de nankorluk yapıp gezelim virüs yayalım diyorsanız size de diyecek bir şey yok, çıkın gereksiz virüs yayın , insanları tabuta sokun vb..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Nisan 08:40
02

İbrahim Kardaş - Üstad ,hislerime tercüman olmuşsunuz. Herşey bir tarafa , güya bizi koruyacaklar, bu sefer de evde hareketsizlikten bir takım hastalıklara yakalanacagız. 65 yaş üstü kategoride olmama rağmen hergün 4-5 km yürüyen birisi idim. Şu an günler sadece evde hareketsiz geçiyor. Biraz kilo aldım. Bu durum da sağlıkcilarin hiç de önermediği bir durum.

Saygılar....

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 22 Nisan 01:37
04

Gençlere Yazik - @İbrahim Kardaş 02 nolu yoruma cevabı: Sen yasa diye gençler eziyet çekiyor işsiz kaldı veya coronali ortamda çalışıyor utanmazsan çık gez

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Nisan 08:41
01

Davut Dogrucu - Askerlikte,haftada bir gün çarşı izni olurdu,bizlere niye olmasın,65 yaş üstü nüfus yüzde 6-7 civarında,yüzde 70 nüfus da serbest dolaşimda.

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 21 Nisan 21:47
05

Gençlere Yazik - @Davut Dogrucu 01 nolu yoruma cevabı: Gençler ya coronali ortamda çalışıyor ya işsiz ve ac kaldı neden çünkü 65 yaş üstü ölmesin diye kısıtlamalar geldi, gençler eziyet çeksin yaşlılar keyfine baksın gezsin virüs yaysın diyorsanız bu nankorluk olur, ekonomiyi açalım virüs yayılsın istediğin gibi gezersin, çoğu 65 üstü de olup gider o zaman mutlu olursun

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Nisan 08:44


Anket Cumhurbaşkanı'nın açıkladığı normalleşme sürecini nasıl karşılıyorsunuz